To najlepšie čatní zo sliviek

hdr

Čatní alebo tiež chutney je pikantná sladkokyslá omáčka pôvodom z Indie. Jej základom je vždy aromatické, šťavnaté ovocie a veľa korenia. Zrelých sliviek je teraz všade dosť, tak prečo ich nevyužiť práve týmto spôsobom? Slivkové čatní je perfektné k výrazným mäsám, paštétam alebo syrom. A ak si niekoľko pohárov zavaríte, v zime vám pripomenú všetky štedré dary jesene.

 

Pripravte si:

  • 1 kg sliviek
  • 2 cibule
  • 2 lyžice masti
  • 2 bobkové listy
  • 1 celú škoricu
  • 6 klinčekov
  • 400 g trstinového cukru
  • 1 až 2 dcl jablčného octu
  • soľ podľa chuti

 

A ako na to?

Vo veľkom hrnci s nepriľnavým povrchom rozohrejte masť. Dajte na ňu opekať cibuľu nakrájanú na polovičné kolieska. Opekajte dozlatista.
Kým sa bude cibuľa opekať, odkôstkujte všetky slivky. Ku zlatistej cibuľke pridajte korenie a spolu opekajte asi dve minúty, kým sa korenie nerozvonia.
Pridajte slivky. Spoločne varte pol hodiny a pribežne miešajte. Keď sa vám bude zdať, že sa slivky prichytávajú, pridajte trochu vody a znížte teplotu. Po tomto čase pridajte jablčný ocot. Pre jemnejšiu chuť stačí 1 dcl, ale ak máte radšej kyslejšie čatní, pokojne ho pridajte trochu viac. Prudkým varom vyvarte časť octu a jeho štipľavú chuť. Podľa chuti pridajte soľ.
Stále primiešavajte. Prisypte cukor a za stáleho miešania ho nechajte rozpustiť. Môžete ešte ďalej variť na miernej teplote, pokojne ďalších desať až pätnásť minút.
Čatní naplňte do čistých horúcich pohárov, zaviečkujte a sterilizujte v rúre.

A ešte tip odborníka:

Na zaváranie v rúre alebo na sporáku používajte poháre s gumovým tesnením a sklenenými viečkami, prípadne poháre so skrutkovacími viečkami alebo kovovými viečkami. Vždy používajte len poháre rovnakej veľkosti naplnené rovnakým obsahom. Pred zavarovaním skontrolujte, či sú správne utesnené. Do hlbokého pekáča nalejte 1 liter horúcej vody (teplota vody by mala byť asi 70 °C) a vložte do nej 6 litrových alebo 8 menších pohárov tak, aby sa nedotýkali. Pekáč vložte do rúry na prvú úroveň, vyberte funkciu „Spodný ohrev s ventilátorom“ a nastavte teplotu na 170–180 °C. V priebehu zavarovania sledujte poháre a zahrievajte ich, kým v nich tekutina nezačne vrieť – tzn. kým sa v prvom pohári nezačnú tvoriť bublinky. Ovocie a zeleninu takto sterilizujte 40–55 minút a potom ich nechajte vo vypnutej rúre ešte pol hodiny.

Zdroj: Ivet H.