Umelkyňa a filmárka Anabela Žigová predstavuje verejnosti nový projekt Super pocit, reagujúci na vzrastajúcu vlnu násilného extrémizmu a nepriaznivých nálad na Slovensku. Jeho súčasťou je i výstava diel z pravého zlata, ktorá sa koná v dňoch 23. 8 – 7. 9. v Univerzitnej knižnici v Bratislave.
Super pocit ako hľadanie toho dobrého v nás
Anabela Žigová patrí k umelcom, ktorí vo svojej práci aktívne reagujú na súčasný stav spoločnosti, nastoľujú otázky, ale zároveň hľadajú dialóg a riešenia. Projekt Super pocit vznikal postupne dva roky. Na jeho počiatku bol autorkin šok, ako sa nevyriešená fašistická minulosť Slovenska vracia späť. ,,Cítila som potrebu vyjadriť nesúhlas s radikalizáciou našej krajiny, s aktivitami extrémistických skupín, ktoré na Slovensku dokonca získali politickú moc a manipulujú verejnosť, “ hovorí Anabela Žigová. Aby dokázala tému uchopiť, naplno sa pohrúžila do skúmania vplyvu dezinformácií na jednotlivca. Vníma, že snahy o dialóg s verejnosťou v tomto smere vyvíja mnoho odborníkov a organizácií zaoberajúcich sa touto problematikou roky. ,,Som pešiak, umelkyňa snažiaca sa o niečo pozitívne aj preto, že mám osobnú skúsenosť s tým, ako nevyriešená minulosť zasahuje človeka, traumatizuje rodinu. Vybrať si dobro a nenásilie je výhra, to je ten Super pocit. Vrátiť sa mentálne späť do minulosti, niekam do predvojnových tridsiatych rokov, by bolo v období, keď máme konečne v rukách vlastnú slobodu, obrovským zlyhaním a prehrou,“ myslí si Anabela. Projekt Super pocit následne poňala v dvoch hlavných rovinách: spustenie verejnej diskusie a vizualizáciu svojich pocitov vo forme umeleckých diel. ,,Moje diela sú jedným zo spôsobov, ako sa napriek dobrej znalosti reálnych faktov, odpútať od toho negatívneho a nakopnúť v sebe to dobré, inšpiratívne,“ vysvetľuje autorka.
Hrubej sile sa dá čeliť kultivovane
Prvú kresbu zlatom vytvorila Anabela Žigová zhruba pred rokom, dnes ich existuje už vyše štyridsať. ,,Ako ľudia sme zraniteľní, každý z nás môže podľahnúť určitej forme dobre naservírovanej manipulácie. Násilie vytvára strach a negatívne pocity. Moje kresby sú opakom toho negatívneho, je v nich jemnosť a veselosť. Hrubej sile som sa rozhodla čeliť kultivovaním dobrých pocitov a šírením pozitívnej nálady,“ hovorí Anabela Žigová. Autorka si vytvorila hravý spôsob tvorenia kresieb, aby vyvolávali určitú dávku infantilnosti. ,,Je fascinujúce vidieť, ako nefiltrovaná zjednodušená detskosť oslovuje ľudí, keď sa technikami vraciam až do čias materskej škôlky. Fašistické zoskupenia zneužívajú na verbovanie do svojich radov podobne zjednodušený spôsob komunikácie, len na opačnej strane emočnej škály. Kým u detí a v umení je extrémny prejav niekedy vyslovene čarovný, naopak u dospelého človeka to už môže spôsobovať vážny problém,“ tvrdí umelkyňa. Anabela Žigová chce Super pocit šíriť medzi ľuďmi, a preto bude v rámci workshopu ukazovať klasické aj experimentálne postupy práce so zlatom. Jej nápad nie je limitovaný copyrightom, pretože jej snahou je aby si ľudia tieto „antifa zlatíčka“ privlastnili. Vytvorili si ich doma, napríklad aj so svojimi deťmi.
Super pocit bude cestovať po Slovensku
Anabela Žigová predstaví verejnosti výber svojich kresieb na pôde Univerzitnej knižnice v hlavnom meste. Výber miesta nie je náhodný. ,,Univerzitná knižnica je inštitúcia, ktorá háji prístup k informáciám a ich zdrojom. Dezinformácie sú veľmi silnou zbraňou extrémistov, odzbrojiť ich môžeme spoločne i overenými tvrdeniami a aktívnym odolávaním akémukoľvek prejavu násilia,“ myslí si Anabela. Ďalšie diela budú vystavené v antikvariáte Steiner na Ventúrskej ulici. Anabela si vybrala na odštartovanie projektu Super Pocit rodnú Bratislavu, no plánuje postupne vystavovať a organizovať diskusie i v ďalších slovenských mestách. ,,Na budúci rok pripravujem výstavu v Nitre. Neplánujem sa od ľudí a ich reality izolovať, naopak hľadám k nim cestu. Chcem, aby sme hovorili o ich konkrétnych skúsenostiach s extrémizmom, o ich rezistencii voči násilným prejavom,“ prezrádza Anabela. Ponuky vystavovať dostala už i v Prahe a New Yorku, mestách, v ktorých sa pracovne často zdržiava. Do projektu Super pocit sa aktívne zapojil mladý len 17-ročný študent Ján Vojtaššák zo Spišskej Belej, ktorý sa stretol s extrémizmom vo svojom rodnom meste a nebál sa naň odvážne upozorniť. Súčasťou projektu je aj výrazná slovenská herecká osobnosť Robert Roth. ,,Veľmi rád by som zažil super pocit a mám dôvodné obavy, že sa to nemusí stať, pretože okolie, v ktorom sa pohybujem, krajina, v ktorej žijem, istým spôsobom hnedne. A hnedá pre mňa pozitívna nie je a super pocit nevyvoláva,“ odpovedal Robert Roth na otázku, prečo ho oslovila spolupráca s umelkyňou Anabelou Žigovou. Herecká legenda Emília Vášáryová projekt slávnostne otvorí na vernisáži 23. augusta.
Zdroj fotografií: Katarína Kri