Šťastie sa dá kúpiť!

Šťastie sa dá kúpiť!

Je mi jasné, že touto vetou vyvraciam prastaré múdrosti a pravdu pravdúcu, v ktorej boli vychované mnohé generácie, ale vec sa má tak, že pocit šťastia sa dá kúpiť!

U psychologičky sedela klientka, ktorá už niekoľko mesiacov žialila nad vzťahovým bankrotom svojho života. Tentokrát však neplakala, bola pokojná a po dlhom čase iná – šťastná. Keď sa jej psychologička opýtala, čo sa stalo, povedala: „To, že šťastie sa nedá kúpiť môže povedať len človek, ktorý si ešte nikdy nekúpil psa.“ Áno, istú formu šťastia môžeme získať aj za peniaze. Napokon, ruku na srdce, kúsok krátkodobého šťastíčka si občas kúpi každý z nás. Nedarí sa nám v práci, naštval nás partner? Pocit smútku zaženieme v najbližšom nákupnom centre, u kozmetičky, v saune… Alebo, ako sa hovorí – kávu pijem, lebo musím, víno preto, lebo si ho zaslúžim.

Vo svete sa už zrealizovalo množstvo prieskumov, ktorých cieľom bolo odhaliť tú správnu esenciu šťastia, prostriedok, ktorý v nás vyvolá tento vzácny stav. Koľko ľudí, toľko chutí a toľko dôvodov na šťastie, ale najviac ľudí zhodne odpovedalo, že šťastní sú vtedy, keď majú dobré, uspokojivé vzťahy v rodine, s partnermi, priateľmi a kolegami.

Iný dotazníkový výskum priniesol poznanie o tom, čo v nás vyvoláva pocit dlhodobého šťastia. Sú to zážitky – výlet, dovolenka, skvelý koncert, narodenie dieťaťa, ale aj darčeky, ktoré dostaneme, darujeme si – lyže, golfová palica. Toto vyvoláva emóciu šťastia, ktorá vydrží najdlhšie. Asi aj preto sa nevieme dočkať Vianoc bez ohľadu na to, či máme 10 alebo 50 rokov!

Ale šťastie si nemusíme len kupovať. Fabrika na endorfíny sa naplno rozbehne už po tridsiatich minútach pohybu, behu, cvičenia, jogy, pri sexe, pri návrate k fotkám z letnej dovolenky, pri hudbe, ktorá nám otvára hranice našej fantázie a dvere k relaxu, ale aj pri chutnom jedle a šťastní sme aj vtedy, keď sa ráno zobudíme a konečne nás nebolí zub, hlava alebo chrbát. Ale mne sa osvedčil iný recept na šťastie – Ak chcete byť šťastní, tak, jednoducho, buďte – vyskúšajte to :).

Pripravila Eva

Šťastie sa dá kúpiť!