Tri jednoduché kroky, ktoré vás zbavia vší

Vši sa k vám domov môžu dostať odkiaľkoľvek – môžete ich „chytiť“ zo sedadla v kine, na ktorom pred vami sedel niekto nakazený, vliezť vám do vlasov môžu z klobúka, ktorý si na hlavu nasadíte v obchode a ktorý si pred vami skúšala nešťastnica so všami, ale najpravdepodobnejšie je, že vám ich domov donesie vaše školopovinné dieťa. Detské kolektívy sú pre vši totiž hotovým ihriskom.

Stretol sa s nimi v živote takmer každý. Vši sú jedným z najčastejšie sa vyskytujúcich detských parazitov, ktoré ale, chvalabohu, patria k tým relatívne neškodným. Vši neprenášajú ochorenia, najväčším problémom býva ich premnoženie a problémy s ich odstraňovaním. Ak však zachováte triezvu hlavu a najmä osvedčené postupy, boj s nimi nemusí stáť vás alebo vaše dieťa ani vlas.

1. Kvalitný šampón

Každé odvšivovanie by sa malo začínať šampónom alebo sprejom proti všiam. Tento krok nie je len kozmetickým riešením, kvalitný prípravok vši zabije, aby ste ich následne mohli ľahšie povyberať a aby medzitým nestihli naklásť vajíčka – tzv. hnidy. Problémom pri syntetických insekticídoch býva znižovanie ich účinnosti v dôsledku toho, že voš sa na ne dokáže po určitom čase stať rezistentnou. Vyhľadávajte preto radšej šampóny na prírodnej báze, najlepšie tie, ktoré obsahujú rôzne oleje. Najpredávanejším prípravkom z tejto kategórie je Paranit, ktorý okrem esenciálnych olejov upokojujúcich podráždenú pokožku zo škriabania obsahuje aj minerálne a silikónové oleje, ktoré sa dokážu dostať do dýchacích ciest vší a účinne ich zadusiť a vysušiť. Poriadne ním vyšampónujte nakazenú hlavu a začnite s vyčesávaním.

2. Poriadne vyčesať!

Aj keď šampón vši zabije, z vlasov sa mu ich odstrániť nepodarí. Mŕtve potvory treba poriadne vyčesať hustým hrebeňom, ktorý býva k odvšivovacím prípravkom väčšinou pribalený. Aby ste mali prehľad o každej vypadnutej voške, rozprestrite na zem bielu plachtu alebo papier na pečenie a vyčesávajte nad ním. Ak sa aj stane, že niečo šampónovanie prežilo, prstom to môžete zlikvidovať. Vlasy by ste mali vyčesávať dovtedy, kým neprestanú vši vypadávať a dbať by ste mali najmä na to, aby ste obsiahli celú plochu hlavy a všetky vlasy.

3. Zahrajte sa na opicu

Posledným krokom, ktorým zabijete všiam klinec do rakvy, je vyberanie hníd. Tie sú totiž prilepené ku vlasom hmotou, ktorú dospelé samičky vylučujú, približne štyri milimetre od korienkov. Začnite s vyberaním na zátylku a po ňom prezrite oblasť za ušami. Vši kladú vajíčka najmä na miesta, kde je najteplejšie, a preto bude najväčšia pravdepodobnosť, že práve na týchto miestach nájdete hníd najviac. Ak sa chcete ešte viac uistiť, že nákaza je vo vašej domácnosti navždy preč, vyperte posteľnú bielizeň a oblečenie, ktoré vaše dieťa malo na sebe. Tiež nepodceňujte ani plyšové hračky, dajte ich na čas bokom. Vši totiž k svojmu prežitiu potrebujú najmä krv a keď sa k nej dlhšiu dobu nedostanú, samé prirodzene uhynú.