Tajomná púštna rastlina – ruža z Jericha nikdy nezvädne

Ruža z Jericha

Ruža z Jericha je rastlina, ktorá nikdy nezvädne. V krátkom čase, pri dostatku svetla a vody, sa z nej stane bohatá zelená rastlina. Ak jej vodu odopriete zvinie sa do klbka a uschne. Po čase, keď ju opäť zalejete, sa znovu rozvinie do zelenej krásy. Zrejme aj preto ju volajú kvetina vzkriesenia.  Táto podivuhodná rastlina putuje ako vyschnuté klbko po púšti až dovtedy, kým nenájde vlhké miesto. Vtedy zapustí korene a rozvíja sa, načerpá silu a vypustí semienka. Keď miesto vyschne, opäť sa stočí do klbka, a cestuje ďalej…

V hrobkách faraónov našli ruže z Jericha staré 4 000 rokov a údajne boli životaschopné. V minulosti sa v mnohých rodinách táto rastlina často dedila z generácie na generáciu, ako rodinný zázrak. Na mexických trhoch sa zase predáva ako diuretikum. Používa sa v rituáloch wúdú aj v kubánskom kulte santeria na získanie lásky, šťastia a peňazí. Pohlcuje vraj negatívnu energiu. Niektorí „psychonauti“ ju nechávajú rozvíjať sa pred duševným ponorom, keďže jej stavba pripomína fraktály a špirály nekonečnej dimenzie vesmíru. Ruža sa vyskytuje v púštnych oblastiach Egypta, Ázie, Sýrie, Texasu a Mexika.

Ak by ste chceli ružu pestovať doma, treba ju na niekoľko hodín ponoriť do vody v miske. Lepšia je teplá voda, v nej sa rozvíja rýchlejšie. Už o pár minút zistíte, že žije, začne sa otvárať ako dlaň a ukazovať svoju zelenú krásu. Asi po jednom dni sa úplne otvorí a vytvorí korenistú klímu veľmi príjemnú na dýchanie. Vodu zlejte a každý deň pridávajte toľko aby v nej mala rastlinka len korienky. Po 5 až 8 dňoch nechajte ružu opäť vysušiť a odložte ju, napríklad do skrine. Po čase ju môžete nechať opäť rozkvitnúť a  tento proces môžete opakovať nespočetnekrát.