Vdýchnite život záhrade

Kopy snehu sa topia už aj v najsevernejších častiach Slovenska a  zeleň sa pomaly prebúdza k životu. Ak z pôdy v záhrade chcete mať úžitok, mali by ste starostlivosti o ňu venovať viac času, ako len čakať ako sa príroda postará.

 

Dôležité je začať pôdu pripravovať na sezónu sadenia a čo najviac jej doplniť živiny. Marec a apríl sú okrem iného ideálne na to, aby ste si starostlivo naplánovali, kde čo zasadíte a akú podobu bude mať záhrada tento rok. Lebo predstavivosti sa medze nekladú

Pomoc trávniku

Pri prechádzke po záhrade si určite prvý všimnete trávnik, ktorý býva po zime najviac zničený. Šedobiele až svetloružové plesňou napadnuté miesta už na prvý pohľad pýtajú pozornosť. So záchranou môžete začať, až keď máte istotu, že sneh je nadobro preč a pôda dostatočne preschla. Trávnik najprv pokoste a následne prevzdušnite vertikulátorom. Zbavíte sa odumretých častí trávy a povrchovej buriny, ktoré bránia prenikaniu živín a vody do pôdy.  Nezľaknite sa, ak bude trávnik vyzerať horšie, ako pred vertikuláciou. Pozbierajte plsť a nechajte ho zrevitalizovať. Ak mu chcete pomôcť, doprajte mu hnojivo – tzv. štartér. Stačí ho použiť na jar a o zvyšok sa postará postupné uvoľňovanie živín, ktoré z trávnika spravia zelenú a hustú oázu. Na redšie miesta vysejte nové osivo a poriadne ich zalejte. Po pár týždňoch nebudete veriť vlastným očiam.

Ako oživiť pôdu

Snehová prikrývka síce trochu odizolovala pôdu od mrazov a poveternostných podmienok, ale aj napriek tomu záhrada potrebuje malú pomoc. Okolie stromov a kríkov odkopte motykou aspoň do vzdialenosti 30 centimetrov od kmeňa. Korene sú totiž často obrastené machom a burinou, ktoré bránia, aby sa ku koreňom rýchlejšie dostala voda a živiny. Ak sa bojíte, aby ste korene nepoškodili veľkou motykou, použite radšej menšiu, ale šikovnú motyčku, ktorá  poslúži aj vo vyvýšených záhonoch, pareniskách a skleníkoch. Ak sa vám pôda zdá byť stále tuhá a nepriepustná, použite kyprič alebo prevzdušňovač.

Predpestujte si priesady

Prelom marca a apríla je ideálne obdobie na predpestovanie priesad na okenných rámoch, aby mali rastliny dostatočnú dávku denného svetla. Ak doma nemáte špajzu plnú kvetináčov, môžete použiť aj plastové nádoby od jogurtov, či obaly od jedál s priesvitným plastovým krytom, ktoré skvele poslúžia ako parenisko a rastlinky vyklíčia skôr. Pokrievky bránia vyparovaniu vody a vysúšaniu zeminy. Po ustúpení posledných mrazov môžete začať s vysádzaním šalátu, reďkovky či kalerábu aj do vonkajšieho pareniska a vyvýšených záhonov. Aj tie radšej prikryte niečím skleneným, aby mladé rastlinky pobyt vonku lepšie zvládli.  Vo vonkajších pareniskách si môžete predpestovať aj priesady, ale starostlivo sledujte počasie, aby vám nečakaný mráz nepokazil radosť z prvej úrody. Pri miernych mrazoch môžete začať vysievať aj priamo do pôdy. Vhodnými plodinami sú mrkva petržlen, hrach a cibuľa.

Autor: -aka-