Tipy ako znížiť náklady do domácnosti

Otázku ako si udržať vyrovnaný rozpočet a nežiť od výplaty k výplate rieši nejedna slovenská domácnosť. Podľa údajov Štatistického úradu SR sa priemerné hrubé mesačné výdaje štvorčlennej rodiny v roku 2021 vyšplhali na 1870 eur. A čo nás to bude stáť teraz? Takže tieto rady nám všetkým určite pomôžu.

 

Menej spotrebovanej energie – nižšie výdavky

Náklady na vodu, plyn a elektrinu predstavujú v povinných výdajoch domácností nemalú položku. Znížiť ich je možné napríklad reguláciou spotreby. Ako ju docieliť? Rady o úsporných žiarovkách, kvapkajúcej vode a podobné už poznáme všetci. Problém je, že čiastkové riešenia nám veľmi nepomôžu, chce to komplexný prístup.  Ako na to? Mnohí alternatívni dodávatelia energií ponúkajú v rámci svojich služieb energetického poradenstva aj bezplatnú službu energetického auditu domácnosti. Odborník, ktorý navštívi dom alebo byt, pripraví plán úsporného hospodárenia, navrhne opatrenia a výhodné riešenia na zníženie spotreby tak, aby ste dokázali ušetriť.

Využívajte vernostné programy a zľavy

Ako nakupovať lacnejšie potraviny a spotrebný tovar? Využívajte zľavy a sezónne výpredaje, ušetriť môžete aj vďaka vernostným kartám. Buď vám časť peňazí vrátia späť na účet alebo získate zľavu. Ďalšie výhody môžete využívať vďaka vernostným bodom, ktoré preukazovaním karty pri nákupoch zbierate.

Zbavte sa zbytočných poplatkov

Šetriť sa dá aj na bankových službách. Ľudia s príjmom nižším ako 400 eur majú nárok na bankový účet zadarmo. Ide o tzv. základný bankový účet a na jeho vybavenie je potrebné doložiť čestné prehlásenie o príjme. Pre ľudí s mesačným príjmom vyšším ako 400 eur je v ponuke tzv. štandardný bankový účet s mesačným poplatkom 3 eurá. Na rozdiel od základného účtu ponúka navyše výbery z bankomatov v zahraničných pobočkách bánk.

Doplácate na úroky z omeškania? Ak vlastníte kreditnú kartu splácajte dlžnú sumu do požadovaného termínu. Vyhnete sa tak zbytočným a tiež vysokým úrokom. Pozor aj na skryté poplatky. Plánujte výbery z bankomatu, aby ste nemuseli navštíviť konkurenčný bankomat a následne platiť za výber hotovosti.

Financie pod kontrolou vďaka technológiám

Rodinný rozpočet udržíte pod kontrolou oveľa jednoduchšie pomocou mobilných aplikácií. V slovenskom jazyku je k dispozícii napríklad appka, ktorá je určená na sledovanie príjmov a výdavkov rodiny či jednotlivca. Aplikácia umožňuje získať aktuálny prehľad o stave rodinného rozpočtu, možnosť spätne vyhodnotiť naše hospodárenie a plánovať ďalšie obdobie.

Autor: -aka-