Učiteľka je najlepšia barmanka …čo odošleš, príde späť, čo zaseješ, to zožneš, čo dáš, to dostaneš

Janka Karkušová pracuje v Strednej odbornej škole obchodu a služieb v Martine ako vedúca strediska praktickej prípravy pre odbor čašník, servírka a zároveň vyučuje žiakov odboru hotelová akadémia a študentov nadstavbového štúdia. Riadi kolektív majstrov odbornej výchovy, koordinuje spoluprácu s majiteľmi hotelov a reštaurácii,  zabezpečuje akcie spoločenského charakteru a venuje sa príprave študentov na barmanské súťaže. Poviete si, obyčajná žena, ale nemáte pravdu. Popritom je absolútnou víťazkou World Cockail Champion 2014, svetovej súťaže barmanov, ktorá bola koncom októbra v Kapsom meste.

Je vám práca, ktorú robíte, zábavou, poslaním alebo proste je taká aká je?

Práca ma baví a teší. Je tvorivá a vždy je iná, pretože jej aktérmi sú formovateľné bytosti. Mám dobrých kolegov, veľa šikovných a milých žiakov aj napriek tomu, že je doba veľmi hektická a medziľudské vzťahy ale aj žiaci sa zmenili.

 

Čo je na vašej práci najťažšie?

Správne vystihnúť okamih, aby sa žiak chcel sám učiť a ja mu v tom budem pomáhať. V každej ľudskej činnosti sa dá nájsť len veľa negatív. Ale ja to riešim opačne. Prácu aj život beriem ako ozvenu: čo odošleš, príde späť, čo zaseješ, to zožneš, čo dáš, to dostaneš. Možno nie hneď, ale časom určite.

 

A čo je najľahšie, alebo najkrajšie?

Najkrajšie sú pre mňa informácie o úspechoch mojich bývalých žiakov. Veľmi sa teším, že je ich viacero úspešných podnikateľov, alebo sú v zahraničí a robia nám dobré meno. A milé sú stretnutia len tak na kávičke, keď sa môžem s nimi porozprávať a úlohy sa vtedy vymenia. „Žiak“ učí majsterku.

 

Naše pravidelné čitateľky už vedia, že ste nedávno dosiahli životný úspech. Namiešali ste na svetovej súťaži najlepší drink. Povedzte tým, čo nevedia o čo išlo?

Koncom septembra som sa zúčastnila svetového šampionátu v Juhoafrickej republike, v Kapskom Meste, World Coctail Championship. V prvom kole sme súťažili podľa v príprave nápojov. V šiestich kategóriách: Before Dinner, Sparkling Cocktail, Fancy Cocktail, Long drink, After Dinner a nápoj flairovej skupiny. Ocenili troch barmanov a prvý postupoval do super finále. Vo Fancy kategórii som získala prvé, postupové miesto, a to ma vynieslo medzi šiestich finálových barmanov sveta. Zo súboja s Poľskom, Estónskom, Koreou, Dánskom a so Španielskom som vyšla ako absolútny víťaz – majsterka sveta.

 

Ako sa dívate na svoj úspech teraz?

Dojmy sú stále rovnako silné. Uvedomujem si úspech čoraz intenzívnejšie aj vďaka množstvu aktivít a povinností, ktoré sa s ním spájajú. Keď som mala málo času pred majstrovstvami, ani som netušila, ako ho bolo veľa, pretože teraz je ho naozaj nemám. Som šťastná, že som mohla zažiť takúto úžasnú súťaž. Mám veľa nových skúseností, veľa nových priateľov a posúvam svoje hranice profesionálnych aj osobných možností.

 

Nedávno ste na barmanskej súťaži v Paríži „viedli“ svoju žiačku. Ako vnímate jej úspech?

Bola to pre nás výzva. Júlia je študentka 4. ročníka hotelovej akadémie a nemá skúsenosti so zahraničných súťaží. O to viac som hrdá na úspech aký dosiahla. Súťažila s barmanmi do 27 rokov a krásne siedme miesto, z 33 účastníkov, hovorí samo za seba.

 

A čo škola, sú  v nej na vás obe hrdí?

Máme veľkú podporu zo strany vedenia školy. Úspech patrične prezentujeme verejnosti ale najmä žiakom, aby chápali zmysel svojej práce a úsilia.

 

Ako vnímate súčasné ženy, čo im podľa vás chutí, pokiaľ ide o drinky?

