Stavajte a rekonštruujte správne a bezpečne

4Moderný byt bez sadrokartónu? Možno tak pred dvadsiatimi rokmi. Dnes si touto technológiou skrášľujeme a uľahčujeme život. Priečky, predsadené steny, znížené stropy. V tom všetkom majú závity sadrokartónové systémy.

Okrem estetických výhod (hladké rovné steny) majú sadrokartónové systémy aj praktické využitie. Prekrytie nerovných povrchov, nízka hmotnosť, rýchlejšia montáž – navyše suchou cestou (v porovnaní s murovanými stenami), priestor pre vedenie inštalácií, lepšia izolácia proti hluku a protipožiarna ochrana.

„Odporúčame, aby tieto práce vykonávali zaškolení montážnici a certifikované stavebné firmy, a aby pri tom použili kvalitný a odskúšaný stavebný materiál,“ hovoríJuraj Mlynarčík, manažér technickej akadémie Rigips.

 

Istotou, že strop bude bezpečný sú tri základné odporúčania pre kvalitnú a bezpečnú inštaláciu sadrokartónu:

1. Je dôležité dodržiavať technologické postupy a vyskúšané materiály, ktoré spolu tvoria tzv. certifikovaný systém – systémovú konštrukciu.

Sadrokartón nie je len „bielou doskou“, v skutočnosti ide o celý systém výstavby. Tajomstvo kvalitnej realizácie v interiéri spočíva v kombinácii troch vecí: systémových prvkov (akú dosku, kovové profily, skrutky budú použité), systémových konštrukcií a systémovej montáže podľa technologického predpisu. Nesprávnou a neoverenom kombináciou týchto prvkov sa výrazne zvyšuje riziko nesprávnej funkčnosti a bezpečnosti hotovej realizácie.

 

2. Práce by mali vykonávať montážnici smontážnym preukazom, ktorý potvrdzuje ich spôsobilosť a vzdelanie.

Práca so sadrokartónom nie je zložitá, ale vyžaduje si odbornosť. Je bezpečnejšie, keďmateriál nainštaluje certifikovaný montážnik odborne podľa predpisov. Kvalifikovaní montážnici sadrokartónu by mali mať certifikát o školení, prípadne preukaz montážnika, ktorý vydávajú výrobcovia sadrokartónu. Práve tento preukaz je jednoduchým potvrdením toho, že montážnik je školený odborník. Vypýtajte si tiež odovzdávací protokol, ktorý bude v prípade potreby slúžiť na reklamáciu. Podľa stavebného zákona totiž montážnik nezodpovedá za stavebné práce.

Informujte sa na údržbu materiálu. Kvalitný montážnik vás poučí, ako zabezpečíte svojim novým priečkam, stenám a podhľadom čo najdlhšiu životnosť. Pozor na výkyvy teplôt, dlhé vetranie v mrazoch, otvorený oheň v miestnosti, veľkú vlhkosť, neprimerané zaťaženie či farbu, ktorú na sadrokartón nanesiete. Jej výrobca na obale informuje, či je na vaše steny vhodná.

 

3. Pri výbere treba dbať na kvalitný sadrokartón.

Zákazníci by si mali dať pozor na lacné materiály, pretože pri lacnejších profiloch je veľká pravdepodobnosť, že sa použilo pri výrobe menej železa a profil znesie menšiu záťaž. Odporúčame používať značkové materiály jedného výrobcu, ktoré majú certifikát materiálov. Falzifikáty bez značky nekupujte. Ušetria síce pár eur, ale výrazne zvýšia riziko nekvalitnej výstavby.

5

 

6 8 7
9