Vianočný darček pre deti a čas strávený s rodičmi

Deti sú pre väčšinu dospelých hlavným dôvodom, prečo dodržiavať vianočné zvyky a tradície. Rozžiarené detské oči a nadšené rozbaľovanie darčekov, ktoré pod prichystaným stromčekom nechal Ježiško, rodičov motivujú k tomu, aby vystrojili sviatky so všetkým, čo k nim patrí. Posledné roky však darčeky pre deti valcuje kvantita nad kvalitou a deťom nie je vianočná nádielka dlhodobo k úžitku. Aké darčeky vybrať, aby deti nielen potešili, ale tiež podporili ich osobnostný rozvoj?

 

Čas Vianoc, ktorý sa v posledných rokoch stal skôr oslavou konzumného štýlu života, sa blíži. Zbytočnému utrácaniu za darčeky sa dá predísť okrem iného aj tým, že si na ich zhotovovanie vyhradíte čas s dostatočným predstihom. Výber si tak lepšie premyslíte, zaobstaráte darček, ktorý ratolesti poteší, a ešte znížite šancu, že sa v predvianočnom zhone na poslednú chvíľu necháte zlákať reklamnými trikmi predajcov. Predvianočné akcie a ponuky sú v obchodných centrách doslova všadeprítomné a je ťažké im odolať. Najmä ak ste v strese, nápad na darček nemáte žiadny a nemáte veľa času.

Menej je viac
Predovšetkým ak máte malé deti, je ťažké sa udržať a nekúpiť hŕbu krásnych hračiek. Keď sa nestrážime, Vianoce sa môžu pekne predražiť bez toho, aby sme deti urobili šťastnejšími. Úmera „čím viac darčekov, tým väčšia radosť“ alebo „čím drahšie darčeky, tým väčšia radosť“ rozhodne neplatí, aj keď máme často sklony si to myslieť. Aj psychológovia radia zamerať sa na výber dvoch až troch hodnotných vecí z listu Ježiškovi a tie deťom nadeliť. S veľkým množstvom darčekov deti strácajú pozornosť a schopnosť sa sústrediť, rozbaľovanie ich prestáva baviť a radosť z nadelených vecí nie je väčšia, ba naopak.

Výber hračiek v prípade, že vám záleží na zdravom telesnom aj duševnom vývoji vášho juniora je náročnejší, než sa na prvý pohľad môže zdať. Správne hračky stimulujú tvorivú činnosť, prehlbujú schopnosť kreatívneho myslenia aj tvorenia, rozvíjajú predstavivosť, prirodzenú zvedavosť a napomáhajú lepšej koncentrácii. Učí ich klásť otázky, myslieť a prichádzať na riešenie. Posilňovanie týchto zručností pomáha deťom orientovať sa v okolitom svete a spoznávať seba samého.

Kvalita pred kvantitou
Vhodné sú predovšetkým tie, ktoré majú okrem zábavy tiež zmysel a úžitok. Ide o spoločenské, náučné či doskové hry, kreatívne sady na vyrábanie, modelovacie hmoty, stavebnice, skrátka všetky hračky, ktoré nepredstavujú len pasívnu zábavu na skrátenie dlhej chvíle, ale vyžadujú zapojenie intelektuálnej a tvorivej kapacity dieťaťa.

Autor: Kristína B.