Útek

Bol som najrýchlejší utečenec pod slnkom. Bežal som krížom cez krajinu a hľadal otca a miesto, kde by sme našli pokoj. Žiadne také miesto som ale nevedel nájsť ani po mnohých dňoch. Podľa mňa som prešiel hádam aj polovicu zemegule. Rozhodol som sa, že nezastanem, aj keby som mal prebehnúť celý svet.  

Najnovšia kniha spisovateľa Mareka Vadasa je správou o fantastickej ceste malého chlapca a jeho psa Alana naprieč mestami, krajinami a kontinentmi, na ktorých sa hrdinovia príbehu stretávajú s priateľstvom i odmietaním. Obyvatelia miest sú zosobnením vlastností, ktoré vedú k predsudkom, k odmietaniu čohokoľvek cudzieho a k pohodlnému ospravedlneniu svojho nezáujmu o osudy iného človeka. Dobrodružný príbeh je však aj príležitosťou nazrieť do sveta ľudí,  pre ktorých je putovanie cez rozsiahle územia životnou nevyhnutnosťou, a to zvlášť v čase, kedy sa civilizačné pohyby stali témou číslo jeden aj u nás. Vďaka spojeniu imaginatívneho textu Mareka Vadasa a ilustrácií Daniely Olejníkovej sa tak pred nami odkrývajú zdanlivo ďaleké, exotické krajiny a ich ľudia, ktorí sú však v skutočnosti omnoho bližšie, ako sme si mysleli. kniha Útek

O tvorcoch
Marek Vadas sa narodil 28. mája 1971 v Košiciach. Vyštudoval estetiku a slovenský jazyk a literatúru na Filozofickej fakulte UK v Bratislave, pôsobil v reklame, v súčasnosti pracuje v Literárnom informačnom centre. Zaoberá sa aj canisterapiou. Absolvoval niekoľko dlhších pobytov v Afrike; v strednej a západnej časti tohto kontinentu (Kamerun, Čad, Gabon, Nigéria) bol dosiaľ dvanásťkrát. Je poradcom kráľa v kamerunskom kráľovstve Nyenjei. Získal Cenu Literárneho fondu za rok 1994 za prózu Malý román, Cenu Bibiany za najlepšiu detskú knihu roka 2004 za Rozprávky z čiernej Afriky a najvýznamnejšiu literárnu cenu na Slovensku Anasoft litera 2007 za zbierku poviedok Liečiteľ.

Daniela Olejníková sa narodila 17. augusta v Bratislave. Absolvovala štúdium grafiky a iných médií na VŠVU. V súčasnosti sa venuje najmä digitálnej ilustrácii, no rada ju strieda inými technikami (linoryt, akvarel, akryl). Ilustrovala staroindický epos Mahábhárata prerozprávaný Vladimírom Miltnerom, V melónovom cukre Richarda Brautigana, básnickú zbierku Kataríny Kucbelovej Vie, čo urobí a viaceré knihy pre deti a mládež, napríklad O kresbe, čo ožila (Daniel Pastirčák), Trinásť (Jana Bodnárová), Zatúlaný gombík (Zuzana Csontosová), Hávedník (Jiří Dvořák) a autorskú knihu Liek pre vĺčika. Je držiteľkou Plakety BIB 2013. Spolu s Damianom Pastirčákom tvorí pod značkou grafického štúdia Limb.