Môj domov

Urban gardening a vysoký záhon z palety

 

Stále viac sa zaujímame o to, čo jeme. Prednosť dávame lokálnym potravinám bez chémie a umelých hnojív. Niet nad slnkom prevoňané jahody a čerstvé reďkovky, ešte špinavé od hliny. Môžeme si ale taký zážitok dopriať, aj keď nemáme vlastnú záhradu? Samozrejme, že áno. Poradíme vám, ako na to.

 

Urban gardening je nový trend, ktorý umožňuje pestovanie rastlín uprostred mesta. A nemusia to byť len kvety, ale pestovať môžete aj ovocie, zeleninu alebo bylinky. Urban gardening totiž zakladajú a spravujú sami obyvatelia. Je tu pre všetkých, ktorí túžia vypestovať svoje vlastné plodiny a chcú do betónových ulíc priniesť trochu života a sviežosti.

 

Balkón
Dopriať si vlastnoručne vypestovanú zeleninu, bylinky či ovocie si môžete dopriať, aj keď bývate v meste a nedisponujete záhradou. Najjednoduchšie je využiť na to vlastný balkón alebo terasu. „Pokiaľ máte menší balkón, nevešajte hlavu. Vyskúšajte vertikálne pestovanie. Vyberte si múr natočený k slnku a naňho upevnite kvetináče smerom do výšky. Využite závesné systémy alebo si záhon vyrobte z europaliet. Pri zariaďovaní nepodceňte správnu veľkosť kvetináča a sadeníc vhodných pre tento druh pestovania,“ odporúča David Benda, odborník  zo záhradníckeho centra.

 

Parapety
Nemáte balkón? Nezúfajte. Zeleninu a bylinky môžete pestovať aj na parapete. Obmedzený priestor si však žiada presnejšie plánovanie. Preto si najskôr premyslite, aké rastliny chcete zasadiť a koľko priestoru budú potrebovať. Na okná sa hodia samozavlažovacie kvetináče. Pre previsnuté druhy voľte závesné nádoby alebo tie, ktoré ľahko pripevníte na okenný parapet.

 

Vnútroblok
Bývate v dome s nevyužitým vnútroblokom? Dohodnite sa s ostatnými nájomníkmi a využite spoločný priestor na zahradníčenie. Jednoduchým spôsobom si z dosiek a paliet viete vyrobiť vlastné kvetináče. Vypestujete tak nielen viac zeleniny, ale aj nové priateľstvá.

 

Komunitné záhrady
Vždy ste túžili mať záhradu, ale osud vás zavial na panelákové sídlisko? Nevešajte hlavu. Trendom posledných rokov sú takzvané komunitné záhrady, ktoré vznikajú vo väčších mestách. Môžete si prenajať svoj pľac a pestovať tu kvety, zeleninu, ovocie alebo bylinky, aké vám hrdlo ráči. Komunitné záhrady ale nie sú len o pestovaní rastlín. Ich cieľom je ponúknuť ľuďom nový spôsob trávenia voľného času a tiež nové priateľstvá.

 

David Benda radí – Ako si vyrobiť vysoký záhon z palety
Mať doma kus nábytku vyrobený z palety je v súčasnosti veľmi moderné. Pripravil som si pre vás návod, ako si z palety vyrobíte jednoduchý vysoký záhon. Či už kvetináče osadíte kvetinami alebo bylinkami, je iba na vás.

Viac informácií sa dozviete na stránke www.hornbach.sk.

To Top