Týždňová dovolenka na Slovensku vyjde priemernú štvorčlennú rodinu na 1400 eur

Tohtoročná letná dovolenka na Slovensku vyjde priemernú štvorčlennú rodinu s dvoma deťmi na 1400 eur. Podľa prepočtov FinGO.sk na základe priemerných cien uvádzaných Štatistickým úradom SR sú najnákladnejšími položkami ubytovanie, strava a doprava. V priemere vyjde stravovanie na jedného Slováka na deň dovolenky približne 18 eur.

 

Mnoho Slovákov si vyberá ubytovacie zariadenia s polpenziou alebo bez stravy a varia si alebo sa stravujú mimo hotela či penziónu. Priemerná cena za ubytovanie v rámci slovenských penziónov je na úrovni 74 eur na noc v izbe pre dvoch dospelých a dve deti. V rámci dopravy zarátavame benzín či naftu, ale aj náklady na taxík či miestnu dopravu. Na zábavu, čím myslíme rôzne druhy atrakcií ako sú zábavné parky, míňame v priemere 10 eur na deň, na alkohol v priemere 12 eur. Na suveníry vynakladáme najmenšiu časť dovolenkového rozpočtu, a je to v priemere necelých 5 eur,“ povedala Lenka Buchláková.

Ubytovacie zariadenia tento rok účtujú tzv. pandemický príplatok v nadväznosti na vyššie hygienické štandardy, ktoré musia spĺňať. Týka sa to aj reštauračných zariadení. Aj gastroprevádzky zarátavajú do cien aj tzv. „hygienický príplatok“, teda náklady na vyššie hygienické štandardy v ich zariadeniach, čo zvyšuje ceny pre rekreantov nielen na Slovensku, ale aj v iných obľúbených dovolenkových destináciách. Do vstupných nákladov vstupujú v prípade reštaurácií aj vyššie ceny potravín, ale napríklad aj ceny energií či vyššia minimálna mzda a príplatky za prácu v noci, cez víkend či cez sviatky. Dovolenka na Slovensku je podľa našich prepočtov v medziročnom porovnaní drahšia o zhruba 15 %,“ doplnila Buchláková.  

Zdražovanie sa týka aj iných krajín. Letné zájazdy do obľúbeného Chorvátska sú tento rok drahšie o 40 %, ceny narástli aj v prípade Talianska, a to až o 65 %. Zdraželo aj Grécko (38 %), Španielsko (34 %), či Turecko (14 %). Na druhej strane je lacnejšie v tejto sezóne Buhlarsko, kde sú zájazdy lacnejšie o 37 % a Tunisko, kde ceny spadli o 20 %. „Očakávame, že z dôvodu možného opätovného zavedenia štátnej karantény po návrate zo zahraničia sa slovenskí dovolenkári rozhodnú zostať doma,“ poznamenala Buchláková.

Podľa štatistík Európskeho štatistického úradu Eurostat si už dlhodobo slovenskí dovolenkári volia výlet do hôr, a to aj častejšie ako ostatní Európania. Každý štvrtý výlet Slovákov končí na horách. V prípade výletov na hory, ktoré trvajú jeden a viac dní, sú Slováci lídrami v rámci 27 krajín EÚ. Na opačnom konci rebríčka sa ocitlo Lotyšsko, tamojší obyvatelia iba v 1 % prípadov si na krátkodobejší pobyt vyberajú horskú turistiku.

V priemere si dlhodobo vyberá práve hory na krátkodobé či dlhodobejšie výlety až 13 % Európanov. Na druhom mieste za Slovákmi (25 %) sa umiestnili Rumuni (24 %), Francúzi a Taliani (obe rovnako 19 %). Krajiny ako Litva, Lotyšsko, Estónsko, Chorvátsko, Švédsko ale aj Dánsko či Veľká Británia majú najmenej nadšencov hôr. Výlety do hôr trvajú v priemere viac ako 6 nocí, pričom je paradoxom že najdlhší čas v kopcoch trávia Briti, viac ako 14 dní. Ďalej sú to Gréci (12 dní) a Estónci (11 dní).

Krátkodobejšie výlety Slovákov zhltnú viac peňazí ako napríklad Čechom. V priemere je to 420 eur za viac ako 4 noci. Dovolenka vytiahne z vrecka najviac peňazí Švajčiarom, a to až 1163 eur, najmenej Rumunom, a to v priemere 209 eur. Česi minú na dovolenke okolo 250 eur.

Na dlhodobejšie dovolenky, ktoré trvajú 8 a viac dní, si Slováci v minulosti vyberali najmä Chorvátsko či Taliansko. Slovákov stojí jedna noc v Chorvátsku v priemere 79 eur, ide o krajinu, ktorú najmä počas letných mesiacov navštevujú najčastejšie. V priemere tu strávia 10 nocí. Druhou najčastejšie navštevovanou zahraničnou destináciou je spomínané Taliansko, kde minú v priemere Slováci 81 eur na noc, pričom tu strávia približne 8 nocí.

Najčastejšie Slováci financujú svoje dovolenky skôr z úspor. Sú aj takí, ktorí si prostredníctvom spotrebných úverov financujú aj dovolenku, no nakoľko ide o bezúčelový úver, presné štatistiky o tomto neexistujú.

Zdroj: Lenka B.