Toto je farba roka 2020: Vyhrala klasická modrá!

Minulý rok sa spoločnosť Pantone pri výbere farby roka inšpirovala koralmi, a vybrala farbu, ktorá bola symbolom tepla, života a pozitívnosti. Tentokrát Pantone zvolila za farbu roka klasickejší odtieň. Farbou roka 2020 sa  stala klasická modrá, alebo presnejšie Pantone 19-4052. Krásne elegantný, chladivý a seriózny odtieň, ktorý pripomína oblohu za súmraku, má byť univerzálny, nadčasový a vraj má do ľudských duší priniesť pokoj, pocit mieru a dôveru.

 

Modrá farba a jej význam
Klasická modrá evokuje rozľahlú večernú oblohu, povzbudzuje nás, aby sme rozšírili naše myslenie nad rámec toho, čo je zrejmé. Vyzýva nás, aby sme rozmýšľali do hĺbky a rozšírili svoju perspektívu. Classic Blue má prinášať do našich životov pokoj a dôveru, odolnosť a čistotu a rovnako aj sústredenosť mysle. Má zdôrazňovať našu túžbu po spoľahlivom a stabilnom základe, na ktorom sa dá stavať. Táto farba by mala byť pre nás akousi kotvou, ktorá by nám mala pomôcť budovať pevné základy. Predstavuje nekonečnú večernú oblohu a povzbudzuje nás, aby sme prekračovali hranice našich možností.

Modrá farba v šatníku
Odtieň „klasická modrá“ je naozaj veľmi univerzálny, pretože svedčí blondínkam, brunetkám, ale aj červenovláskam. Rozumie si s mladším, ale aj so starším vekom, ako aj so všetkými konfekčnými veľkosťami. Zďaleka najjednoduchší spôsob, ako nosiť klasickú modrú je zakomponovať ju do outfitu v  podobe dobre premysleného detailu. Topánky, náhrdelník či iný doplnok vám zabezpečí štýlovú a originálnu reprezentáciu tejto výnimočnej farby. Ak máte ale záujem experimentovať s farbou, skúste odvážnu kombináciu modrej vo forme kvetinových šiat, blúzky alebo kabátu! Ružová, žltá a zelená sa krásne spájajú práve s modrým odtieňom a vytvoria vám hravý a svieži look. Ak vám nechýba odvaha jednoznačne vyskúšajte odtiene modrej aj v líčení. Dokonalou voľbou sýti tieň, ktorý vám vyčarí štýlový, tajomný vzhľad. Ak teda uvažujete nad tým, že by ste si v novoročných výpredajoch zadovážili originálny kúsok, určite vyskúšajte práve túto farbu!

Modrá farba v interiéri
Klasická modrá vyvoláva príjemný pocit nostalgie a v interiérovom dizajne sa využíva už od nepamäti. Pôsobí upokojujúco, luxusne, dotvára atmosféru domova a dokonca výborne ladí s prírodou a prírodnými materiálmi. Napríklad v kombinácii s ľanovými závesmi či poťahmi, živou zeleňou, či tkanými koberčekmi si vytvoríte z vášho domova pokojnú oázu. Dizajnéri často spájajú modrú farbu aj so zamatovou štruktúrou materiálu, ktorý ešte prehlbuje upokojujúci dojem. Skvele sa hodí ku všetkým štýlom a výborne sa kombinuje s inými farbami. Je možné ju kombinovať s bielou, sivou aj čiernou. Skvele sa dopĺňa aj s kontrastnými farbami ako sú žltá, oranžová či zelená. Výborne sa hodí aj do minimalisticky zariadených domácností, pretože je nevtieravá a pritom zaujímavá.

Autor: Nina Murárová
Ilustračná fotografia: pinterest.com
Galéria: Galéria: Twinset, Cellbes, VERO MODA, biOrganica.cz, mClasse – Marc Cain, designoutlet.sk,