Rada tvorím drinky pre ženy. Sú komplikovanejšie a to ma baví. Majú rady plné, ovocné chute a nápoje sú mierne sladšie. Ocenia farbu a dekoráciu drinku.

 

Vráťme sa ešte raz k vášmu životného úspechu. Povedzte, aká je vaša juhoafrická Geisha?

Taká ako jej meno. Jej telo má jemne ružovú farbu, ovocná, svieža vôňa a chuť exotického ovocia sa prelína s mandľovou plnosťou. Záver tvorí šteklivá, sladká zmyselnosť orieškov a nugátu, vyvážená limetovou a brusnicovou šťavou.

 

Čo by ste odporučili ženám – barmankám, ak by ste im mali radiť ako sa presadiť?

Práca za barom je miesto, ktoré umožňuje byť kreatívny. Všetky začiatky sú ťažké. Postupným odhaľovaním vlastných možností človek nadobúda istotu, že môže ísť ešte vyššie, ako si myslel. Je to pokora, usilovná práca, úsmev a osobný šarm, čím možno hosťa získať. Hosť musí byť motiváciou, ako vymyslieť niečo vlastné, vnímané srdcom, pripravené vlastným štýlom.

 

Obdobie konca roka je zvyčajne náročné. Zrejme aj pre vás. Čo sa snažíte zvyčajne dobehnúť?

Úplne všetko. V práci sa to ku koncu roka zhustí rôznymi prezentačnými akciami, sumarizujú sa podklady, robia sa inventúry a doma je to na druhej koľaji.

 

Kedy sa pre vás začínajú Vianoce?

Keď začínam „ulietať“ na pečení drobných vianočných koláčikov, keď ich spolu s manželom pri televízii zdobíme a keď sa v našej izbe prvýkrát rozsvieti vianočný stromček.

 

Vnímate ich ako niečo, čo pravidelne prichádza a prispôsobíte sa alebo ako skutočne najkrajšiu časť roka?

Vianoce mám skutočne veľmi rada a každý raz som sentimentálna. Teraz o to viac, lebo je to príležitosť, keď sa na chvíľu všetci zastavíme a sme spolu.

 

Kde ich najradšej prežívate, v akej atmosfére?

Vždy s rodinou a doma. Sú pre nás ozajstnou slávnosťou. Po večeri sme vždy chodievali k starým rodičom. No tento rok to bude smutné a iné. Je nás už menej.

 

Je kupovanie darčekov pre vás problém, alebo sa na to tešíte lebo poznáte svojich najbližších a viete čím im urobiť radosť?

Darčeky riešim vždy na poslednú chvíľu. Mám občas aj premyslené, čím poteším svojich blízkych ale neriešim to hneď a to mi potom komplikuje život. Teraz je to super. Deti už nie sú malé a darčeky berú ako len nepodstatný doplnok Vianoc. Takže dobrý parfum alebo kniha sa dá kúpiť aj na poslednú chvíľu.

 

Dávate si predsavzatia do nového roka?

Nie, nikdy som to nerobila. Ale vlastne si spomínam, že minulý rok som sľúbila rodine a sebe, že už viac nepôjdem do žiadnej školy na rôzne vzdelávania a budem sa venovať len sebe a im. No a opak bol pravda. Bolo toho ešte viac, ako zvyčajne.

 

Takže plníte či neplníte si svoje predsavzatia? 

Podľa toho ako veľmi záleží na tom, čo si zaumienim. Novoročné predsavzatia neuznávam, lebo človek si môže stanoviť métu aj v strede roka. Je len na ňom, či je schopný to splniť.

 

Je na Zemeguli miesto po ktorom túžite a chceli by ste tam prežiť aspoň chvíľu?

Na svete je veľa miest, ktoré by som chcela vidieť a navštíviť. Južná Amerika, Škótsko, Maldivy, Maurícius, Kuba, Japonsko…. Ale už som „veľká“. Ja už viem, že šťastie a radosť sa dá prežiť aj v záhrade na zelenej tráve a vôbec mi nebude ľúto, že som nevidela niečo, čo je na druhom konci sveta.

 

A s kým?

So svojou rodinou a veselou kopou priateľov, ktorí nepokazia zábavu. Prajem všetkým ženám spokojné a krásne Vianoce, prežité s tými, ktorí sú im najdrahší. A do nového roka veľa zdravia a úspechov.