Spisovatelia a brandy v ich životoch

Literatúra a alkohol mali k sebe vždy veľmi blízko. Mnohí slávni spisovatelia sú dodnes spájaní s ich obľúbenými nápojmi – Oscar Wilde s absintom či Charles Bukowski s bourbonom. Literáti Sylvia Plath, John Steinbeck, Anthony Burgess a Peter Pišťánek sú zase spomínaní v súvislosti s brandy.  

 

Sylvia Plath

Processed with VSCO with l7 preset

Sylvia Plath (1932 – 1963) stihla počas svojho krátkeho a búrlivého života zanechať nezmazateľnú stopu na poli literatúry. Medzi jej najznámejšie diela patrí čiastočne autobiografická novela Sklenený zvon, v ktorom popisuje svoj boj s depresiou. Preslávila ju aj jej brutálne osobná a úprimná poézia, ktorej veľká časť bola vydaná až po jej smrti.

Spôsob, akým sa vedela zrelaxovať po dlhom dni písania a starania sa o svoje dve malé deti, bolo počúvanie hudby. K tomu si rada vychutnala aj pohárik sherry alebo brandy. Brandy však zohralo v jej živote aj dôležitejšiu úlohu. V noc, kedy spoznala svojho budúceho manžela, kultového britského básnika Teda Hughesa, sa spoločne rozprávali sa o poézii a popíjali brandy.

John Steinbeck

John Steinbeck (1902 – 1968) sa dodnes radí k najlepším americkým autorom 20. storočia. Medzi jeho najznámejšie knihy patria Ovocie hnevu alebo O myšiach a ľuďoch, s ktorou sa nejeden z nás stretol v povinnom čítaní počas našich školských dní. V roku 1962 dokonca získal Nobelovu cenu za literatúru.

Podobne ako mnoho mužov jeho generácie, aj on mal veľmi blízky vzťah k alkoholu. Jeho obľúbeným koktailom bol Jack Rose, ktorý vám dnes už takmer nikde neponúknu, ale v prvej polovici minulého storočia sa v Amerike tešil veľkej obľube. Viaceré zdroje uvádzajú, že si rád pochutnal aj na brandy.

Anthony Burgess

Anthony Burgess (1917 – 1993) bol britský polyhistor, spisovateľ, básnik, scenárista, skladateľ a vyznal sa dokonca aj oblasti gastronómie. Medzi jeho najznámejšie diela patrí novela Mechanický pomaranč, ktorej filmová verzia od Stanleyho Kubricka si vyslúžila niekoľko nominácií na Oscara. Okrem toho bol aj talentovaný hudobný skladateľ. Počas svojho života skomponoval viac ako 250 skladieb všetkých žánrov a smerov.

K alkoholu mal veľmi blízky vzťah a vedel si ho vychutnať. O pití alkoholu vraj povedal, že to je aktivita, ktorú nielen stojí za to robiť, ale že je radosť na ňu aj myslieť. Jeho obľúbený nápojom bol veľmi silný drink zvaný Hangman’s Blood (Obesencova krv), ktorý v sebe spája okrem brandy aj whisky, gin, rum, portské, pivo a šampanské. Zážitok z jeho pitia popísal takto: „Chutí veľmi jemne, spôsobuje mierne metafyzickú eufóriu a ráno vás z neho nebolí hlava.“ O pravdivosti tohto výroku, vzhľadom na zloženie Obesencovej krvi, však máme svoje pochybnosti.

Peter Pišťánek

Peter Pišťánek (1960 – 2015) bol jedným z najlepších slovenských spisovateľov. Vo svojej tvorbe si nebral servítku pred ústa a tvrdým spôsobom komentoval slovenské postkomunistické reálie. Jeho najznámejšia kniha Rivers of Babylon, sa stala historicky druhou najpredávanejšou knihou na Slovensku.

Okrem písania bol veľkým odborníkom aj na alkohol, najmä koňak a brandy. Zúčastňoval sa rôznych degustácií, písal odborné články o alkohole a mal rád aj naše domáce produkty. Pochvalne sa vyjadroval najmä o Karpatskom brandy Exclusive, ktoré v jeho očiach stálo nad všetkými gruzínskymi či arménskymi brandy.

Tento článok Vám prináša www.karpatskebrandy.sk

 

Unikát pre náročných        Karpatské brandy Exclusive

  • elegantná zlatisto-jantárová farba
  • vôňa dubového dreva s jemnými tónmi vanilky
  • plná, harmonická, ale zároveň robustná chuť, ktorú tvorí kombinácia dreva, kávy i kakaového masla

„Vzniká v priebehu najmenej 7-ročného vyzrievania vínneho destilátu v dubových sudoch. Pripravili sme ho pre vás z tých najkvalitnejších bielych vín, z odrôd typických pre malokarpatskú oblasť,“  dodáva Ing. Peter Ďuriš, Master Blender

V novom, modernejšom šate, umocňujúcom jeho výnimočnosť je vhodný na sviatočný stôl, ale aj ako darček.

Zdroj: Silvia P.