Športová podprsenka je pri cvičení základ. Poradíme vám ako si správne vybrať.

Podľa čoho si vyberáte športovú podprsenku? Zameriavate sa na strih, farbu či skôr na pohodlie? Ak si pri výbere podprsenky na šport neviete rady, prinášame vám krátky manuál, s pomocou ktorého si určite vyberiete správne.

 

Kvalita ako základné kritérium
Šport je veľkým fenoménom doby a pohodlná športová podprsenka je pre kvalitný tréning nevyhnutná. Výber správnej podprsenky vám zaručí nielen pohodlie ale zabezpečí vám aj správnu termoregulácie organizmu a lepší výkon pri akejkoľvek aktivite. Nosenie správnej športovej podprsenky dokáže zlepšiť váš výkon a ochrániť vás pred problémami s krčnou chrbticou či bolesťami hlavy.

Najdôležitejším atribútom je jej funkčnosť. To znamená, že je vyrobená zo špeciálnych materiálov, ktoré odvádzajú od tela vlhkosť a je pohodlná nielen svojím strihom ale aj použitými materiálmi.

 

Čo by mala spĺňať?
Pri výbere športovej podprsenky nestačí pozerať na farbu a strih ale zamerať by ste sa mali aj na materiály, z ktorých je vyrobená. Keďže máte športové oblečenie priamo na tele je nevyhnutné, aby bola látka priedušná a dobre odvádzala pot. Preferujte preto kúpu športovej podprsenky z materiálov ako sú lyocell, bambus či recyklovaný polyester. Taktiež je nevyhnutné aby vám podprsenka dobre sedela. Pri skúšaní sa nebojte ju poriadne ohmatať a otestovať. Zdvihnite ruky nad hlavu, spodný lem by sa vám pri tomto pohybe nemal vyhŕňať, nikde tlačiť ani vás inak obťažovať. Ramienka by mali poskytovať prsiam oporu, nemali by sa zarývať do pliec, ale zase nemali by byť ani príliš voľné aby vám nepadali. Jednoducho správna športová podprsenka by mala prsia držať na mieste počas všetkých aktivít, pre ktoré je vyrobená.

 

Výber podľa typu športu
Výber športovej podprsenky by mal závisieť aj od typu športu, na ktorý ju budete využívať. Na športy ako jóga alebo pilates sú najvhodnejšie podprsenky s ľahšou oporou, bezšvové a s úzkymi ramienkami. Tie sú ideálne aj pre dámy s menším poprsím. Ak ste sa rozhodli pre drsnejšie športy ako box, cyklistiku či fitness, vhodná pre vás bude podprsenka so strednou oporou. Ak máte zase radi beh, korčuľovanie, alebo ste sa rozhodli chodiť na aerobik, mali by ste uvažovať nad kúpou podprsenky, ktorá dokáže vaše poprsie dobre stiahnuť. Dávajte však pozor na to, aby vás pri pohybe neobmedzovala. Zjednodušene sa dá povedať, že čím intenzívnejšia aktivita a čím väčšie prsia, tým väčšiu oporu podprsenky potrebujete.

Uvidíte sami, že sa v kvalitnej športovej podprsenke budete cítiť oveľa viac pohodlne, bude vás podporovať v pohybe a zaručí dlhú životnosť, do ktorej sa oplatí investovať.

Autor: Nina Murárová
Ilustračná fotografia: Björn Borg
Galéria: Björn Borg