Udržateľnosť v plnom prúde. Zaobstarajte si eco-friendly tenisky

Ak práve hľadáte ideálne tenisky na jeseň, ale zároveň chcete byť ohľaduplný k planéte, stavte na ekologické postupy a férové podmienky pri výrobe. Siahnite po teniskách, ktoré sú vegánske, eco-friendly a ešte aj štýlové.

 

Udržateľnosť čím ďalej tým viac prestupuje každým spektrom nášho každodenného života. A v šatníkoch je to cítiť tiež. Oveľa viac sa do popredia dostávajú značky, ktoré zmýšľajú ekologicky. V tomto ohľade nie sú topánky žiadnou výnimkou. A keďže tenisky sú súčasťou každého šatníka, prečo sa nepoobzerať po tých, ktoré boli vyrobené napríklad z vegánskej kože alebo recyklovaných plastov.

Než nabehnete do obchodov, je potrebné si uvedomiť, v čom udržateľnosť spočíva. Skúste porozmýšľať, či naozaj potrebujete ďalší pár tenisiek, aj keď v botníku máte niekoľko takmer rovnakých párov. Navyše netreba zabúdať na to, že tenisky patria k tým kúskom, ktoré nie je jednoduché opraviť alebo recyklovať. Častým nosením sa opotrebia, a preto ich už po čase nedokážete ani posunúť ďalej. Preto nezabúdajte, že to, že váš „shopping spree“ zacielite na udržateľné značky, neznamená, že sa obliekate udržateľne.

 

Adidas cieli na recyklovanie

jedna z najznámejších značiek tenisiek začala svoju obuv vyrábať celé z jedného materiálu. Vďaka tomu sú dámske a pánske tenisky aj ďalšia obuv takto vyrobená omnoho lepšie recyklovateľné. Bežne sú totiž tenisky vyrobené z množstva rôzneho materiálu a rozobratie a následné roztriedenie pre správnu recykláciu je vlastne nemožné.

 

Nike stavil na druhotné suroviny

Nejde ale len o výrobu tenisiek z jedného materiálu. Značka Nike v udržateľnosti stavila na druhotné suroviny. Športovú obuv vyrába z vyradených topánok, ktoré ďalej využíva pre výrobu materiálu Nike Grind. Okrem toho tiež vracajú topánky do obehu – Nike daruje alebo recykluje použité topánky, ktoré takto dostanú nový život v rukách nového majiteľa.

 

Kave frčí na Baťovi

Počuli ste o dizajnérke Eve Klabalovej? Tá sa na začiatku svojho podnikania zamyslela nad samotným procesom výroby topánok a začala hneď z kraja, pri obuvníckych kopytách. Tých je na svete niekoľko miliónov, prečo by sa teda mali neustále vyrábať nové, keď veľké továrne ich majú dosť? Preto začala vyrábať svoje tenisky značky Kave na baťovských strojoch v Zlíne. Stroje sú síce z prvej polovice 20. storočia, no topánky z nich patria rozhodne do súčasnosti. A viete z čoho Eva topánky vyrába? Tak napríklad kolekcia Coffee addict je vyrobená z kaučuku zmiešaného s kávovou usadeninou. Ktorý kávomilec by takéto tenisky nechcel?

Zdroj: Marian J.
Copywriter: Eva Muchová