Termálne kúpele: Prečo si ich zaradiť do svojho cestovného itinerára?

Prírodné horúce pramene, nazývané aj termálne pramene, sa po stáročia využívajú na liečenie a wellness. Rimania si okolo nich postavili mestá, počas gruzínskej éry do nich prúdili britskí aristokrati, no fanúšikovia wellness ich vyhľadávajú aj dnes.

 

Tu je niekoľko dôvodov, prečo sú termálne kúpele pre vás dobré a prečo by ste si ich mali zaradiť do svojho cestovného itinerára.

 

Radosť z prírodných horúcich prameňov

Je niečo také upokojujúce ako vkĺznutie do bazéna s teplou vodou? Prírodné horúce pramene prinášajú nášmu telu množstvo výhod, ktoré len tak ľahko niečo neprekoná.

Čo však stojí za našou láskou k týmto prameňom bohatým na minerály a prečo sú lepšie ako obyčajné kúpanie sa vo vyhrievanom bazéne? Tu je hlbší pohľad na to, prečo sú termálne pramene prospešné a dobrým dôvodom na absolvovanie príjemného wellness pobytu v Piešťanoch.

 

Ako vznikajú horúce pramene?

Jadro našej zeme je horúce. Čím nižšie idete, tým je teplejšie. Prirodzený horúci prameň vzniká, keď voda klesá do zeme, geotermálne sa zahrieva z magmy a je nútená opäť stúpať. Keď voda prechádza podzemnými tokmi alebo horninou, môže do seba absorbovať minerály. To je dôvod, prečo sú kúpele s horúcimi prameňmi také zdravé a po rýchlom objednaní k lekárovi pre mnohých z nás tým najlepším receptom na úspešné liečenie rôznych chronických ochorení.

 

Prečo sú termálne pramene liečivé?

Horúce pramene sú liečivé pre svoju teplotu, ktorá upokojuje boľavé svaly a zmierňuje stres, a pre minerály, ktoré voda obsahuje.

Niektoré z liečivých minerálov a solí v horúcich prameňoch sú: vápenaté a horečnaté soli, selén, síra, lítne soli, zinok a železo. Keďže termálna voda je ohrievaná, pojme viac rozpustených solí a minerálov ako bežná voda.

Takéto horúce pramene boli v minulosti tak uctievané, že sa okolo nich stavali chrámy, pretože boli považované za miesta bohov. Dnes vieme, že ide o dar prírody, ktorý nás dostáva do tej správnej nálady.

Samozrejme, aj termálna voda a obsah minerálov v nej môže byť v určitom množstve pre niektorých ľudí nevyhovujúca. Aby ste sa preto uistili o vhodnosti tohto riešenia, ak máte citlivé telo a pokožku, nezabudnite svoje rozhodnutie konzultovať s odborníkom na dobrej alergológii v Trenčíne.

Zdroj obrázka: Malikov Aleksandr/Shutterstock.com