SOZA zverejnila nominácie na prestížne ocenenia za rok 2015!

Slovenský ochranný zväz autorský zverejnil nominácie na prestížne ocenenia, ktoré udelí už po 19-ty krát! Najlepším slovenským skladateľom, textárom a spevákom ich odovzdá počas slávnostného večera 10. novembra v Mestskom divadle Pavla Országha Hviezdoslava v Bratislave.

Medzi nominovanými sú také mená ako Miro Žbirka, Vašo Patejdl, Kamil Peteraj, Boris Filan, Adam Ďurica a ďalší. Tento ročník má raritu. Po prvýkrát je už teraz jasné, že bez ceny neodíde HEXák Peter „Duďo“ Dudák. Je totiž spoluautorom všetkých troch najhranejších skladieb za minulý rok! Nenechajte si ujsť nezabudnuteľný večer, ktorý bude opäť moderovať Peter Lipa.

Už tento štvrtok sa dozvieme, ktorým autorom a hudobným dielam sa vlani najlepšie darilo. Niečo však napovedajú už nominácie. Práve dnes ich zverejnil Slovenský ochranný zväz autorský.

„Tradične hovoríme o nomináciách, aj keď by bolo správnejšie hovoriť o shortliste alebo finalistoch. Štatistické výsledky totiž nenominujú, ale určujú poradie,“ vraví člen predstavenstva SOZA Richard Jajcay.

Ceny SOZA sa delia na štatistické a honorárne. Tie štatistické sú exaktným a objektívnym zhodnotením toho, ktoré piesne sa v minulom roku najčastejšie hrali v rádiách. Vlani to boli diela takých autorov ako Miro Žbirka, Vašo Patejdl, Kamil Peteraj, Boris Filan, či Adam Ďurica.

„Asi prvý raz v histórii cien SOZA sa stalo, že všetky tri najhranejšie skladby za uplynulý rok majú jedného spoločného spoluatora, Petra Dudáka zo skupiny HEX. Takže Ďuďo má cenu SOZA istú, vopred gratulujem,“ dodáva Richard Jajcay.

Honorárne ceny sú vyjadrením uznania za prínos ocenených osobností pre slovenskú hudobnú kultúru. O ich udelení rozhodujú autori, ktorí zastupujú rôzne žánre hudby v Dozornej rade SOZA. 19-ty ročník slávnostného oceňovania bude v nových priestoroch – v Mestskom divadle Pavla Országha Hviezdoslava v Bratislave. Dozvieme sa aj to, kto si odnesie prestížne ocenenie Veľká cena SOZA v podobe bronzovej plastiky s názvom Eurydika.

„SOZA každoročne oceňuje aj tých, ktorí celoživotným dielom prispeli k tomu, že hudba je a bude vo svojich rozličných podobách a žánroch podstatnou súčasťou slovenského kreatívneho priemyslu. Aj toho roku ju dostanú tí, ktorí si to skutočne zaslúžia,“ uzavrel Richard Jajcay.

Slávnostný galaprogram bude 10. novembra a vystúpi v ňom Adam Ďurica, No Name, Silvayovci, Mucha Quartet aj operná speváčka Eva Šušková. Záznam si môžete pozrieť na www.tablet.tv a www.teraz.sk.

CENY SOZA ZA ROK 2015 – nominácie
V každej kategórií uvádzame najhranejších autorov, resp. názvy piesní, nosičov a rádií v roku 2015 v abecednom poradí.

ŠTATISTICKÉ CENY

Cenu SOZA pre skladateľa najhranejších hudobných diel
Václav Patejdl
Ivan Tásler
Miroslav Žbirka

Cenu SOZA pre textára najhranejších hudobných diel
Boris Filan
Vladimír Krausz
Kamil Peteraj

Cenu SOZA za najhranejšiu skladbu
Keď sme sami
Mandolína
Neľutujem

Cenu SOZA za za zvukový nosič
Fíha Tralala Bumbarasa
Mandolína
S láskou

Cenu SOZA za audiovizuálny nosič
30 Rockov vo veľkej škole dní
Spievankovo 2
Spievankovo 5

Cenu SOZA za najvyšší podiel domáceho repertoáru vo vysielaní
Rádio Lumen
Rádio Rebeca
Rádio SiTy