Štyri piliere bezpečného domu

thumbnail-styri-piliere-bezpecneho-domu-160810

Dlho očakávané dni plné slnka, vysokých teplôt a oddychu sú v plnom prúde. Viacerí sa chystáte na výlety do prírody, či k moru. Doprajte si príjemné chvíle oddychu bez myšlienok na bezpečnosť vášho domu. Aby ste sa netrápili, či je váš majetok v poriadku, odporúčame vám niekoľko tipov. Ochranu domu postavte na štyroch základných pilieroch: okná, dvere, poplašný systém a ostražití susedia.

Najlepším spôsobom ako zabezpečiť dom pred vlámaním je spojenie rôznych spôsobov – mechanických a elektronických. Doplnkom k poplašnému systému by mali byť okná a dvere so zvýšenou odolnosťou voči vlámaniu. Vďaka tomu môžete prípadnému zlodejovi vstup na váš majetok výrazne skomplikovať.

 

I. pilier – okná

Policajné štatistiky uvádzajú, že najčastejšou cestou vniknutia do domu sú okná. Až 70 % zlodejov využíva spôsob vypáčenia krídla z okenného rámu. Dokonca,  ak vniknutie do domu trvá dlhšie ako 3 minúty, páchatelia to vo väčšine prípadov vzdajú.

Vlámaniu môžeme predísť vďaka bezpečnostným čapom, či výberom vhodného kovania. Čapy v spojení s uzávermi vytvárajú tzv. bezpečné body, vďaka čomu je krídlo v okennom ráme pevne pripevnené. Okná OKNOPLAST sú už vo verzii štandard vybavené bezpečnostnými čapmi Safety Plus, ktoré spolupracujú s uzávermi i.S, (intelligente Sicherheit – inteligentná ochrana). Pri výbere kovania je vhodné skontrolovať, či obsahuje vložku proti rozvŕtaniu.

„Na trhu sú dostupné kovania so zvýšenou odolnosťou voči vlámaniu v triedach WK1 a WK2. Líšia sa medzi sebou počtom bezpečnostných čapov. Trieda WK1 má každé krídlo zabezpečené v 4 rohoch. V triede WK2 okno môže obsahovať až  15 bezpečnostných čapov. Ich počet závisí od veľkosti a funkcie krídla,“ uviedol Peter Grocký, obchodný manažér v spoločnosti OKNOPLAST.

Dôležitými prvkami, ktoré zvyšujú odolnosť okien pred vlámaním je i kľučka s kľúčom, či špeciálne sklá. Tento typ skiel v triede P4 sa skladá z dvoch okenných tabúľ, ktoré sú spojené štyrmi vrstvami fólie PVB.

„Vďaka tomu sú schopné odolať sile niekoľkonásobného úderu 4 kilogramovej oceľovej gule. Ak sklo praskne, nerozsype sa. Zlodej pri pokuse o vlámanie môže okno zničiť, ale nedostane sa do vnútra,“ uviedol Grocký.

Okná efektívne chránia iba vtedy, ak sú namontované podľa presne určených noriem a procedúr. Ich montáž by mal realizovať kvalifikovaný tím, ktorý má oprávnenie na vydávanie certifikátov.

 

II. pilier – dvere

Dvere sú vizitkou každého domu. Kombinácia estetickej stránky a ich dlhodobej životnosti sú zárukou úspešnej ochrany vášho majetku.

„Pri výbere dverí odporúčame dbať na to, aký typ ochrany je v nich namontovaný. Hliníkový plech v ozdobnej výplni, vložka triedy „C” alebo špeciálne kolíky proti vlámaniu – to sú iba niektoré z možných bezpečnostných prvkov,“ uviedol Grocký.

Výrobcovia ponúkajú mnoho riešení, no len niektoré z nich i reálne zvyšujú bezpečnosť vášho domu. Profily dverí dostupných v OKNOPLAST sú štandardne posilnené oceľovým plieškom s hrúbkou 3 mm. Dodatočne boli vybavené automatickou rozvorou s tromi blokovacími bodmi, ako aj západkami znemožňujúcimi vybratie krídla.

„Montáž dverí i okien odporúčame zveriť profesionálnej skupine pracovníkov, ktorí spolupracujú s výrobcom. Iba vtedy si môžeme byť istý, že všetky ich parametre budú dodržané a dvere nám budú slúžiť dlho a bez závad“ uviedol Grocký.

 

III. pilier – poplašný systém

Po zabezpečení dvoch najviac využívaných ciest páchateľmi preniknutia do domu, odporúčame dbať i na doplňujúcu ochrannú metódu, napríklad alarm. Poplašný systém priamo nezabezpečí váš príbytok, ale monitorovanie môže prípadného zlodeja účinne odstrašiť. Alarmy majú čoraz väčšie možnosti a ich servis je veľmi jednoduchý.

„Poplašný systém by mal byť vždy konfigurovaný individuálne a prispôsobený ku konkrétnym potrebám obyvateľov a charakteristike objektu. Napríklad nefunguje, ak senzory zapnú domáce zvieratá. Kde a koľko senzorov je potrebné nainštalovať odporúčame prenechať na odborníkov z bezpečnostnej služby,“ uviedol Grocký.

OKNOPLAST obohatil svoju ponuku o okná a dvere, ktoré obsahujú elektronické monitorovanie ich zatvárania. Kontaktrony Maco Tronic sú senzory, ktoré monitorujú okná a sú pripojené k poplašnému systému. Senzory pracujú nezávisle, či bolo krídlo otvorené zo sklopnej alebo otváravej pozície. Keď sa kľučka pohne alebo sa kovanie presunie počas vašej neprítomnosti, do bezpečnostnej služby je odoslaná správa. Následne môže privolaná intervenčná hliadka vyplašiť zlodeja a tak predísť krádeži.

 

IV. pilier – dôveryhodný sused

Dobrí susedia sú na nezaplatenie, navyše, ak môžu byť dôležitým činiteľom ochrany bytu alebo domu. Pred odchodom na výlet ich požiadajte, aby Vám z poštovej schránky vyberali poštu. Vyvolá to dojem, že niekto je celý čas doma. Prípadne ich poproste, aby sčasu na čas vo vybraných miestnostiach zasvietili a neskôr i zhasli svetlo.

 

 

TIPY:

  • Vždy zatvárajte všetky dvere a okná (aj tie, ktoré sa nachádzajú v garáži alebo pivnici).
  • Nikdy nenechávajte kľúč ani v tej „najtajnejšej“ skrýši.

Vďaka bezpečnostnému systému založenému na štyroch pilieroch sa budeme môcť tešiť zo zaslúženého oddychu a nebudeme mať starosti o majetok.

 

Viac informácií sa nachádza na: http://www.oknoplast.sk/sk

13757117281t