Už ste vyhodili vianočnú ružu?

Symbol vianočných sviatkov – poinsettia – pripomína hviezdu a tá vám môže žariť takmer celý rok. Ak ste ju ešte nevyhodili, poradíme ako.  V skutočnosti sa nazýva Prýštec najkrajší. A hoci počas sviatkov zdobí naše domovy, po odkvitnutí obyčajne nevieme čo s ňou a subtropická rastlina často skončí v odpade. Poinsettia sa však  môže stať súčasťou našej domácej záhrady celý rok.

 

Obdiv z Holywoodu
Vianočná ruža pochádza zo Strednej Ameriky, presnejšie z Mexika. V minulosti jej listy využívali najmä ako výdatný zdroj červeného farbiva používaného na farbenie látok. Okrem toho sa používala aj v liečiteľstve. Na manipuláciu s ňou však treba dať pozor, pretože pri poškodení môže z nej vytekať mliečna šťava, ktorá dráždi sliznicu a pokožku a pôsobí jedovato. Pozor preto aj na domácich miláčikov a deti.

Až na začiatku 20. storočia sa poinsettia začala pestovať ako vianočná kvetina. Obľubu si získala tým, že práve v období Vianoc sa listene okolo drobných kvietkov zafarbia. Najprv očarila Hollywood a odtiaľ sa jej sláva preniesla do Európy, kde si získala veľa obdivovateľov.

Pri poinsettii sú najvýraznejšie žiarivé farebné listy. Nejde o kvety. Tie sú nenápadné, žltozelené, veľké asi ako hrášok. To, čo obdivujeme, sú sfarbené listy okolo kvetov. Najtradičnejšia je síce červená, šľachtenie rastliny však prinieslo nielen nové odrody a rôzne veľkosti, ale aj rôzne farby. Na výber sú dnes červené, žlté, biele, ružové i zelené varianty, ktoré možno zladiť s vianočnou výzdobou.

 

V lete na záhradu
Keď vianočná ruža odkvitne, listy stratia farbu a začnú opadávať, treba obmedziť zálievku a nechať ju odpočívať asi štyri týždne na chladnom mieste. Potom treba skrátiť konáriky a dopriať jej štandardnú starostlivosť, ako ostatným izbovým rastlinám. Ak ju raz mesačne prihnojíme tekutým hnojivom, pekne sa rozrastie. Počas roka je vhodné presadiť vianočnú ružu do väčšieho črepníka a čerstvého rašelinového substrátu. Ideálne obdobie na presádzanie je jún. Nový kvetináč by nemal byť väčší o viac ako dva centimetre, aby poinsettia nerástla rýchlo. V lete môžeme rastlinku presunúť na balkón, alebo do záhrady na tienistejšie miesto.

 

Sfarbí sa v tme
Aby poinsettia zakvitla práve na Vianoce, musíme jej poskytnúť čas a hlavne absolútnu tmu. Od októbra potrebuje na osem až desať týždňov každú noc štrnásťhodinovú absolútnu tmu. Práve zníženie dávky svetla stimuluje vianočné ruže k tvorbe kvetných pukov a k sfarbovaniu vrchných listov. Tmu možno urobiť tak, že kvet zakryjeme škatuľou a vložíme ho do skrine, prípadne vymyslíme iný spôsob. Podstatné je vytvoriť úplnú tmu, aby k rastline neprenikol ani najmenší lúč prirodzeného alebo umelého svetla, to by oddialilo kvitnutie. Po štrnásťhodinovej tme doprajeme rastline každý deň šesť až osem hodín jasného svetla, ktoré dodá listom jasné farby. Po takomto striedaní tmy a svetla bude v decembri vaša vianočná ruža opäť žiarivo farebná.

Zdroj: -aka-