Tallinn. Stredovek v uličkách

Estónsko patrí stále medzi pomerne neznáme krajiny, hoci od nás neleží až tak ďaleko. Jeho hlavné mesto Tallinn sa pritom zaraďuje medzi najkrajšie európske metropoly, lebo  si uchoval svoj povestný stredoveký šarm. Za jeho mohutnými hradbami sa dodnes skrývajú kamenné uličky, kostoly, podniky a trhy. Nie nadarmo sa o Tallinne hovorí ako o stredovekej rozprávke.

Najkrajší príchod do estónskeho Tallinnu je cesta trajektom  z fínskych Helsínk. Medzi oboma krajinami leží Baltské more a kým loď opustí fínsky prístav, prejde len hodinka a cestujúci sú na mieste v nepoznanom Estónsku.
Silueta Tallinnu sa objaví na obzore a očarí nás  vysokými kostolnými vežiam a kamennými hradbami , za ktorými sú ukryté. Jeden zo symbolov mesta „Tučná Margaréta“ zdobí mestskú bránu a stráži vstup do jeho ulíc. Priamo za ňou sa rozlbieha dlažba hlavnej tepny s názvom Pikk, kde svojho času žili nemeckí obchodníci. Tí tu po sebe zanechali staré, farebné domčeky.
Centrum Tallinnu dýcha stredovekom a niet divu, že ho zaradili aj medzi pamiatky svetového dedičstva. Uličky a staré domy ponúkajú krásne prechádzky časom. K priestrannému Radničnému námestiu sa zbieha hneď niekoľko z nich. Vo výklade suvenírov prevažujú ruské matriošky, ktoré si Estónci prefarbili do svojich národných krojov.
Radničné námestie nepreslávila len radnica, ale predovšetkým lekáreň Reapteek, kde sa predávajú lieky a liečivá už od roku 1422, čo z nej robí najstaršiu lekáreň nielen Európy, ale celého sveta. Medzi jej obľúbených návštevníkov patril dokonca ruský cár Peter Veľký, Vo vnútri to dýcha zaujímavými vôňami a bylinkami.
Námestie je centrom mestského života už viac než 900 rokov. V minulosti sa tu konali veľké stredoveké trhy a dnes ho lemuje viacero malých kaviarničiek či reštaurácii. Jeho stredobodom je budova Radnice, ktorá je zároveň jedinou gotickou radnicou celej severnej Európy.
Neďaleko námestia sa medzi domami odrazu objaví, azda najkrajšia stredoveká ulička celého Tallinnu. Pasáž svätej Kataríny je akoby z iného sveta. Steny sú vykladané kamennými blokmi, nad hlavami tienia klenby a uličku osvetľujú len svetlá vybiehajúce z obchodíkov naokolo.
Na vŕšku nad Tallinnom stojí Toompea, bývalý zámok a dnešné sídlo parlamentu. Hore vedie séria schodov, no každého kto si povie, že vyjde hore, odmení Tallinn prekrásnym panoramatickým pohľadom na celé mesto. Nádherne osvetlené mesto doslova vyráža dych. Čierne nebo je premiešané s fialovou farbou a pod ním sa dvíhajú veže kostolov. Okolo starého centra sa obtáčajú hradby a za nimi tisíce malých svetielok.
Rozťahané hradby zdobia vysoké mohutné veže. Najimpozantnejšou zo všetkých je veža Kiek in de Kök. Môže sa zdať byť nedobytnou, pretože má v tele deväť jaziev, po kanónových guliach, ktoré na ňu vystrelil Ivan Hrozný.
Tu hore nad mestom stojí aj krásny ortodoxný kostol Alexandra Nevského s typickými „ruskými“ cibuľovitými kupolami a pravoslávnymi krížmi. Už stačí len zbehnúť naspäť do mesta a stráviť večer pri skvelej večeri, či sa nechať zlákať ochutnávkou miestnej, preslávenej vanilkovej vodky.
Estónsko je nepoznané, no kto mu dá šancu, toho odmení.

FOTO: Tomáš Kubuš