Spoločne vytvárame lepší svet

Ekológia, recyklácia, ochrana životného prostredia… Zdá sa, že sa pomaly dostávame do doby, kedy je starostlivosť o svoje okolie a planétu trendom. Aby však neostalo len pri tom, je dôležité konať tak, aby v zdravom prostredí vyrastali aj naše mladšie generácie.

Aj taká vec, akou je zbavenie sa starých elektrospotrebičov či pneumatík má významný vplyv na kvalitu životného prostredia. Mnohí z nás však netušia, ako sa s nimi rozlúčiť ekologicky a ušetriť si starosti s prevozom veľkej chladničky či ojazdených gúm z auta. Ide to pritom rýchlo a úplne jednoducho.

Kam naozaj patria ojazdené pneumatiky?Spoločne vytvárame lepší svet
Na skládke, v lese, pri ceste, v lepšom prípade v garáži… Tam všade by sme našli ojazdené pneumatiky a presne tam všade by sa nachádzať nemali a nemuseli. V prípade ilegálnych skládok ide nielen o nezákonnú činnosť, ale je to i proti zákonom prírody. Tá si totiž s pneumatikami nedokáže ľahko poradiť, a v prírode tak zostávajú až okolo nepredstaviteľných 265 rokov. Riešením rozhodne nie je ani spaľovanie pneumatík. Uvoľňujú sa pri ňom totiž zdraviu nebezpečné a rakovinotvorné látky. Takže čo s ojazdenými pneumatikami?

Zbavte sa starých pneumatík zadarmo a ekologicky
Odneste ich do pneuservisu. Riešenie je naozaj takéto jednoduché. Podľa zákona o spätnom zbere pneumatík ich od vás musí zadarmo prevziať ktorýkoľvek pneuservis. Netreba v tom hľadať žiadny háčik. Poplatok za recykláciu je už zahrnutý v cene pneumatiky pri jej kúpe, a žiadny pneuservis preto od vás nemá právo pýtať ďalšie peniaze. Osvete sa v tomto smere venuje i organizácia ELTMA, ktorá spustila celoslovenskú kampaň s cieľom zvýšiť informovanosť motoristov o ich právach.

Vrátenie penumatík je zároveň jedinou možnou cestou, ako ešte možno pneumatiku využiť a recyklovať. Tá sa dá ďalej použiť napríklad pre tvorbu detských ihrísk, športovísk a ďalších užitočných výrobkov.

Pomáhajú i známe menáSpoločne vytvárame lepší svet
Šírenie osvety o spätnom zbere pneumatík sa rozhodla podporiť i známa komička Evelyn či herec Števo Martinovič. Tí na svojich sociálnych sieťach formou zábavných videí a fotiek hovoria o tom, ako sa zbaviť svojej starej pneumatiky. „Snažím sa žiť ekologicky a priznávam, že patrím medzi tie ženy, ktoré netušia, čo s pneumatikami, tentoraz myslím tie gumené,“ hovorí so smiechom Evelyn a pokračuje, „preto uvítam, ked ma o problematike niekto informuje a ja to posuniem ďalej. Rozhodla som sa tak šíriť osvetu o možnosti bezplatného spätného zberu pneumatík. Nemali by sme si našu planétu špiniť ešte viac.“ Števo Martinovič zas na svojej sociálnej sieti zverejnil celé video, v ktorom ukazuje, ako sa v priebehu pár minút zbaviť nepotrebnej pneumatiky. www.eltma.sk