Vianočné menu pre vášho domáceho miláčika

Aj vy máte doma psíka, ktorý na vás pri vianočnom stole a vlastne počas celých sviatkov pozerá hladnými očami a chce ochutnať niečo z vašich pochúťok?

 

Pes má vždy snahu od nás vydrankať nejakú maškrtu, ale nie je to tým, že túži po vašom vanilkovom rožku alebo po súste zemiakového šalátu. Len keď vidí, že my jeme, chce tiež. A je našou úlohou myslieť na to, že ľudská strava nie je pre tráviaci trakt psov vhodná a akákoľvek výraznejšia zmena oproti jeho tradičnému spôsobu stravovania môže psíkovi spôsobiť ťažkosti. Jediné, čo mu môžeme dať ochutnať, je kúsok mäsa z kapra, ale pozor, len ako maškrtku, nie ako hlavný chod.

Tráviaci trakt psov je celkom konzervatívny, takže prenášanie našich ľudských zvykov pre nich môže byť problémom. Psy sú zvyknuté na svoju stravu a hlavne na pravidelnosť. Vďaka tomu ich trávenie funguje, ako má. Na kapustnicu ani na majonézový zemiakový šalát jednoducho nie je ich tráviaci trakt stavaný. Ak im chceme dať niečo ochutnať, neuškodíme im kúskom kapra, ale musíme im dať len čisté mäsko bez kostí a ak ho robíme v trojobale, tak aj bez strúhanky. Takže aj s kaprom veľmi opatrne!

 

Slávnostná večera pre vášho psíka

Ak chceme psíkovi urobiť na Štedrý večer špeciálne menu, samozrejme môžeme. Základ by ale malo tvoriť krmivo, na ktoré je zvyknutý po celý rok. A tú špeciálnu súčasť jeho menu by mohli tvoriť psie maškrtky, ale ich množstvo by nemalo presiahnuť 10 – 15 % dennej kŕmnej dávky. Nezabudnite však ani na pravidelný príjem čerstvej vody. Už strata 10 % telesných tekutín môže podľa britského Waltham Petcare Science Institute spôsobiť suchú pokožku, kale aj závažnejšie ťažkosti, ako je vyšší krvný tep a vyššiu telesnú teplotu.

 

Vianočné koláčiky však radšej úplne vynechajte

Obsahujú veľa cukru, ktorý v tráviacom trakte psa môže spôsobiť nafukovanie a hnačky dietetického pôvodu. Všetky psy síce majú tendenciu „drankať“ od svojho pána, keď vidia, že si práve na niečom pochutnáva. Ale tomu sa dá predísť správnou výchovou. Pes by mal dostávať svoju stravu v pravidelnom čase na rovnakom mieste a maškrty by mal dostávať za odmenu pri výcviku alebo keď správne urobí niečo, čo po ňom chceme. A už vôbec by sme nemali psovi dávať niečo pod zub z nášho stolu. Ak teda od začiatku správne nastavíme pravidlá, vyhneme sa „psím očiam“ pri stole, a to aj počas sviatkov.

 

Pozor na čokoládu, hrozienka, či orechy

Už 20 mg čokolády na kg telesnej hmotnosti psa môže byť pre neho smrteľných. Toxicky ale môže pôsobiť aj hrozno, cibuľa alebo makadamové orechy. Tomu všetkému je potrebné sa v strave psov vyhnúť. Psy sú súčasťou našej rodiny, dôverujú nám a keď vidia, že my niečo jeme, tak nemajú problém to tiež ochutnať. Ale pes je iný živočíšny druh a niektoré potraviny či pochutiny, ktoré nám pripadajú normálne, im môžu spôsobiť značné tráviace ťažkosti.


Aký darček je najlepší pre psíka pod stromček?

Ak si pod vianočným stromčekom nachádza darček aj váš domáci miláčik, je to krásna tradícia, aj keď pes nevníma Vianoce tak, ako my ľudia. Určite ho však poteší kvalitná hračka, alebo nejaká pochúťka určená práve pre psov. Značka Pedigree v spolupráci s odborníkmi na výživu a veterinármi z britského Waltham Petcare Science Institute vytvorila zdravé maškrty Pedigree Ranchos rôznych tvarov, veľkostí a textúr, ktoré budú vášmu domácemu miláčikovi určite chutiť. Ale najlepším darčekom pre vášho psíka psa bude, keď si na neho nájdete dostatok času aj počas sviatočných dní a budete sa s ním hrať, alebo pôjdete na dlhú prechádzku.

Zdroj: Lenka P.