Tvaroh nielen pre športovcov

Tvaroh je mimoriadne hodnotnou zložkou potravy. Tento hrudkovitý mliečny produkt má široké využitie a skrýva v sebe bohatstvo pre naše zdravie.

Táto vysoko koncentrovaná potravina obsahuje veľa vápnika a minimum sacharidov. Potravina podporujúca svalovú hmotu je určená predovšetkým športovcom, ale aj tým, ktorí si chcú zaplniť svoj jedálniček zdravšími jedlami. Zvyšuje nárast svalovej hmoty, preto ho konzumujú predovšetkým športovci. Príjem vápnika môže podporovať hladinu testosterónu, ktorý pomáha pri svalovom raste. Má nízku energetickú hodnotu, ale vysokú hodnotu nutričnú. Tento výnimočný zdroj bielkovín vyniká aj vysokým obsahom vápnika. Odporúča sa aj ženám po 40tke, kedy sa zvyšuje riziko vzniku osteoporózy. Znižuje tiež cholesterol v krvi.

Okrem bielkovín a vápnika obsahuje dôležité látky, množstvo vitamínov a minerálov. Obsahuje vitamíny B6 a B12, vitamíny A, C, D, E, kyselinu listovú, betakarotén a z minerálnych látok napríklad draslík, vápnik, horčík, zinok, meď a iné. Dôležité bielkoviny majú podiel na stavbu svalovej hmoty, ale aj na kožu, vlasy, hormóny, enzýmy a podieľa sa na obranyschopnosť organizmu. Najviac je v tvarohu zastúpená bielkovina kaseín. Pre ľudský organizmus je dôležitý, pretože pozitívne ovplyvňuje rast človeka a podporuje mozgovú činnosť. Tvaroh urýchľuje metabolizmus, zlepšuje čistenie tráviaceho traktu, znižuje aj kyslosť v žalúdku, je prevenciou pred kardiovaskulárnymi ochoreniami a tiež upokojuje nervový systém.

Táto výživná mliečna potravina je jedinečná aj zníženým obsahom tukov. Za pozitívny znak jej konzumácie sa považuje aj to, že dokáže nasýtiť. Konzumovať by ste ho mali najmä pred spaním, okrem iného aj preto, že potlačí hlad počas noci. Okrem toho je ľahko stráviteľný.

Jeho veľkou výhodou je jeho využitie v kuchyni – môžeme si z neho urobiť pomazánky, zmiešať s bylinkami, cesnakom, naplniť ho do palacieniek, zmiešať s medom, orieškami a kúskami ovocia.

Svojím zložením sa hodí aj na redukčnú diétu, kde dôjde k vytvoreniu vhodného pomeru medzi svalovou hmotou a tukom. Tvaroh je skutočne plnohodnotnou a kvalitnou potravinou pre každého.

 

Autor: INA
Zdroje: https://www.sportujeme.sk/tvaroh-a-jeho-vyzivova-hodnota,http://www.viviente.cz/tvaroh/
Foto: http://www.hatsun.com/images/Curd%20rice%201%20copy.jpg