Spodná bielizeň kedysi a dnes

Spodná bielizeň kedysi a dnes

Tajomstvo sexy spodnej bielizne je prosté. Nejde o to, čo odhaľuje. Ide o to, čo zakrýva, ale zároveň zvýrazňuje, a tým dráždi mužskú predstavivosť. Preto je čipka taká zvodná, preto satén tak lahodí zmyslom. Skôr, ako vám predstavíme najnovšie trendy z krásnej kolekcie F&F, pozrieme sa, ako sa .podmanivá spodná bielizeň zrodila.

V 18. storočí: Osí pás a veľké prsia. Ak sa dámy s takýmito proporciami nenarodili, ľahká pomoc. Korzety z veľrybích kostí sa začali objavovať už v 16-tom storočí. Bežnou súčasťou módy sa však stali až neskôr. Pôvodne sa pod ne nosila ľanová alebo bavlnená košieľka bez rukávov.

1910: Začiatkom 20. storočia sa pod šatami nosili krátke nohavice. Bola to prevratná zmena, dovtedy totiž nohavice, a to aj pod šatami, nosili iba muži. Prababička dnešnej podprsenky sa zrodila ešte v 19. storočí. V roku 1914 si ju však nechala patentovať Mary Phelps Jacobová, ktorá dve vreckovky prišila k saténovej stuhe a opásala sa ňou. Móda sa zmenila s príchodom prvej svetovej vojny. Ženy sa vyzliekli z korzetov a vhupli do pohodlnejších modelov bielizne. Po vojne už korzetom odzvonilo úplne.

1940: Aj druhá svetová vojna výrazne ovplyvnila vývoj trendov pod šatami. Americké vojačky pod kombinézami nosili plastovú podprsenku Saf-t-Bra. Ženy na frontoch si bielizeň neraz šili tajne – z látky na padáky. Po vojne, koncom 40. rokov sa nosili umelo zašpicatené podprsenky, ktoré menili prirodzené tvary dámskych proporcií. Niesli vojnové názvy Torpedo alebo Bullet Bra.

1950: Po pragmatických 40. rokoch sa do módy vracia elegancia, ženskosť. Christian Dior pracuje s objemnými midi sukňami a v dámskom bielizníku sa opäť objavuje nadýchaná spodnička. Na druhej strane sa objavujú pin-up girls, ktoré v šortkách umývajú Cadillacy a sŕkajú Coca – colu. Vysoký pás, podväzky a hlboké výstrihy, z ktorých vykúka čipka podprsenky.

1960: Šesťdesiatymi rokmi zamávali podprsenky No-Bra od Rudiho Gernreicha a, samozrejme, nemôžeme zabudnúť na hnutie Hippies, ktoré sa zapísalo najmä do histórie Spojených štátov. A práve tam to „No-Bra“ dámy poňali doslovne a podprsenky jednoducho nenosili vôbec.

1970 – 1980: Sedemdesiate a osemdesiate roky priniesli do spodnej bielizne nové tvary, materiály, nápady. Objavilo sa body, prvé push-up podprsenky aj tie bez ramienok. Ukázať bielizeň zrazu prestalo byť tabu a čoraz viac podprseniek sa začalo objavovať na pódiách, mólach aj červených kobercoch.

1990 – 2000: Do popredia sa dostali funkčnosť a pohodlnosť. Mnohí výrobcovia sa sústredili na to, aby navrhli čo najpohodlnejšiu športovú bielizeň. Kľúčový zlom nastal s príchodom milénia, keď celému západnému svetu spod bedrových nohavíc trčali okraje tango nohavičiek. Podprsenky hýria neónovými farbami, kvetovými potlačami a na plecia sa lepia „neviditeľné“ silikónové ramienka.

Dnes: Poučme sa z minulosti a nerobme chyby. Všímajme si kvalitné materiály, ktoré v novej kolekcii F&F zaručene nájdeme. Pozor na farby, nie každá pristane úplne každému a to platí aj v intímnom osvetlení spálne počas valentínskej noci. Nebojme sa však experimentovať. Ak ste si nikdy nekúpili košieľku, zvoľte práve zvodné negližé. Prezrite si limitovanú valentínsku kolekciu F&F a okoreňte váš zamilovaný večer tak, ako nikdy doteraz. Jemná čipka, elegantné kvetinové potlače a zvodný satén u vás rozhodne nebudú chýbať. Inšpirujte sa na www.F-F.com.

Jemná čipka, elegantné kvetinové potlače a zvodný satén sú trendy, ktoré váš šatník so spodnou bielizňou rozhodne potrebuje a to nielen pre špeciálne príležitosti.

Autor: MT