Tri jednoduché rady, ako si dobiť baterky.

jarná únava

Máte aj vy neurčitý pocit únavy a vyčerpanosti? Je to takmer príznačný jav pre súčasnosť. Či už ide o špičkových manažérov, matky na materskej, pracujúcich na smeny, alebo študentov v predskúškovom období.  Potvrdzujú to lekári, ale aj psychológovia a lekárnici.

Ponúkame tri jednoduché rady pre zlepšenie života.

1.    Raňajkujte

Optimálne rozloženie stravy v priebehu dňa by malo byť – raňajky 20, desiata 10, obed 35, olovrant 10 a večera 25 percent z celodenného príjmu energie a živín,“ tvrdí MUDr. Katarína Babinská zo Združenia pre zdravie a výživu.

Raňajky sú dôležité, poskytujú telu a najmä mozgu prísun energie na správne fungovanie. Ak neraňajkujete, vaša pozornosť klesá a s ňou aj pracovné výkony. Dôležitá zložka raňajok sú okrem sacharidov a bielkovín aj tuky. Kľúčovú úlohu zohráva dostatočný prísun nenasýtených mastných kyselín, naopak, činnosť mozgu nepriaznivo ovplyvňujú tuky s obsahom trans mastných kyselín. „Omega-3 mastné kyseliny sú nevyhnutné pre činnosť mozgu a mentálne funkcie,  pomáhajú udržiavať duševné zdravie a psychickú kondíciu. Podporujú pamäťovú kapacitu, sústredenosť. Pomáhajú stabilizovať emocionálnu rovnováhu, potláčať poruchy spánku, depresie a pocity úzkosti,“ radí K.Babinská.

2.    Hýbte sa

„Dôležitá súčasť boja proti vyčerpaniu je dostatok fyzického pohybu. Zdravé telo pomáha udržiavať koncentráciu pozornosti. Psychológovia dnes často hovoria o ‚všímavosti‘, je to niečo ako stav ľahkosti, slobody, a uvedomovania si sveta okolo seba,“ vysvetľuje psychológ PhDr. Radomír Masaryk.

Ak je to možné, choďte do práce peši alebo zaparkujte auto ďalej a vymeňte výťah za schody. Alebo choďte jednoducho na prechádzku. Aj malé zmeny v zaužívanom stereotype sa rýchlo odzrkadlia na vašom zdraví. „Dostatok pohybu posilňuje imunitu, poháňa lymfatický systém, ktorý odvádza z tela nežiaduce látky z metabolických procesov, zabezpečuje pohyblivosť a pevnosť kĺbov, svalov a šliach, posilňuje psychiku a regeneráciu organizmu,“ vysvetľuje K. Babinská.

3.    Naučte sa povedať „nie“jarná únava

Chcete byť s každým dobre vychádzať a v práci dokázať, že všetko zvládnete. Tento prístup sa môže otočiť proti vám. „Príčinou vyčerpania môže byť napríklad nadmerné preťaženie informáciami, úlohami, termínmi a stretnutiami. Najlepšie riešenie je naučiť sa deliť úlohy na tie, ktoré je potrebné urobiť, a na tie, ktoré sa dajú odložiť, delegovať – prípadne aj úplne ignorovať. Preťažení ľudia často nedokážu hovoriť ‚nie‘, a pre množstvo nepodstatných úloh nestíhajú tie dôležité,“ vysvetľuje psychológ R. Masaryk.

Únava je prirodzená reakcia organizmu na telesnú alebo duševnú záťaž. Keď si oddýchneme, zvyčajne ustúpi a my sa opäť cítime fit. „Ak únava neustupuje a dlhodobo nám znepríjemňuje život, môže byť signálom zdravotných problémov. Chronická únava patrí medzi sprievodné príznaky napríklad anémie, porúch funkcie štítnej žľazy, chorôb obličiek alebo pečene, ochorení srdcovo-cievneho alebo dýchacieho systému. Keď nás únava trápi už dlhší čas, mali by sme navštíviť lekára,“ uzatvára doktorka Babinská.