Viete, ktorá farba najviac zvyšuje chuť do jedla?

Ani náhoda nie je náhodná! A už vôbec nie náhodou sa DOBRÉ reštaurácie vznášajú v zemitých tónoch a fast foody hýria tými najpestrejšími farbami sveta. Neverili by ste, ako veľmi ovplyvňujú farby chuť do jedla a čas, ktorý pri jedle strávime.

Všimli ste si, že najobľúbenejšou farbou tanierov je biela, slonovinová kosť, prípadne béžová farba? Čím neutrálnejší podklad pod jedlo zvolíme, tým viac vynikne farba jedla a tým viac nám chutí. Ak rozmýšľate nad veselými oranžovými, marhuľovými, či čiernymi taniermi, pri krátkodobom, príležitostnom používaní vám vašu maškrtnosť neovplyvnia, ale, to si píšte, že dlhodobo by vám liezli na nervy a z jedla by ste nemali taký pôžitok, aký od jedla očakávate. Pri jedle máme relaxovať, nie byť vyrušovaní pestrými farbami, ktoré s farbou jedla veľakrát vôbec neladia.

Pozor aj na to, akou farbou si vymaľujete svoju jedáleň, svoj podnik, reštauráciu, lebo aj tým výrazne zasiahnete do chuťových zážitkov vašich hostí. Viete, ktorá farba najviac podporuje chuť do jedla? Červená v kombinácii so žltou! Ale len krátkodobo. Preto práve túto kombináciu farieb využívajú fast foody najčastejšie. Tieto farby nám rýchlo navodia chuť do jedla, ale len na krátky čas, čo sa zariadeniam s rýchlym občerstvením  a obmedzenými miestami na sedenie hodí. Nepotrebujú, aby u nich hostia vysedávali hodiny! Červená v kombinácii so žltou, prípadne oranžovou nás nakopne aby sme si rýchlo objednali, rýchlo sa najedli a rýchlo odišli prečo.

Zato, všimnite si tie lepšie podniky, reštaurácie, jedálne v hoteloch. Všetky tieto miesta ladia v zemitých farbách, neutrálnych, najčastejšie v príjemných odtieňoch hnedej . Je dobre známe, že hnedá farba nám pomáha  ľahšie zdolávať stres a vytvorí upokojujúcu atmosféru. V kombinácii so zelenou, či už na stenách, alebo zelenou kvetinovou dekoráciou vykúzli oázu pokoja. Zelená farba nám pomôže vypnúť a odreagovať sa od všetkých problémov. Navyše, neutrálne farby, zemité odtiene, prípadne ruka v ruke s pastelovou zelenou vytvoria tú správnu domácu atmosféru. To sú tie ideálne farby, ktoré si vyberajú majitelia úspešných reštaurácii, lebo vedia, že vďaka nim sa u nich hostia radi zdržia, jedlo si vychutnajú, objednajú si aj dezert a zostanú aj na šálku kávy, či ďalší pohár vína.

Ak rozmýšľate nad farbou svojej kuchyne, v ktorej chcete tvoriť, zabávať sa pri varení a zároveň v nej relaxovať po práci, zvoľte si žltú farbu. Je to farba radosti, slnka, vytvára priateľskú atmosféru, v ktorej sa vždy rada stretne celá vaša rodina. Spomínaná červená, či už na stenách, alebo v podobe červených spotrebičov, či dokonca linky vás síce vyprovokuje k vareniu, ale, pripomíname, vyprovokuje aj vaše chuťové poháriky a obklopení červenou farbou veľmi ľahko priberiete.

Autor: Alžbeta
Foto: Shuterstock

Viete, ktorá farba najviac zvyšuje chuť do jedla?