TYA – Andrea Atyafiová – má Iný plán

TYA – Andrea Atyafiová - rozhovor

Spievanie miluje,  aj preto sa prihlásila do slovenskej verzie  súťaže The Voice a bola nesmierne šťastná, keď sa kouči na stoličkách pri jej speve otočili, aby si obzreli dievčinu, ktorá tak krásne a zaujímavo spieva. Žiaľ, jej cesta v súťaži bola pomerne krátka, no neľutuje. TYA  má totiž „iný plán“. Už teší z nového singla a videoklipu s názvom Iný plán, ktorý jej vyprodukoval Pavol Petrík. Sympatická Košičanka v rámci promoaktivít navštívila Bratislavu a takmer pod bratislavským hradom sme sa stretli, aby sme sa porozprávali.

Ako je to s tým vaším spevom, kedy a prečo ste vlastne začali?
Možno to bude znieť ako klišé, ale rodičia hovoria, že som skôr spievala ako rozprávala. Pozerala som televíziu, milovala som hudobné programy, na ktoré som reagovala. Spomínam si napríklad na Darinku Rolincovú ako som ju videla v detských reláciách, veľmi sa mi páčila, ako spievala tancovala a užívala si to.

Podporovali vás  rodičia v speve?
Na spev chodím už dvanásty rok, na našej škole učia trubkár z IMT SMIle, ďalší hudobník, ktorý fungoval v kapele Peter Bič Project, takže celkom dobrá škola a som rada, že sa môžem vzdelávať.

Na prvé vystúpenie si ešte spomínate, také ozajstné pred publikom?
Presne na prvé asi ani nie, boli to vystúpenie z ľudovej školy umenia, kde som spievala aj so spolužiakmi či už na Deň matiek, MDŽ, ukončenie školského roka a podobné príležitosti.

Tréma – máte ju?
Určite ju mám a niekedy dokonca mám pocit, že to vidia aj ľudia, ale možno je to len môj pocit.  Samozrejme bojujem s tým ako sa dá, ale človek už keď vyjde na javisko a vydá zo seba prvé tóny, vidí, že ľudia ho prijali, už je to lepšie vždy. Tréma k tomuto patrí.

V súčasnosti je na slovenskej hudobnej scéne niekto, koho obdivujete?
Dominiku Mirgovú, páči sa mi jej štýl, jej hudba, slovom ako celok, tak si predstavujem mladú modernú speváčku. A páči sa aj publiku, takže je to i úplne super. Potešilo ma aj keď dala na facebook súťaž, aby nádejní speváci poslali svoju obľúbenú pieseň, ja som si vybrala od Adele Make you feel my love a dostala som sa spoločne s ďalšími štyrmi medzi víťazov. Tým som prezradila, že zo zahraničných spevákov je mojou obľúbenou speváčkou Adele.

Vaša prvá skladba vlastná, ktorá bola napísaná len pre vás?
Tiež z pera Paľa Patríka a volala sa Pamätáš. Do dnešného dňa mám na konte štyri pesničky, robím celý čas s Palim, lebo je prísny, ale skvelý človek, som rada, že sa o mňa stará, že môžem s ním spolupracovať.
TYA – Pamätáš  https://www.youtube.com/watch?v=t7HbZ9TY2dk

V súčasnosti už máte myseľ zamestnanú aktuálnou pesničkou Iný plán, ako kde vznikal k nej klip?
Nakrúcali sme v Košiciach a bolo to pre mňa veľmi náročné, lebo herectvo mi je dosť vzdialené (smiech). Hrala som tam s hercom, ktorý ma ťahal, takže s ním to bolo ľahšie.
TYA – Iný plán  https://www.youtube.com/watch?v=NFDQQbc-g3o

Prihlásili ste sa do speváckej súťaže The Voice, kde ste vypadli v KO, vybrali ste si kouča Kaliho, prečo? 
Napriek tomu, že spievam pop music, zamilované texty a príbehy, mám veľmi rada Kaliho hudbu, má neskutočne skvelé texty, viem ich naspamäť. Naozaj ho obdivujem, preto som aj šla k nemu do tímu.

Dlho ste sa však neohriali…
Veľkú úlohu zohrala tréma, o ktorej sme hovorili, vypadol mi text, ale napokon som dospievala, nezrútila som sa. Komentáre boli pozitívne, hlavne na to, že som to zvládla, fandili mi aj ostatní kouči, ale súťaž je  nekompromisná. S Kalim som v písomnom kontakte.

Vyzerá to, že nie ste zatrpknutá a neľutujete svoju účasť…
Vôbec, spoznala som skvelých ľudí, spevákov, koučov, beriem to ako skúsenosť, ktorá naozaj stála za to.

Myslíte si, že sa prihlásite ešte niekedy do speváckej súťaže?
Momentálne nie, ale nevylučujem to v budúcnosti. Ak niekto má pocit, že spievať vie, chce, odporúčam takéto súťaže, pretože zažijete tam veľa zábavy, komunikácie, nazriete do sveta šoubiznisu inak ako keď len chodíte na vystúpenia, naozaj je to skvelá záležitosť.

Máte okrem spievania nejaké záujmy?
Rada športujem, aj keď len amatérsky, korčuľujem, stretávam sa s priateľmi, momentálne som nezadaná.

Plány s pesničkami aké máte, bude CD?
Zatiaľ sme sa bavili s Palim Petríkom len o fáze, že ideme cestou songov a klipov a uvidíme či niekedy bude aj cd.

Zdroj: Anna Olvecká