Ursula Andress – bond girl, ktorá predviedla najslávnejšie bikiny na svete v bondovke Agent 007

Legendárna herečka Ursula Andress, ktorá svojou postavou očarila masy divákov predvedením bikín,  sa zapísala do histórie v kine ako aj v móde. Sexi Venuša vynárajúca sa z krištáľovo čistého mora Jamajky očarila hercov Seana Conneryho – agenta 007 ako aj Iana Fleminga. Preslávila sa ako najkrajšia Bond Girl, ktorá bola prvá v zaujímavých bikinách.

 

Švajčiarsko-nemecká herečka sa stala známou po celom svete ako ikonická potápačka Honey Ryder – láska Seana Conneryho vo vôbec prvej bondovke (1962).

Plavky, ktoré mala Ursula Andress vo filme Agent 007 v roku vydania 1962,  sa zapísali do histórie kinematografie a boli jedným zo stovky najsexi momentov.

Bikiny  vytvorila kostýmová výtvarníčka Tessa Prendergast a samotná herečka, no neboli prvé. K vynájdeniu skromnejších plaviek došlo už v roku 1947, inžinierom Louisom Réardom, pričom  bikiny boli stále považované za škandalózne.

Plavky Ursuly Andress dvojdielneho strihu z bavlny slovnovinovej farby boli takmer všetky slipového strihu, s opaskom a prackou a obsahovali bočné puzdro na uloženie dýky. Agresivitu zmierňovala podprsenka so srdiečkovým výstrihom vykresleným stredovou mašľou a tenkými ramienkami.

Ursula Andress predstavovala nový typ ženského sexsymbolu, štíhla, vyšportovaná žena s postojom.

Napriek tomu, že už tu boli Brigitte Bardot s Little Hand (1952), Deborah Kerr vo filme From Here to Eternity (1953) a Elizabeth Taylor v Suddenly, Last Summer (1959),  sa bikini Ursuly Andress stali legendárnymi pre puzdro na nožík.

Brigitte Bardot, súčasníčka Andress, mala na sebe podobne odhaľujúce spodné časti bikín spolu s odhaľujúcim bandeau topom v Cannes takmer o desať rokov skôr. Vtedy boli šokujúce, no obľúbeným štýlom modeliek sa začali stávať v 50. rokoch. Až keď si ich obliekla Andress, štýl sa stal viac mainstreamovým, čo umožnilo vstúpiť do sveta módy ešte skromnejším nohavičkám.

Sú to najslávnejšie bikiny na svete. Nielen to, je to jedna z najpamätnejších scén v celej Bond franšíze – odštartovala celý fenomén Bond girl. Skrátka legenda, zložená z dvoch kusov.“ povedal nákupný manažér spoločnosti špecializujúcej sa na hollywoodske memorabílie.

Obrázky: getty images, schutterstock
Autor: Ing.arch. Miroslava Vaňharová; myamirell.com