Stúpajúca popularita kyslej kávy naznačuje nový trend

Zdroj: Momika Matúšová, Zlaté Zrnko

Káva patrí k najobľúbenejším nápojom na svete a jej svet je plný rôznych chutí a príprav. V posledných rokoch sa do popredia dostáva nový trend – kyslá káva. Hoci môže pre niektorých znalcov kávy znieť tento pojem nezvyčajne, kyslá káva si získava stále viac priaznivcov a stáva sa neoddeliteľnou súčasťou ponuky mnohých lokálnych pražiarní, vrátane slovenskej pražiarne Zlaté Zrnko. Monika Matúšová z tejto pražiarne nám poskytla cenné informácie o tomto fenoméne.

 

Zdroj: Momika Matúšová, Zlaté Zrnko

Cupping: Profesionálna degustácia kávy

Cupping je metóda degustácie kávy, ktorá sa používa na plantážach po celom svete. Pri tejto metóde sa káva zalieva horúcou vodou, aby sa čo najlepšie zachytila a analyzovala jej chuť. „Pretože jednotlivé vzorky viete zaliať v rovnakom čase, nechať vychladnúť a degustovať konzistentne,“vysvetľuje Monika Matúšová z pražiarne Zlaté Zrnko. Tento spôsob umožňuje degustátorom ochutnať a porovnať rôzne vzorky kávy bez toho, aby boli ovplyvnené teplotou nápoja, ktorá by sa medzičasom zmenila pri príprave espressa.

 

Svetlo pražená káva a jej kyslosť

Pri cuppingu sa káva praží svetlejšie, aby degustátor mohol cítiť čo najviac chutí. Kávy, ktoré získajú od degustátorov SCA (Specialty Coffee Association) hodnotenie nad 82 bodov, sú považované za výnimočné. Problém však nastáva pri príprave svetlo praženej kávy ako espressa, pretože takáto káva môže chutiť príliš kyslo. Pražiari preto experimentovali s rôznymi spôsobmi praženia, aby dosiahli vyváženú chuť pre rôzne metódy prípravy.

 


Zdroj: Momika Matúšová, Zlaté Zrnko

Moderné espresso: Dvojité ristretto

Pražiari nakoniec zistili, že príprava dvojitého ristretta z dvojitej porcie kávy (40 ml) extrahovaného 24 – 28 sekúnd prináša plnú a ovocnú chuť. Tento spôsob prípravy svetlo praženej specialty kávy nazvali moderné espresso.

Zlaté Zrnko zaradilo do svojej ponuky dve vysoko kvalitné svetlejšie pražené kávy s vysokým bodovým ohodnotením od SCA. Etiópia Nensebo s hodnotením 87.25 bodov a Kolumbia Geisha s 87.00 bodmi sú vhodné na filter, zalievanie, moderné espresso aj klasické espresso. „Vďaka jedinečnej krivke praženia je káva viac sladká a menej kyslá,“ dodáva Matúšová.

 

Kyslá káva: Čoraz populárnejší trend

Kyslá káva si získava obľubu najmä medzi milovníkmi kávy, ktorí hľadajú nové a zaujímavé chuťové zážitky. Svetlo pražené kávy s ovocnými tónmi sú obľúbené najmä pre svoju komplexnosť a jedinečný charakter. Lokálne pražiarne, ako Zlaté Zrnko, prinášajú svojim zákazníkom kávu, ktorá ponúka viac než len klasickú horkosť. Tento trend je zreteľný nielen v ponuke špecializovaných kaviarní, ale aj v domácich kuchyniach, kde sa ľudia čoraz viac zaujímajú o rôzne metódy prípravy kávy a jej rozmanité chute.

Kyslá káva je teda viac než len módnym trendom – je to nová kapitola v histórii kávy, ktorá prináša nové zážitky a objavy pre všetkých milovníkov tohto úžasného nápoja.

Autor: Juliana Murcínová