Trápi vás v lete problematická a mastná pleť? Poradíme vám ako jednoducho zlepšíte jej stav pomocou jednoduchých krokov.

Problematická pleť je väčšinou spojená s mastným alebo zmiešaným typom pleti
a má tendenciu vytvárať viac kožného mazu, než je nevyhnutné. Jej stav sa zhoršuje najmä v lete kedy sa viac potíme a počas dňa používame mastnejšie krémy s SPF faktorom.  Problematická pleť  preto v lete potrebuje viac pozornosti a tiež individuálnu starostlivosť, aby zostala na pohľad matná,  bez nepríjemného akné, pigmentových škvŕn a čiernych bodiek.

 

Základ: Hydratácia a ochrana

Mnohí sa domnievajú, že ak je pleť mastná, nepotrebuje hydratáciu, ale opak je pravdou. Pleť môže byť mastná, ale zároveň úplne dehydrovaná. Hydratácia je krok, ktorý pri snahe zbaviť sa akné nemôžete zanedbávať. Pri výbere hydratačného krému sledujte jeho zloženie a vyhnite sa takému , v ktorého obsahu dominujú olejové zložky. Hoci problematickej pleti robia doslova dobre slnečné lúče, nezabudnite na používanie SPF krémov s vysokým faktorom. Tie však majú aj nevýhodu v tom, že pleť nežiaduco upchávajú čím môžu aj zhoršovať jej stav. Preto si vždy po opaľovaní pleť dôkladne vyčistite a ošetrite kvalitným hydratačným krémom.

Keďže si aknózna pleť vyžaduje dlhodobú cielenú starostlivosť, mali by sme  jej venovať zvýšenú pozornosť a dopriať si okrem bežného každodenného ošetrenia aj doplnkovú starostlivosť 1 – 2 krát do týždňa v podobe pleťovej masky, ktorá pokožku vyživí a upokojí.

V neposlednom rade nezabúdajte na ochranu. Tvár si na slnku chráňte klobúkom, alebo šiltovkou a nezabudnite na používanie krému s vyšším SPF. Ten zaručí že pleť zbytočne nebudete dráždiť a takisto zabráni vzniku nežiadúcich pigmentových škvŕn.

 

Dôležité je najmä dôkladné odličovanie

Aj keď ste to už určite počuli asi tisíckrát, nikdy na to nezabúdajte! Odličovanie je najdôležitejším krokom v starostlivosti o pleť a to najmä v lete. Pleť je počas dňa vystavovaná mnohým nečistotám a musí odolávať rôznym negatívnym vplyvom z vonkajšieho prostredia. Prach, smog, UV žiarenie, veľké množstvá opaľovacieho krému a mnohé ďalšie škodlivé častice sa ukladajú na pleť a ak k tomu pridáme ešte aj make-up a dekoračnú kozmetiku, rozhodne máme večer čo z pleti odstraňovať. Všetky tieto nečistoty vedú k zlému stavu pokožky, upchávajú póry, podporujú tvorbu rôznych nedokonalostí pleti, zápalov, začervenaní a hlavne akné. Pri odličovaní platí, že výber kozmetiky treba podriadiť typu a stavu pokožky. Citlivú pokožku a okolie očí je ideálne odličovať micelárnou vodou. Atopická pokožka si zase vyžaduje čistiaci krém, ktorý pomáha obnoviť hydolipidický film a zamedzuje rozmnožovaniu mikroorganizmov zodpovedných za suchosť a podráždenosť pokožky.

 

Pravidelné čistenie počas celého dňa

Problémovú pleť je nutné čistiť denne. Dôležité je vybrať prípravky špeciálne určené práve pre aknóznu pleť. Sú to čistiace gély, toniká a micelárne vody, ktoré môžu obsahovať protizápalové a antibakteriálne látky ako karytín, ktorý znižuje nadmernú tvorbu mazu a keratolyckú zložku – kyselinu mliečnu. V prípade problematickej pleti sú absolútne nevhodné pleťové vody  s vysokým obsahom alkoholu, pretože jej stav môžu zhoršiť tým, že ju príliš vysušia. A to najmä v lete kedy je pleť vystavovaná slnečnému žiareniu.

Počas dňa sú tiež výbornou voľbou prírodné kvetové toniká a osviežujúce vody. Tie pleť nielen vyčistia, ale tiež jej prostredníctvom obsiahnutých látok dodajú živiny a potrebnú hydratáciu.

Autor: Nina M.
Ilustračná fotografia: pinterest.com