Viete čo spôsobuje hyperpigmentáciu?

Nerovnomerné sfarbenie pokožky, tmavé fľaky alebo bledé škvrny na koži sa nazývajú hyperpigmentácia. Tento jav sa môže na koži prejaviť kedykoľvek a súvisí s vekom, životným štýlom aj dedičnosťou. 

Ak už „vlastníte“ niekoľko pigmentových škvŕn, mali by ste pokožku dôkladne chrániť pretože je pravdepodobné, že sa časom objavia ďalšie. Myslite na to, že ak sa škvrny objavili na rukách či na dekolte, môžu sa zjaviť aj na tvári.

 

Vznik hyperpigmentácie urýchľujú a ovplyvňujú:

  • Lieky– počas užívania niektorých liekov by ste pokožku nemali vôbec vystavovať slnečnému žiareniu. Vznik pigmentových škvŕn môže spôsobiť kombinácia užívania antibiotík a opaľovania alebo reakcia hormonálnych mastí so slnečným žiarením. Ak trpíte nerovnomernou pigmentáciou, pozorne čítajte príbalové letáky. Nepeknú reakciu totiž môže na koži totiž spôsobiť slnko a antikoncepcia, lieky na zmiernenie príznakov klimaktéria či niektoré lieky na alergiu.
  • Kozmetika– pri opaľovaní či kontakte so slnkom sa vyvarujte kozmetickým produktom s obsahom extraktu z jazmínu, benzyl salicylate, oleja ylang-ylang, hydroxycitronellalu, oleja zo santalového dreva, umelo vyrobeného santalového oleja a pigmentov ako D&C Red 31 and Yellow No. 11.
  • Parfum – vonné látky, alkohol a chemické prísady, ktoré obsahujú klasické parfumy môžu v kombinácii so slnkom na pokožke spôsobiť nerovnomerné zafarbenie. Fľaky, pehy a škvrny spôsobené používaním parfumu sa najčastejšie objavujú na krku, dekolte a na rukách. Ak ste si všimli pribúdajúce fľaky, vymeňte syntetický parfum za prírodné voňavé oleje alebo produkty, ktoré neobsahujú alkohol. Ak sa nechcete vzdať obľúbenej vône, striekajte si ju radšej do vlasov a na oblečenie nie priamo na pokožku.
  • Šťavy – viete čo je syndróm „barmanovho spálenia“? Ide o hyperpigmentózu, ktorá sa objavuje na rukách ľudí, ktorí pracujú s čerstvými ovocnými šťavami. Citrónová šťava, šťavy z citrusových plodov, z fíg ale aj z cibule a cesnaku môžu pri kontakte s pokožkou na ostrom slnku spôsobiť jej nerovnomerné zafarbenie. Ak sa teda chystáte robiť na slniečku v záhrade šaláty či chutné koktaily, dajte si rukavice alebo si často a dôkladne umývajte ruky. V žiadnom prípade sa počas ich prípravy nedotýkajte tváre.

Ako proti nej zabojovať?
Hyperpigmentózu nemožno úplne poraziť. Najlepšie je naučiť sa, ako sa chrániť a vyvarovať sa faktorom, ktoré spôsobujú nejednotné zafarbenie kože. Ak vás trápia fľaky, skúste krémy na zjednotenie farby pokožka alebo sa vložte do rúk odborníka a podstúpte laserovú terapiu alebo chemický píling. Vždy sa však dôkladne poraďte s dermatológom a  dodržiavajte jeho odporúčania spojené s opaľovaním v kombinácii s dermatologickými procedúrami.

Autor: -aka-