Upratovať, ale ako?

Upratovať sa vraj neoplatí, lebo hostia narobia vždy neporiadok. Možno je to tak, možno je to len výhovorka, pretože „vygruntovať“ domácnosť naozaj nie je nič závideniahodné. Netreba sa však toho báť, stačí si všetko dobre naplánovať a vybrať si správnych pomocníkov.

 

Preverte skrine

Ak ste nestihli pred sviatkami, nič sa nedeje. Nadchádzajúce teplejšie dni sú to ako stvorené. Najprv preverte obsah skríň a všetko, čo ste už aspoň dva roky nenosili, dajte preč. Ak ste to doteraz nepotrebovali, nebudete ani v budúcnosti. V byte či v dome to hneď pocítite, zavanie ním dobrá energia a naštartuje vás do ďalších „čistiek“. Upratujte vždy, keď máte chvíľu čas, a cielene. Vyhoďte staré časopisy a knihy, ktoré už nebude nikto čítať, ale aj ostatné zbytočnosti. Napríklad rôzne darčeky, čo ste dostali a neslúžia na nič.

Premiestňujte postupne

Ani nezbadáte, a „preveríte“ rôzne šuplíky, poličky a odkladacie priestory. Zovšadiaľ sa niečo „stratí“ alebo premiestni tam, kam treba. Čistiace prostriedky kupujte striedmo, dalo by sa povedať, účelne a len toľko, koľko miniete. Chémiu by sme totiž v byte skladovať nemali, výpary z rôznych prípravkov nášmu zdraviu vôbec neprospievajú. Najlepšie je preto uskladniť ich v pivnici alebo v garáži. Pri „gruntovaní“ bytu či domu sú však neodmysliteľnými pomocníkmi. Každý je určený na niečo iné, a ak si vyberiete správne, robota vám pôjde naozaj od ruky. Apropo, ruky. Určite si na ne natiahnite gumené rukavice. Dámy, ktoré dbajú na svoje nechty, si na ne už dávno zvykli. Výhovorka v zmysle „zle sa mi v nich robí“ nemá opodstatnenie. Treba si naozaj len zvyknúť. Veď ruky máte jedny a vašu pozornosť si zaslúžia aj počas jarného upratovania.

Dôležitý je systém

Skôr, ako sa pustíte do skutočnej očisty, mali by ste si naplánovať, čo budete robiť. Nesnažte sa upratať celý byt či dom naraz. Možno sa vám to podarí, ale úplne sa zničíte. Sústreďte sa na kuchyňu – na vaše kráľovstvo. Skrinky, sporák, chladnička, nábytok… to všetko určite potrebuje „pretrieť“. Je toho veľa, možno najviac z celého bytu, ale keď to zvládnete, ostatné už bude hračka. V kuchyni sa totiž prach zmiešava s výparmi pri varení a táto „zmes“ vytvára nepríjemný povlak na všetkom, určite to poznáte. Vaša kuchyňa po dôkladnej očiste doslova ožije a vy s ňou.

Handry, nie tričká

Pri upratovaní izieb najprv vymeťte kúty a miesta, ktoré pri bežnom vysávaní „obchádzate“. Ak by za nábytkom zostal prach, pocit čistoty by bol len zdanlivý. Nebojte sa vysávanie prenechať pomocníkovi, ktorý túto nevďačnú robotu urobí za vás bez reptania. Stačí ho správne naprogramovať a kým sa robotický vysávač stará o koberce, vy sa môžete venovať iným prácam. Napríklad nábytku. Vhodným prípravkom oživte jeho štruktúru. Niektorý nábytok stačí preleštiť a zmazať z neho odtlačky prstov, iný si doslova žiada vdýchnuť nový život. Na utieranie prachu nepoužívajte staré tričká, aj keď vám to ušetrí pár korún. Použite prachovky z mikrovlákna, uvidíte, ako vám práca pôjde od ruky.

Sklené plochy

Nezabudnite ani na zrkadlá či sklené dierka a police. No a nakoniec prídu na rad okná. Každá z nás ich umýva inak. Niektorá len čistou vodou a švédskou handričkou, iná nedá dopustiť na špeciálny prípravok a na noviny alebo stierku. Použite však radšej takú, ktorá má dlhú rúčku, aby ste pri umývaní okien nemuseli skákať zo stoličky na zem a naopak. Ak vám na sklách zostávajú šmuhy, skúste na leštenie použiť staré pančušky. Kým umyjete okná, práčka sa postará o záclony, operie ich, prípadne aj vysuší. Aby opäť žiarili, pridajte do prania bieliaci prostriedok. Zaveste ich ako posledné. Ak sa náhodou v práčke pokrčia, nevyťahujte z kúta žehliacu dosku, vyžehlite ich priamo na okne. Doprajte si a obstarajte si parný generátor, ktorý žehlí aj vo zvislej polohe. Záclony budú krásne vzdušné. Oproti klasickej žehličke vyžehlíte parným generátorom aj viac vrstiev naraz, určite to oceníte pri žehlení posteľnej bielizne, uterákov alebo obrusov.

Posledná kúpeľňa

Kúpeľňou by ste mali očistu svojej domácnosti končiť. Počas upratovania ste v nej pláchali handričky, naberali vodu… Vodný kameň je v nej zrejme vaším najväčším nepriateľom, je všade. Na antikorových materiáloch, na kachličkách, na dlaždiciach, na umývadle aj na vani či na sprche. Vyberte si na jeho likvidáciu naozaj účinný prostriedok, aby ste sa vyhli úmornému drhnutiu či zoškrabávaniu. Ak ste však doteraz upratovanie zvládali bez rukavíc, pri čistení kúpeľne a toalety si ich určite natiahnite. Vhodné je tiež otvoriť okná vo vedľajších miestnostiach, aby ste sa nenadýchali výparov.

A rada z feng šuej na záver. Domov zbavíte negatívnej energie tak, že nasypete do každého rohu soľ. Nechajte ju tam 24 hodín a potom ju dobre povysávajte. Soľ vezme všetko negatívne na seba. Nakoniec vložte vo vázy rezané kvety. Vdýchnu  domovu nový život.

Autor: -aka-