Rozprávky a legendy prisudzujú medu jedinečné výživné vlastnosti a liečivé účinky. Odjakživa bol ospevovaný ako afrodiziakum a elixír mladosti.
Pravidelné užívanie medu je úžasnou prevenciou pred rôznymi chorobami. Sladkou a prirodzenou cestou posilňuje obranyschopnosť organizmu, má priaznivý vplyv na funkciu vnútorných orgánov a dokáže očistiť telo od voľných radikálov.
Zásobáreň minerálov
V mede nájdeme jednoduché druhy cukrov, čiže fruktózu, glukózu a sacharózu. Jednoduché cukry dokáže telo dobre spracovať a zabezpečujú aj rýchly prísun energie. Med obsahuje tiež bielkoviny, je bohatý na najrôznejšie vitamíny, najmä A, B, C, D, E, K, minerály ako vápnik, fosfor, sodík, draslík, horčík, železo, kremík a ďalšie. V mede je tiež peľ, aminokyseliny, éterické oleje a materská kašička. Má priaznivé účinky na zdravie, niekedy sa medu hovorí aj „elixír dlhovekosti“ alebo „elixír zdravia“.
Náhrada za antibiotiká?
Med patrí spolu s cesnakom k najúčinnejším prírodným antibiotikám. Je preslávený predovšetkým tým, že vie zničiť baktérie. V minulosti, keď antibiotiká ešte neexistovali, sa med považoval doslova za liek a nechýbal v žiadnej domácnosti, v žiadnom recepte starých a prastarých mám. Môžeme ho užívať pri problémoch s dýchacími cestami samotný alebo s čajom, citrónom, cibuľou, ohriatym mliekom či cesnakom. Možností je mnoho. Med naozaj dokáže zlikvidovať mikroorganizmy bez vedľajších účinkov na organizmus, ako to býva v prípade antibiotík. Med pôsobí antibioticky a antisepticky aj pri vonkajšom použití. Med pomáha aj pri problémoch so spánkom, tlmí stres, napätie, depresie, migrénu, pozitívne ovplyvňuje náladu, je vhodným doplnkom pri rekonvalescencii, podporuje hojenie žalúdočných vredov, uľahčuje trávenie, je údajne i prevenciou proti rakovine, znižuje hypertenziu, rozširuje cievy, podporuje funkciu srdca, má priaznivý vplyv na pečeň, pomáha pri zápaloch žlčníka.
Ktorý si vybrať?
Ak si neviete vybrať, je dobré vedieť, že med sa delí podľa toho, odkiaľ pochádza na medovicový (aj lesný) med a nektárový, tiež kvetový alebo lúčny med. A v čom sa oba druhy líšia? Medovicový med má tmavšiu farbu, hnedú až tmavohnedú, môže sa farbiť aj trochu do červena. Medovicový med má viac minerálov, stopových prvkov a pôsobí výrazne antibakteriálne. Nektárový med je svetlejšej až zlatistej farby. Včielky ho získavajú z kvetov na lúkach, zo stromov, z rastlín, bylín a podobne. Obsahuje veľa cukrov, bielkovín, peľu, éterických olejov a rastlinných hormónov, a práve vďaka peľu aj veľa liečivých látok. Ktorý si vybrať? Záleží na vašej chuti. Pravdou je, že tmavšie medy sú aromatickejšie a silnejšie, zatiaľ čo kvetové medy sú jemnejšie. Nemožno vyhlásiť, že jeden z týchto druhov je lepší alebo horší ako druhý.
Peľové guľôčky
Nielen med je pre nás užitočný. Aj ďalší včelí produkt – peľ nám pomáha. Do úľa nosia včely na nožičkách peľ. Čeľusťami z neho tvarujú guľôčky a uložia ich do plástu. Vytvárajú si takto výdatnú potravu pre seba a pre najmladšiu generáciu včiel. Zrniečka obsahujú rôzne aminokyseliny, lipidy, cukry, vitamíny a minerály. Peľa patrí medzi najcennejšie prírodné nutričné doplnky. Neobyčajne bohatý je na vitamíny skupiny B a vitamínu C. Z minerálov sú to napríklad magnézium, draslík, kalcium, železo, kremík.
Ďalej enzýmy na uľahčenie trávenia.
Ozdravná kúra
Peľové guľôčky sú spoľahlivým bojovníkom proti únave, pomáhajú pri obnove vitality. Jednoducho vracajú chuť do života. Zaženú jesenné depresie. Dostať ich vo forme drobných granuliek. Odporúčaná denná dávka je 2 až 3 lyžičky peľových guľôčok rozpustených v mede alebo čerstvej ovocnej šťave, prípadne zamiešané v jogurte. Užiť ich môžeme aj samostatne. Pri väčšej fyzickej či duševnej záťaži ich možno užiť viac – 3 až 4 lyžičky denne. Odporúča sa 15-dňová kúra s desaťdňovou prestávkou po dobu troch mesiacov.
Autor: Karolínka A.