Vianoce predo dvermi…

35  Začnite predvianočné upratovanie včas a vyhnite sa stresovým situáciám, návalu povinností a nedostatku času. Nepokazte si sviatočné dni myšlienkou, čo vás ešte čaká a neminie. Dožičte si chvíle pohody a prevoňajte si byt, či dom vianočným pečivom pečúcim sa v trúbe. Ideálne je začať čo najskôr a naplánovať si celé upratovanie. Neklaďte na seba zbytočne veľké nároky a pustite sa do skrášľovania s radosťou.

Kuchyňa a špajza

Zamerajte sa na kuchyňu a špajzu. Kuchyňa je srdcom domova. Je to miesto, kde sa stretáva celá rodina pri raňajkách a večeri, počas víkendov aj pri obedoch. Pred Vianocami sa kuchyňa stáva stredobodom pozornosti najmä gazdiniek, ktoré sa chcú na sviatky pripraviť dobrotami od výmyslu sveta.

V kuchyni je dôležité najprv vypratať kuchynskú linku a poriadne ju vyumývať. Ak máte v regáloch podložky, vyberte aj tie. Zotrite prach nielen z poličiek ale aj z podložiek. Nikdy neviete, kde všade sa prach dostane. Umyte všetky riady, príbor, poháre, šálky a hrnce. Ak si chcete uľahčiť umývanie, použite špongiu PUR active. Odstránite s ňou všetky fľaky aj nečistoty rýchlo a efektívne. Nezabudnite ani na drez. Nič nenechajte na svojom mieste, všetko postupne vyberte z poličiek a nechajte prejsť vašimi rukami.

Pri utieraní prachu a umývaní môžete dodať kuchyni iný rozmer. Práve odlišným rozmiestnením jednotlivých komponentov vnesiete do kuchyne nový štýl a energiu. Dajte do poriadku jedálenský stôl a stoličky, prestrite si farebné – sviatočné prestieranie, ktoré máte už rok odložené na špeciálne príležitosti a sviatky.

Nezabudnite ani na chladničku a mrazničku. Vyberte všetko, čo v nich máte a mrazničku rozmrazte. Vráťte späť len to, čo je v záručnej dobe a spravte si miesto na vianočný nákup. Ak máte pri kuchyni aj špajzu, kde uskladňujete zaváraniny, zeleninu, či iné dobrôtky, nezabudnite v nej zotrieť prach zo všetkých zásob a spravte si malú domácu inventarizáciu.

 

Kúpeľňa a toaleta

Vrhnite sa na kúpeľňu. Možno sa bude zdať, že táto malá miestnosť zaberie z celého časového plánu iba chvíľočku, opak je pravdou. Umývanie regálov a triedenie kozmetických prípravkov dokáže zabrať aj polovicu dňa. Ak sa k nim pridá aj drhnutie vane alebo sprchovacieho kútu a toalety, o celodennú prácu máte postarané. Zvoľte si na špinu silné prípravky, ale nezabudnite si pri tom chrániť pokožku a oči najlepšie s rukavicami. Použite aj pomocníkov od Viledy v podobe mikrohandričiek. Zrkadlo je ako pohľad do duše človeka. Vyleštite ho a každé ráno sa doňho pozrite s úsmevom na tvári. Nakoniec vyperte predložky a nechajte prevoňať celú kúpeľňu aj toaletu.

 

Obývačka a spálňa

Najfrekventovanejšie miesto večerného oddychu a pohody s rodinou je práve obývacia miestnosť. Zotrite prach zo všetkých poličiek, povyberajte z nich predmety a zbavené od prachu vložte na svoje miesto. Ak je na nedostupných miestach veľa prachu, pomôže vám vysávač. Ak ho už držíte v rukách, vysajte odrobinky zo sedačky, špinu a prach z koberca a nezabudnite ani na priestor za poličkami. Vytepujte sedačku prostriedkami na to určenými a oživte ju o pár rokov. Konečne bude vyzerať opäť ako nová.

V spálni sa zamerajte znova na prach na poličkách a skriniach. Zvlečte starú posteľnú bielizeň a navlečte novú. Ešte predtým nezabudnite podvíhať matrace a povysávať posteľný rám a samotné matrace. Čisté, voňavé periny a vankúše vám dožičia tie najkrajšie sny.

 

Umývanie okien a podláh

Všetko ste už poutierali od prachu, povysávali ste koberce, upratali všetky miestnosti, ale ešte stále nie je vaše dielo dokonalé? Vášmu príbytku chýbajú slnečné lúče, ktoré by presvetlili jednotlivé miestnosti a k dokonalosti stačí len krásne vytretá podlaha. Počas posledného týždňa sa postupne pustite do okien. Stačí na každý deň jedno až dve okná. Ak sa púšťate do umývania okien, nachystajte si nádobu s vodou, čistiaci sprej na sklá a Vileda Mikrohandričku na okná. Vyumývajte okná od rámov, vnútorných parapetov až po sklenené výplne. Víkend si zas rezervujte na podlahy. Zabudnite na handru a zadovážte si plochý mop Easy Wring Ultramat Set. Vytriete s nim všetky podlahy vo vašom byte, či dome. Nalejte si primerané množstvo vody do vedra, namočte mop a stlačením pedálu odstráňte z mopu nadbytočnú vodu. Tvar žmýkacej časti zabráni vystreknutiu vody pri žmýkaní. Alebo vyskúšajte Virobi robotický mop na všetky druhy pevných podláh od drevených, dlažbu, parkety až po linoleum. Funguje na dobíjacie batérie, pod nohy sa vám nemotajú žiadne káble a dostane sa aj do rohov a pod nábytok. Zatiaľ čo robotický mop upratuje, Vy si môžete nakúpiť, napiecť alebo si dopriať chvíľku na svoje radosti.

36 3738
                                              39