Topmodelky 90-rokov, najslávnejšie krásky doby – Linda Evangelista, Claudia Schiffer, Naomi Campbell, Kate Moss, Cindy Crawford, Christy Turlington, časť I.

Veľká šestka, ako sa im hovorilo, bola kráľovnou 90. rokov Modelky Linda Evangelista, Claudia Schiffer, Naomi Campbell, Kate Moss, Cindy Crawford a Christy Turlington boli múzami nejedného dizajnéra, ktorého modely vyniesli s gráciou na svetových mólach.

 

Pridali sa k nim aj Helena Christensen a Karla Bruni.

Dnešnú generáciu komerčne najžiadanejších modeliek predstavujú odlišné krásky iných tvarov, Kaia Gerber, Kendall Jenner, Bella a Gigi Hadid, no supermodelky 90. rokov boli ich vlastným plemenom. Supers nielenže vládli na móle, hviezdili tiež na obálke každého časopisu a stali sa svetovými celebritami.

 

LINDA EVANGELISTA

16-ročnú Kanaďanku objavila modelingová agentúra Elite. Jej kariéra začala po návrhu francúzskeho kaderníka Julien d’Ys,  aby si skrátila vlasy a účes sa stal známym ako The Linda.

V roku 1991 sa hovorilo, že módny dom Lanvin zaplatil Evangeliste  20 000 dolárov za prehliadku ich haute couture show na sezónu Jar/Leto, čo bola neuveriteľná suma.

 

CLAUDIA SCHIFFER

Podľa Glamour sa nemecká modelka objavila na viac ako 1000 obaloch časopisov. Začala vo veku 17 rokov,  presťahovala sa do New Yorku, kde podpísala zmluvu s Elite.

Hviezdila  v reklamných kampaniach pre Chanel, Versace, Balmain, Giorgio Armani, Karl Lagerfeld, Alberta Ferretti, Bulgari, Chloé, Escada, Blumarine, Dolce & Gabbana, Fendi, Max Mara, Louis Vuitton a v množstve ďalších.

 

NAOMI CAMPBELL
Campbell začínala vo veku 15 rokov, koncom rokov 80-tych. Spolu s Christy Turlington a Lindou Evangelistou vytvorili trio známe akoTrojica – najznámejšie a najžiadanejšie modelky svojej generácie. V marci 1991, v rozhodujúcom okamihu takzvanej éry supermodeliek, prešla  Campbell po móle pre Versaceho s Christy Turlington, Evangelistou a Cindy  Crawford.

Naomi predvádza dodnes, objavuje sa pravidelne na prehliadkach talianskych a francúzskych dizajnérov počas Milan a Paris Fashion Weeku. Nedávno sa stala matkou vo veku 50 rokov.

Obrázky: pinterest
Autor: Ing.arch. Miroslava Vaňharová; myamirell.com