Veľký prieskum o štedrosti Slovákov vrcholí

Pomoc Nepálu

Pomocou neobvyklého prieskumu už niekoľko týždňov hľadáme najštedrejšiu skupinu Slovákov, ktorí pomôžu zabezpečiť „kamión plný jedla“ pre podvyživené deti v Nepále. Výnimočnosť darcovského projektu spočíva vo využití večného prekárania medzi Východniarmi, Západniarmi a Stredoslovákmi, medzi futbalistami a hokejistami, ale aj medzi ďalšími skupinami s najrozšírenejšími koníčkami. Aktuálne máme k dispozícii priebežné výsledky tohto súťaženia.

Uzatvorenie výsledkov sa síce uskutoční až po Vianociach, napriek tomu momentálny stav dáva tušiť kto má najväčšie šance na víťazstvo. Kampaň Štedré srdce pre Nepál podporilo aj jedenásť osobností, každá z nich je ambasádorom jednej skupiny Slovákov. Herečka Táňa Pauhofová tvrdí, že „ženy majú štedrosť v krvi“ a je presvedčená, že v štedrosti dokážu poraziť mužov, ktorých zastupuje jej herecký kolega Braňo Deák. Poprednej členke SND zatiaľ jej predpoveď dokonale vychádza, ženy poslali 70,2%, muži len 29,8%, aj keď vo finiši sa ešte môže všeličo zmeniť.

V regiónoch majú zatiaľ najlepšie našliapnuté Východniari, podieľajú sa 58,6% SMSiek a doteraz ich poslali zo všetkých skupín najviac, čiže vedú aj v absolútnych číslach. Stredoslováci majú na konte 21,2%, čo je podstatne menej, Západniari 20,2% takže sa pravdepodobne ešte spolu pobijú o 2.miesto. Pozitívnej rivalite regiónov Slovenska pre dobrú vec napomáhajú aj moderátor Milan Junior Zimnýkoval, spevák Robo Opatovský a herec Ľuboš Kostelný.

Sledujeme tiež, ako sa darí ďalším skupinám. Medzi vegetariánmi v súboji s mäsožravcami, ktorých zastupujú moderátorka Jana Hospodárová a herec Braňo Bystriansky, je stav 64,17% pre vegetariánov proti mäsožravým 35,8%. Netypický zápas sa odohráva aj medzi futbalovými fanúšikmi, ktorým drží palce futbalista Martin Škrtel, proti hokejovým fanúšikom, ktorých koučuje tréner slovenskej hokejovej reprezentácie Zdeno Cíger. Namiesto gólov však meriame počty SMS, v ktorých futbalisti vedú tesne o 4,76%. Napokon si sily v štedrosti porovnávajú mačičkári a psíčkari, ktorých povzbudzujú speváci Sisa Sklovská a Thomas Puskailer. Aktuálne vyhrávajú priaznivci havkáčov v pomere 56,2% k 43,8% mačičkárov.

Každý, kto sa rozhodne pomôcť, sa zároveň zapojí do súboja o najštedrejšiu skupinu Slovákov. Stačí zaslať SMS s kľúčovým slovom v hodnote 3 €. Nech však zvíťazí ktorákoľvek zo skupín, celých sto percent vyzbieraných prostriedkov bude použitých na programy výživy pre deti v Nepále.

Nepál ako cieľovú krajinu pre prostriedky, ktoré vyzbierame v tejto kampani, sme si vybrali preto, že aj dnes čelia viac ako tri milióny detí vo veku do päť rokov v Nepále riziku úmrtia alebo ochorenia počas krutých zimných mesiacov vzhľadom na vážny nedostatok zásob paliva, jedla, liekov a vakcín. Za uplynulých desať týždňov bol totiž na južnej nepálskej hranici značne obmedzený dovoz základných komodít z dôvodu nepokojov ohľadom novej ústavy štátu. Podeliť sa pred Vianocami o jedlo s tými najnúdznejšími sa nám pritom zdá byť prirodzené a veríme, že Slováci ukážu svoju štedrosť a zašlú na pomoc deťom v Nepále SMS. Za túto podporu vieme zabezpečiť napríklad terapeutickú stravu pre dieťa s akútnou podvýživou na dva dni. Zároveň si myslíme, že takýmto spôsobom vieme situáciu trošku odľahčiť a v čase vianočného stresu spojiť zábavu a skutočnú pomoc.

Najviac by nedostatok jedla a iných komodít mohol postihnúť deti, ktoré sa ešte stále zotavujú z dvoch najväčších zemetrasení z apríla a mája. Viac ako 200 000 rodín zasiahnutých otrasmi ešte stále žije v dočasných príbytkoch vo výške viac ako 1 500 metrov nad morom, kde budú sú poveternostné podmienky najťažšie. Riziko podchladenia alebo podvýživy a deficit život zachraňujúcich liekov a vakcín by mohlo túto zimu predstavovať pre deti smrteľnú kombináciu.

 

Viac o kampani Štedré srdce pre Nepál na webe www.unicef.sk/srdceprenepal a na Facebooku www.facebook.com/UnicefSlovensko.