Tajomstvá k záhrade patria

Každá záhrada potrebuje tajomstvá, pretože bez nich nemá hĺbku. Pôsobí upravene, ale fádne a aj veľkú „prečítate“ za niekoľko desiatok sekúnd. Ničím neprekvapí a neláka objavovať…

 

Záhrada s tajomstvami je plná fantázie. Láka vstúpiť a pozrieť, čo je za najbližším kríkom. Máte chuť pokračovať ďalej a objaviť všetky jej čarovné zákutia. Cítite sa v nej bezpečne. Sú v nej totiž miesta, kde, ak si to budete želať, môžete zostať skrytí pred všetkými pohľadmi. Vždy v nej nájdete niečo, čo vás zdvihne z kresla na terase a donúti tráviť čas aj v inej časti záhrady. Je ako kniha, ktorá má množstvo strán, ktorými môžete stále znova listovať a vždy objavíte niečo nové. Nikdy neviete, čo vás čaká na ďalších stránkach. To záhrada, v ktorej nechýbajú tajomstvá. V takej záhrade vás malebné kľukaté cestičky zavedú do nečakaných čarovných zákutí, objavíte krásne miesta a milé prekvapenia. Ako túto tajomnosť namiešať a vniesť aj do vašej? Popustite uzdu fantázii .

 

Základom sú zákutia

V správnej záhrade s tajomstvami by určite nemali chýbať zákutia. Zákutia jednoducho k záhrade patria. A je jedno, či máte záhradu malú, alebo veľkú. Ako vhodné zákutia vytvoriť? Zákutia nevytvoríte, ak budete sadiť zeleň a kvety len po obvode záhrady. Rovnako nevhodná je výsadba bez vyšších drevín, alebo iných vyšších záhradných prvkov, ktoré ich môžu doplniť alebo nahradiť. Výrazné záhradné prvky a významnejšie stavby by nemali byť umiestnené len do vonkajších častí záhrady. Problémom môže byť aj v súčasnosti obľúbený trávnik, ktorý obyčajne zaberá príliš veľkú časť záhrady oproti vysadeným plochám. Na to, aby ste vytvorili čarovné zákutia, potrebujete záhradu rozčleniť. A nielen horizontálne, ale aj – na to sa často zabúda – vertikálne.

 

Rozčleňte plochy

Namiesto niekoľkých úzkych pruhov pozdĺž plota skúste plochu záhrady rozčleniť výsadbou, ktorá sa bude prelínať  záhradou. V záhradách, ktoré sú výškovo členité, si môžete pomôcť vybudovaním skalky alebo kamenného múrika. Vo veľkých záhradách nájdu uplatnenie rôzne plôtiky, či už tradičné z dreva, prútia, kovu, alebo živé z vhodných drevín. To všetko doplňte rôznymi naznačenými cestičkami, ktoré vás zavedú do vzdialenejších miest v záhrade. Vybudujte si v záhrade veľké zelené „ostrovy“ a vysaďte ich nielen nižšími trvalkami, ale aj vysokými rastlinami, predovšetkým kríkmi a stromami, ktoré záhrade dodajú nielen výšku, ale aj väčšiu hĺbku. Nebojte sa vysokých rastlín len preto, že je záhrada malá, aj keby malo ísť len o jediný väčší strom. Do vytvorených plôch uprostred záhrady môžete zakomponovať aj niektoré nevyhnutné technické prvky, ako studňu, čistiareň odpadových vôd, retenčnú nádrž, ktoré by inak uprostred trávnikovej plochy strhávali na seba nežiadúcu pozornosť. Pri dobre premyslenej výsadbe ich schováte a zároveň zabezpečíte aj dostatočný prístup kvôli prípadnej údržbe.

 

Súkromie potrebuje výšku

Prečo je vertikálne členenie dôležité? Nejde len o vyššie stromy, kríky či popínavé rastliny. Môžu to byť aj ďalšie zaujímavé prvky ako záhradný oblúk, treláž, pergola, niektoré detské prvky, ale aj plôtiky a múriky, ktoré dodajú záhrade výšku a spolu s ňou nielen viac súkromia, ale aj príjemnejšiu klímu. Tieto prvky v záhrade úplne zmenia vnímanie priestoru. Vnesú tajomstvo aj do malých záhrad a tie veľké zaujímavo členia. Miesto si nájdu nielen v tradičnej vidieckej záhrade, ale aj v modernej uprostred mesta.

 

Nečakané prekvapenie

Záhrada s tajomstvami by mala priniesť návštevníkom i nejedno prekvapenie. Môže to byť čokoľvek – dominantný strom, okrasný vodný prvok, socha, rastlina v ozdobnej nádobe, domček pre hmyz, alebo napájadlo pre vtáčiky. Veľmi malebná bude sieť nečakane natiahnutá medzi stromami, alebo v zeleni ukryté malé posedenie, ktoré prekvapí na druhom konci záhrady. Vyčaríte v záhrade rôzne priehľady, ktoré ponúknu krásny pohľad na miesta, ktoré by inak mohli ostať neobjavené. Ak máte veľkú záhradu, alebo s ňou susedí lúka, les či ovocný sad, nezabudnite na „zadné dvierka“, za ktorými môže na tajomstvá záhrady nadviazať voľná príroda.

 

Kúzelné osvetlenie

Doprajte záhrade aj trochu nedbanlivosti a nechajte, samozrejme, v istých medziach, zapracovať aj zub času. Plôtik nemusí byť dokonale nalakovaný a ani kovová konštrukcia vzorne nafarbená. Vyzerá to veľmi pôvabne, ak sú kamene pokryté machom a múrik lišajníkom. To všetko vnáša do záhrady čarovné tajomstvo. Pomyselnou čerešničkou na torte je vhodné osvetlenie, ktoré jednotlivé prvky v záhrade zvýrazní.  A záhradu s tajomstvami si budete môcť vychutnať aj za tmy.

Dôkladne zvážte, akú chcete mať záhradu. Udržiavaný centrálny trávnik s výsadbou po obvode okolo plota je pekný, ale čoskoro vás omrzí. Ak zapojíte fantáziu, investujete čas, energiu a peniaze do zmysluplného členenia vnútornej plochy záhrady a budete mať šťastnú ruku aj pri výbere rastlín, budete v nej aj s rodinou a priateľmi skutočne žiť, stále budete mať čo objavovať, pozorovať a obdivovať.

Autor: -aka-