Vďaka ergonómii bývania sa budete doma cítiť omnoho lepšie

Plánovanie priestorov by sa malo zohľadniť už v štádiu projektovania. Takéto zmýšľanie vám poskytne nielen príležitosť zistiť, kde sa budú nachádzať nosné priečky a šetriť čas a materiály, ale tiež správne lokalizovať izby z hľadiska ich funkčnosti. Rozloženie izieb je hlavným faktorom výstavby, ktorý ovplyvňuje pohodlie bývania v dome.

Správne rozmiestenie nábytku, dokonalý interiérový dizajn, celkové využitie konkrétnej miestnosti, hygienické normy a ostatné proporcie. S tým všetkým vám pomôže ergonómia.

Čo je dôležité vedieť o ergonómii bývania?
Ergonómia je najčastejšie považovaná za vedeckú disciplínu, ktorá komplexne študuje človeka alebo skupinu ľudí v konkrétnych podmienkach pri vykonávaní jeho a ich činností. Vznikla  spojením vied – psychológie, fyziológie a hygieny práce, sociálnej psychológie, anatómie a mnohých ostatných technických vied.

Laicky povedané – je ergonómia disciplínou, ktorá sa využíva pri navrhovaní dizajnu a špecifických tvarov nábytku a doplnkov, ktoré ľudia k svojmu spokojnému bývaniu potrebujú. Ak ste si pri plánovaní vybrali travertínový obklad ako súčasť vášho moderného interiéru, mali by ste si prečítať niečo aj o tom, ako vám spríjemnia vaše pohodlie ostatné doplnky a zariadenie konkrétnych priestorov v dome.

Vstupná hala
Prvá miestnosť v byte alebo dome, do ktorej vstupujeme, je chodba. Neexistuje jediný recept pre ideálnu chodbu, najmä preto, že jej rozmery sa pohybujú väčšinou od 2-3 metrov štvorcových. Pre niekoho je v tejto hale dôležitá funkčnosť a iný zasa dáva prednosť dizajnu, pretože je to vstupná brána do vášho kráľovstva, ktorá o vás prezrádza a navodzuje prvý dojem. Ergonómia pomôže urobiť túto miestnosť čo najkomfortnejšou a najkrajšou, ak využijete za jej pomoci priestor múdro a nestratíte ani jeden centimeter.

Kráľovstvo kuchyne
V kuchyni trávime väčšinu svojho voľného času, a to ako je usporiadaná, môže ovplyvňovať zábavu a situácie, ktoré v nej vznikajú. Vzhľadom na skutočnosť, že množstvo typických kuchýň sa nemôže pochváliť obrovskými plochami, racionálne využívanie týchto oblastí je obzvlášť dôležité. Pomôže vám v tom aj lepšie osvetlenie s pomocou screenových roliet. Ergonómia kuchyne sa neustále vylepšuje a vyvíja sa smerom k maximalizácii voľného priestoru, ktorého každé miesto musí mať svoj vlastný účel.

Dokonalá kúpeľňa
Dizajnéri a výrobcovia kúpeľňového vybavenia dlho venujú pozornosť ergonómii týchto priestorov. Výsledky mnohých štúdií umožnili určiť vhodnú veľkosť zariadení až pre viac ako 90 % ľudí a všetky doplnky a zariadenia tu racionálne umiestniť.

Zvyšných 10 % si nenechalo poradiť a interiérový dizajn moc neriešilo. Aj v tomto priestore sa ale musíte cítiť pohodlne, pretože ide o vykonávanie osobnej hygieny, ktorá je často spojená s príjemným relaxom. Dobré vetranie, svetlo a minimálne množstvo zbytočného vybavenia, to je ten správny základ. A to nakoniec platí aj pre každú jednu miestnosť v dome, ktorý má pôsobiť  komfortne a pohodlne.

Autor:Ľuboš J.
Foto: Shutterstock