Šperky, ktoré hovoria

Človek ich musí milovať! Vlastne inak- žena ich musí milovať!  Šperky! Táto na prvý pohľad zbytočnosť, ktorej chýba akýkoľvek praktický rozmer. Ak nepočítame ten, že ich primárnou úlohou je nás zdobiť. Náhrdelníky, náramky, diadémy, náušnice, prsteň, brošne. Predmety, ktoré  zdobili ženy (a mužov) už v starovekej Antike. 

Odnepamäti, okrem toho, že mali podčiarknuť krásu človeka zároveň aj delili ľudí do sociálnych a spoločenských skupín. Zlato, diamanty a smaragdy si mohli dovoliť len tí na špici pyramídy. Aj keď aj v súčasnosti zohrávajú šperky v našich životoch podobné úlohy, neberú sa už tak vážne. Drahé kovy, kamene nahradili pliešky a sklíčka, ktoré ich takmer dokonale imitujú. Vivat bižutéria!

 

Mapa spomienok

Pamätáte sa ešte na svoj prvý strieborný prstienok, či zlatú retiazku, krížik? Pri akej príležitosti vám ho darovali? Bola to birmovka, stužková, maturita? Máte ešte stále niekde doma odložené náušnice, ktoré ste dostali hneď pri narodení? A čo obrúčka, zásnubný prsteň, malý diamant za prvý pôrod? Náramok alebo brošňa po babičke? Pre ženu sú šperky oveľa viac ako len kus žiarivého kovu či kameňa. Sú to intímne spomienky, ktorými sa každá z nás rada obklopuje. Nezáleží na tom, či sme doslova straky a výkladu zlatníctva alebo bižutérie nevieme odolať. Alebo patríme k tým, ktoré uprednostňujú minimalizmus a šperky im zavadzajú. Skúste sa obzrieť okolo seba v autobuse, či sa vám podarí nájsť ženu, ktorá na sebe nemá ani jeden jediný šperk. Bude to veru tvrdý oriešok.

 

Na začiatku bolo slovo

Alebo povedzte to šperkom. Ako v mnohých iných, najmä módnych ohľadoch aj v tomto prípade revolúciu priniesol kultový seriál Sex v meste. Carrie sa po New Yorku preháňa nielen na poriadne vysokých opätkoch, ale v tej dobe ešte s pomerne netradičným náhrdelníkom. Retiazka s vlastným menom, aký mala aj hlavná protagonistka sa stal doslova hitom. Aj v súčasnosti sa k nemu mnohí módni tvorcovia s obľubou vracajú. Avšak heslá sú už oveľa buď odvážnejšie alebo intímnejšie, alebo vytrubujú do sveta váš svetonázor. Prstene, náramky, náhrdelníky, brošne, náušnice s nápismi peace, love, sex, life, help to povedia za vás. Stačí si len vedieť, čo chcete povedať.

 

Zdroj: snobfashionsource.blogspot.com, www.heysarahlee.com, www.comparestoreprices.co.uk, sabrina-linda.tumblr.com, katiesrunwaysreport.wordpress.com, www.highsnobette.com, www.ellecanada.com, fashionbombdaily.com, www.polyvore.com , www.polyvore.com , kimkardashian.celebuzz.com, www.youmagblog.com, blog.mjtrim.com, thirtysomethingchic.com