STRÁVTE PREDĹŽENÝ VÍKEND DYNAMICKY

Už druhý týždeň po sebe nás čaká predĺžený víkend. Bola by škoda stráviť ho prácou alebo pred televíziou. Na prvý pohľad adrenalínové aktivity ako rafting alebo lezenie zvládnete celá rodina. Stačí vedieť čo na to potrebujete a kam sa za želanou aktivitou vybrať. Ponúkame vám štyri typy.

Rafting
Rafting je jedným z rekreačných športov, pri ktorom ale musíte počítať s tým, že súčasťou dobrodružstva bude aj značná dávka adrenalínu a tímová práca. K splavu
na raftovom člne potrebujete skupinu 2-6 ľudí a inštruktora. Náročnosť jednotlivých úsekov riek sa vyjadruje na základe šiestich WW stupňov (Wild Water – divoká voda). Na Slovensku je niekoľko možností, kde splavovať divoké rieky. Za najdravšiu a zároveň najlepšiu rieku na rafting sa považuje rieka Belá, ktorá však nie je splavná počas celého roka, ale iba v období apríl – máj, kedy sa topia ľady v Tatrách. Vyberte sa ju splavovať v prípade, že ste už skúsení raftéri. Pre začiatočníkov je možné si vyskúšať aj rafting na umelých kanáloch v Liptovskom Mikuláši alebo v Čunove. Medzi ľahšie patria aj splavy na riekach Váh alebo Hron alebo rafting na rieke Dunajec z Červeného kláštora.

Lezenie
Lezenie je pre niektorých životným pohľadom a štýlom, pre iných predstavuje aktívnu formu relaxácie a zbavenia sa stresu. Je relatívne bezpečným športom, v ktorom ide o kombináciu adrenalínu a síl. Často je to o prekonávaní vlastných limitov. Ak sa rozhodnete pre jarné dobrodružstvo vo forme lezenia, svoje prvé lezecké kroky urobte radšej pod dohľadom skúseného inštruktora. Ideálnym miestom na tréning sú umelé lezecké steny. „S lezením sa dá začať v akomkoľvek veku, či je to malé dieťa alebo sedemdesiatnik. Začať sa dá bez akejkoľvek fyzickej prípravy. Dokonca sú lezci, ktorí v živote necvičili. Samotné lezenie je najlepší tréning,“ približuje lezecký inštruktor Rasťo Šimko. „Existuje niekoľko druhov lezenia, a preto je rozdiel, či ide o lezenie na osem tisícovky, na umelej stene, na skalách, s lanom alebo ide o bouldering. Každý typ je úplne iný a je potrebné osvojiť si technické návyky a prejsť úvodným kurzom,“ zdôrazňuje lezec Rasťo Šimko. Keď sa rozhodnete venovať lezeniu, vyžaduje si to špeciálny tréning kombinovaný s regeneráciou a úpravou stravy. Pitný režim je samozrejme veľmi dôležitý. „Keď sa vyberiete do hôr a nemáte so sebou niečo na pitie, tak to môžete rovno zabaliť. V horách sú tekutiny veľmi dôležité, či už je to čaj, nealkoholické pivo, voda. Dôležité je sa pred a počas lezenia vyvarovať alkoholu. Po tréningu sa na doplnenie tekutín, ale i stratenej energie pijú aj rôzne iontové nápoje“, objasňuje Rasťo Šimko. Iontové nápoje však nie sú určené pre každého. Tí, ktorí majú problémy s obličkami, prípadne žalúdkom, by sa o ich užívaní mali poradiť s lekárom. Vhodnou alternatívou je aj nealkoholické pivo. Svojím zložením je to v podstate prírodný iontový nápoj. Obsahuje minerálne látky a vitamíny, ako napríklad – B vitamíny, draslík, sodík, vápnik, horčík a množstvo ďalších látok. Je preto veľmi vhodný pri všetkých športových aktivitách.

Oblastí na lezenie na Slovensku je dostatok, najvyhľadávanejšími sú Malé Karpaty, Strážovské vrchy, Ponitrie, Strážovské vrchy, Vtáčnik, Veľká a Malá Fatra, Slovenský raj, Nízke a Vysoké Tatry.

Cyklistika
Jazda na bicykli sa zdá ako jeden z najjednoduchších športov. Ale opak je pravdou. Cyklistika v sebe spája relax s vytrvalosťou. Je však dobré o nej aj niečo viac vedieť. Aby sa vám nestalo, že vyjdete z domu, na cestu, do lesa, prejdete pár metrov či kilometrov a poviete si, že už viac nevládzete, je dobré si vybrať vhodný bicykel (horský, krosový -trekingový na cykloturistiku alebo klasický city bike). Pre adrenalínové „cyklo typy“ je stvorený štýl downhil, na ktorý sú prispôsobené bicykle na zvládnutie extrémneho zjazdu v horskom teréne. Rukavice, prilba, cyklonohavice, okuliare nie sú len na parádu. Sú povinnou výbavou cyklistu. V teplom jarnom a letnom počasí je aj pre cyklistu dôležité mať pri sebe tekutiny. Ale nezabúdajme, že aj pri jazde na bicykli platia pravidlá cestnej premávky, takže by sme sa pred a počas bicyklovania mali vyvarovať pitiu alkoholu.

Na Slovensku sú okrem mestských cyklotrás obľúbenými aj malokarpatské cyklocesty v okolí Bratislavy, na Záhorí či na Liptove, ktorý je jedným z cyklistami najvyhľadávanejších regiónov na Slovensku. Neďalekými cyklistickými rajmi sú aj južná Morava a južné Rakúsko.

Beh
Beh je jedným z najpopulárnejších športov súčasnosti, kedy sa zdravý životný štýl teší stále väčšej popularite. Dáva nám voľnosť, radosť a nie je náročný na výber terénu. Behať môžeme všade, v blízkosti nášho domu, v lese či na páse v telocvični. Základom je naše odhodlanie, dobré bežecké topánky a oblečenie do každých poveternostných podmienok. Obuv si vyberajte pozorne, tenisky by mali byť relatívne ľahké a mali by dobre sedieť na nohe, aby vám nespôsobili bolestivé otlaky či odreniny. Rovnako je dôležité pri behu vyhnúť sa dehydratácii aj nedostatku sacharidov, pri dodržiavaní vhodného režimu si zvýšite šance na udržanie bežeckého tempa. Nealkoholické osvieženie Birell vám v porovnaní s čistou vodou spraví dodatočnú službu. Doplníte si ním nielen tekutiny, ale aj sacharidy, bielkoviny, vitamíny (najmä skupiny B) a ďalšie minerálne látky ako draslík, sodík, vápnik a horčík.

Osviežte sa a nepriberte
Ideálnym variantom k sladeným nealkoholickým nápojom pre všetkých ľudí, ktorí preferujú aktívny životný štýl sú napríklad nealkoholické pivá. ,,Okrem klasickej pivovej chute môžete vyskúšať aj rôzne ovocné alternatívy. Majú nižší počet kalórii ako mnohé iné sýtené sladené nápoje a ich veľkým benefitom je, že neobsahujú umelé farbivá ani konzervanty“, vsvetľuje Luděk Baumruk zo spoločnosti Birell. Obľúbenými príchuťami sú najmä zázvor, ktorý je prepojením korenistej príchute s jemnou horkosťou tradičného nealkoholického piva. Ďalšou obľúbenou kombináciou sú limetka s malinou.