Štefan Itcho Pčelár prichádza s Novým dňom

Majestátna, čistá a plná pozitívnej energie – taká je hudobná tvorba Itcha Pčelára a jeho  skupiny Jamestown. Rovnaká spontánna energia, akú prináša skladba, prúdi i jej oficiálnym videoklipom, o ktorom sme si pohovorili so spevákom Itchom. A nielen o ňom.

Dnes si zavítal do Bratislavy, aby si sa so svojimi fanúšikmi prostredníctvom novinárov podelil o novinky, tak spusti…

Žijem  svojou kapelou Jamestown a spoločne vypúšťame do sveta nový singel, na ktorý sme rovno natočili aj videoklip s názvom Nový deň.  Oboje je veľmi pozitívne   a verím, že splní to, čo sme do toho vložili – vniesť trochu svetla a pozitívnej energie pre ľudí, ktorí to potrebujú. A tým ostatným ešte vylepší každý nový deň.

 

Ty si taký pozitívny, že máš aj na rozdávanie?

Áno, som plný dobrej nálady, skvelého veselého pohľadu na život a potrebujem to dať zo seba a ponúknuť ďalej.

 

Singel je vonku, predzamenáva album?

Vyzerá, že v novembri by sa mohol objaviť, máme predpriravené, niektoré skladby už aj celkom pripravené,  na vydanie. Okrem albumu by mala vyjsť aj kniha. Vždy som túžil vydať knihu. Náš prvý album sa volal Divadlo bláznov a podľa toho sme vyskladali  koncert, ktorý bol vlastne divadelno-hudobnou „šoukou“ s akrobaciami.  Kniha bude súvisieť s piesňami na albume a všetko sa to spojí v koncertom programe. Mám rád, keď koncert dá divákom viac ako len pesničky. Náš bubeník  Adam je z divadelnej rodiny a celkom príjemne nás ovplyvňuje.

 

Takže plánujete aj do muzikálu?

To asi nie, ale keby ma niekto oslovil do filmu, rád by som si vyskúšal.

 

Ako funguje autorská práca u vás v kapele?

Prinesieme skladbu – ja alebo druhý spevák, ostatní chalani k tomu popridávajú svoje nápady, myšlienky a vznikne hotové dielo. V kapele vládne absolútna demokracia,  nie som ani človek, ktorý si tvrdohlavo presadzuje svoje a vlastne s kapelou sme aj najlepší kamoši.

 

Normálne chodíte spolu na pivo a tak, lebo Jožo Ráž tvrdí, že preto Elán vydržal tak dlho, lebo nechodia spolu nikam,  okrem skúšok a koncertov si žijú vlastný život…

U nás je to úplne naopak, už aj predtým sme chodili  spolu na chaty, na akcie a doslova sme ako rodinka.

 

Čo vás okrem muziky spája?

Poznali sme sa na skautingu, kde sa začala formovať skupina ešte nie muzikanstká a postupne to prerástlo do súčasnej podoby. Mysím, že skauting je úžasný v tom, že tam vznikajú  dlhodobé, hlboké  a pevné priateľstvá, nielen, že sa občas stretneme, ideme na pivo a potom jeden odíde, ostatní ho ohovárajú. My si povieme rovno do očí všetko a fungujeme ďalej.

 

Aj to občas riadne zahrmí medzi vami, lietajú iskry?

Klamal by som, keby som tvrdil, že nie, ale nie je to často. Stane sa, že sa nabalia veci, myšlienky, potom príde explózia, ale hneď ako si vysvetlíme  a vydiskutujeme problém, je po ňom.

 

Nitra má pevné miesto na slovenskom hudobnom nebi, silné kapely – Gladiator, Horkýže slíže, Desmod, Jamestown… Ako s nimi vychádzate, stretávate sa, fandíte si?

Kým sme sa neživili muzikou, mali sme ich ako vzory, nieže by sme ich neustále počúvali, skôr slúžili ako príklady v tom, že dá sa presadiť.  Pri Kukovi som sa naučil ako a čo treba zvládnuť okolo kapely, lebo nie je to len o tom, že prídeme, odspievame a odídeme…

 

Na tie veci okolo nie sú náhodou manažéri, aké máte s nimi skúsenosti?

Vždy sme mali manažéra tak na polovičný úväzok, nikdy nie takého, že naozaj by s nami všade chodil, organizoval veci okolo. Napriek tomu tých, ktorých sme mali, nás posunuli dopredu, naučili nás veľa a sme im vďační.

 

Okrem muziky, keď si od nej potrebuješ oddýchnuť, lebo aj také chvíle sú, čo ťa baví?

Knihy, som knihomoľ. Pomáhajú mi chápať svet, obohacujú slovnú zásobu čo je pre mňa dôležité pri tvorbe textov. Paolo Coelho je pre mňa veľmi inšpiratívny, potom sú to odborné články na zdravú výživu od Vlada Zlatoša…

 

Preferujete v kapele zdravý životný štýl?

Máme tendenciu vymieňať si informácie tohto druhu, debatovať kto čo dá bez cukru a podobne. Teraz beží na sociálnych sieťach taká 30-dňová výzva – ako vypestovať pevné brucho, v podstate ide o jediný cvik, len sa zvyšuje denne čas. A zašportujeme občas, pasívne futbal hrám od detstva…

 

Takže kapela by mala dobre aj vyzerať  nielen spievať a hrať?

Zle sa to počúva aj hovorí, že je to dôležité, ale je (smiech).

 

S trémou bojuješ?

Ako kedy. Keď dlhšie nie som pred kamerou, ozvú sa staré spomienky na trémy, ktoré boli kedysi veľké, ale dnes sú premené skôr na zdravé mravenčenie v bruchu. Na javisku všetko opadá.

 

Koncerty – čakáte na album?

Koncom marca,  v apríli a máji  ideme na šnúru, nie je to klasické turné. Bude to v Česku aj po Slovensku. Spojili sme sa v Česku s jednou detskou  nadáciou, na Slovensku asi pôjdeme s Úsmevom ako dar, takže popoludní pre deti z domovov a večer pre dospelých. Zažili sme to, tak teraz chceme vo väčšom potešiť deti. A samozrejme pre deti ideme bez nároku na honoráre, lebo niečo máme vysponzorované a niečo vykryjú náklady z večerných predstavení.

 

 

Link na videoklip Nový deň