Tretina z nás ju odkladá. Ako oklamať svoj mozog že ste na dovolenke?

Rido/Shutterstock.com

Dovolenka je pre naše telo nevyhnutný relax, ktorý si v poslednej dobe z rôznych dôvodov väčšina z nás odopiera. Samotné cestovanie je oveľa komplikovanejšie, no mnohým chýbajú aj peniaze. Už pred Koronou museli podľa štatistík mnohí z nás na týždennú dovolenku v exotike zabudnúť. A ani toto leto to zrejme nebude o nič lepšie.

 

Ak preto patríte k jednej tretine, ktorá sa rozhodla tento rok dovolenku opäť odložiť, máme pre vás niekoľko tipov, ako svoj mozog „oklamať“, že si užívate relax bez toho, aby ste niekam vycestovali.

 

Mozog sa najlepšie vypne, keď zažíva niečo nové, no nie je pritom preťažený

Na dovolenke je dôležité sa vyspať a oddýchnuť si. Nie je však pravda, že najlepšie relaxujeme iba vtedy, keď nič nerobíme. Aby sme mohli vypnúť myšlienky na prácu, náš mozog potrebuje nové impulzy.

Aby ste to dosiahli, relaxácia sa musí striedať s fázami, v ktorých vystúpite zo svojej komfortnej zóny. Činnosti, ktoré sú „príjemne náročné“, sú najlepšie. Je preto dôležité robiť niečo iné, ako je vaša práca. Mozog tým jednoducho prekabátite, že ste na dovolenke. Poskladajte si napríklad puzzle.

 

Vyberte sa na zaujímavé podujatie

Napriek jeho finančnej náročnosti, je cestovanie jedným z veľmi dobrých spôsobov ako si oddýchnuť. Aby ste ale presvedčili svoj mozog, že ste na dovolenke, nemusíte hneď utekať do zahraničia, pretože  aj v našej rodnej vlasti máte na tento účel množstvo príležitostí.

Peera_stockfoto/Shutterstock.com

Tak napríklad Bratislava, hlavné mesto Slovenska, nie je úplne preplnená turistami. Napriek tomu jej návštevnosť každým rokom stúpa. Dôvodov je viac a nepatrí medzi ne len krásna časť historického aj moderného centra mesta.

Rozhodne sa oplatí navštíviť a vidieť Hrad Devín, bratislavské UFO, pamätník Slavín a “ modrý kostol“. Spestriť si výlet do nášho najväčšieho a najkrajšieho mesta môžete aj bohatým zoznamom, z ktorého si stačí vybrať, aké príjemné podujatia dnes navštívite.

 

Využite čaro a krásu vašej záhrady

Pokiaľ nemáte chuť na žiadne cesty, urobte si čas na relax na svojej záhrade. Najmä pri vyšších teplotách môžete stráviť dovolenku doma pohodlne na terase, balkóne alebo v záhrade. Veľký  slnečník vám poskytne tieň, keď je v okolí nafukovacieho bazéna príliš teplo.

Útulné miesto na vašej záhrade by samozrejme malo byť vybavené aj pohodlnou pohovkou z nepremokavých materiálov, aby nepodliehala vplyvom počasia. Alebo to skúste s hojdacou sieťou.

Mimochodom, vedeli ste, že kolísanie nielen upokojuje, ale aj podporuje rovnováhu tela a chráni váš mozog pred demenciou?

 

Využite voľno na čítanie a učenie

Ak si chcete v domácom prostredí oddýchnuť a zabudnúť na každodenný život okolo vás, skúste to s dobrou knihou, z ktorej sa aj niečo naučíte. Napríklad cudzí jazyk, ktorý oceníte nielen na dovolenke, ale aj v práci, pretože viac ako polovica inzerátov na pracovnom trhu si jeho znalosť vyžaduje.

Čítanie vás samé o sebe prenesie do iného sveta a pokiaľ bude spojené s dôležitými informáciami, prospeje vám dvakrát. Stačí sa o tom všetkom len presvedčiť a svoje telo niektorým z vyššie spomenutých tipov uvoľniť.

Zdroj obrázkov: 1.Peera_stockfoto/Shutterstock.com; 2.Rido/Shutterstock.com