Trio Gioia so zmenami a novým albumom

Trio La Gioia prešlo v poslednom roku zmenami – v prvom rade zmenili názov na jednoslovný  a jednoduchší – Gioia = radosť.

 

Zmeny v triu

„Na jar roku 2021, kedy ešte doznievala nelichotivá pandemická situácia sa náš bývalý kolega Peter Durovec rozhodol odísť a ísť si vlastnou cestou,“ opisuje detaily zmeny na poste jedného z trojice spevákov Peter Ševčík. „Veľmi nás to  nemilo prekvapilo, ale odhodlanie pokračovať v započatom bolo silnejšie. Budovali sme a budujeme naše meno už naozaj pekných 14 rokov a nechceli sme zahodiť to, čo nás naozaj napĺňa  a čím rozdávame ľuďom radosť. Nemohli sme sklamať fanúšikov a ľuďom, ktorí v nás verili.“  Matej  Vaník oslovil Martina Vetráka z Brezna, s ktorým už v minulosti spolupracoval, a s ktorým sa už dlhšie poznal. Martin tak dostal ponuku spievať s nami, avšak na jeho stole zároveň s ponukou od kapely Gioia ležala aj ďalšia  – ponuka na angažmá v pripravovanom  muzikále Jozef a jeho  zázračný farebný plášť, kde mal stvárniť jednu z hlavných postáv. Martin Vetrák sa rozhodol pre účinkovanie v skupine Gioia. „S jeho príchodom prišla do skupiny aj nová energia a my sme tomuto začiatku nechceli zostať nič dlžní,“ prezrádza opäť Peter Ševčík.  „Keď nový člen, tak aj zmena názvu na GIOIA. V podstate je to stále ten istý význam gioia=radosť. Ale už inak chápaná – s novým vetrom v plachtách a s väčším odhodlaním robiť nové veci.“

 

Martin Vetrák riešil dilemu

Ponuka z DAB Nitra na účinkovanie v muzikáli bola veľmi lákavá pre Martina Vetráka a do toho ďalšia skvelá ponuka. Rozhodovanie bolo ťažké, nakoľko: „Chalanov z La Gioii  som registroval už dlho, dokonca som bol aj na ich koncertoch, keď boli ešte v pôvodnom zložení,“ – približuje svoj príchod do tria Martin Vetrák.  „Ani vo sne by mi nenapadlo, že raz budem súčasťou tohto tria. Pred rokom a pol mi zavolal Matej Vaník, či by som mal záujem stať sa novým členom pop operného tria vtedajšej La Gioia. (Dnes už len Gioia). Ponuku som si nesmierne  vážil, no bol som veľmi na vážkach, pretože som v tú dobu dostal aj ponuku do muzikálu Jozef a jeho zázračný farebný plášť v Divadle Andreja Bagara v Nitre. Prvýkrát mi srdce hovorilo na obe strany, no nakoniec som muzikál odmietol a stal som sa tretím členom zoskupenia. Nastúpil som do idúceho nie vlaku, ale rýchliku. Za mesiac som naštudoval cez 20 piesni v rôznych jazykoch, aby sme mohli čím skôr vystupovať pred publikom, ktoré nám všetkým počas pandemie veľmi chýbalo. Bola to pre mna obrovská výzva a mal som veľký rešpekt, predsa už majú nejaké to meno na československej scéne. Ľudia ma však veľmi pekne privítali na každom jednom koncerte a to si vážim. Je to určite iné spievať v triu ako sólovo. Tu sa musíme vzájomne počúvať, ladiť, aby to znelo tak ako má. Neexistuje improvizácia, pretože by sa mohol rozbiť ten trojhlas, ktorý máme v každej piesni.“

 

Nový člen, nový názov a nový album

Pod značkou La Gioia vyšlo dovedna 7 štúdiových albumov, 1 live album z koncertu a jedno DVD. Nová história s novým názvom a novým členom prináša aj nový album. Aby sa vedelo, že „chlapci“ si naozaj sadli a v triu funguje všetko ako má, zvolili veľmi pozitívny názov –  DOLCE VITA = Sladký život. Na novom albume Dolce Vita sa nachádza 11 úplne nových skladieb, z ktorých má Gioia nesmiernu radosť. Úplne na začiatku nášho nového fungovania sme vydali singel pod názvom Duša  –  pieseň, ktorú Matej Vaník napísal na vyžiadanie pre dnes už zosnulého maestra Karla Gotta. Pieseň sa Karlovi  veľmi páčila a chcel ju nahrať spolu s triom, avšak jeho nastupujúce zdravotné problémy už tomu nedali šancu. Tak ju Matej vytiahol zo šuflíka a pieseň dostala novú šancu v novom aranžmáne a stala sa vlastne pilotnou skladbou  nového zloženia Gioii. A na koncertoch žne naozaj veľký úspech.

Duša https://www.youtube.com/watch?v=bj5mIdEKbJQ&ab_channel=Gioia

 

Krsty tradične v Prahe i Bratislave

Nový album  Dolce Vita, ktorý už pomaly ale iste mizne z pultov predajní  a jeden krst v Prahe –  v hudobnom  divadle Karlín má už za sebou.  Konal 29.11.2022 počas vypredaného koncertu a človek mieni, ako sa hovorí. Krstnou mamou mala byť prvá dáme českej opernej scény Eva Urbanová, avšak neočakávané zdravotné problémy jej to nedovolili na poslednú chvíľu. Tak sa úlohy krstných rodičov zhostili dlhoročná manažérka Lýdia Deglovič a za českú stranu promotér českých koncertov Radek Machander. Druhý krst na Slovensku čaká  Gioiu 15.12.2022 v Bratislave v priestoroch kultúrneho domu v Zrkadlovom  háji, kde sa úlohy krstného otca zhostí  operný spevák – maestro Miroslav Dvorský.

Zdroj: Anka O.