SOZA odovzdá prestížne ocenenia za rok 2013!

SOZA dnes udelí prestížne ocenenia už po 17-ty krát! Ceny za rok 2013 udelí Slovenský ochranný zväz autorský pre práva k hudobným dielam na galaprograme v Divadle Aréna 19. novembra. Medzi nominovanými sú špičkoví predstavitelia slovenskej hudby – Jana Kirschner, Richard Müller, skupina Fragile a ich Hlasy, Rytmus, Ivan Tásler, Boris Filan, Celeste Buckingham, Kamil Peteraj, skupiny Hex či Peter Bič Project! Víťazi si odnesú ocenenie v podobe bronzovej plastiky s názvom Eurydika a záznam galavečera budú môcť sledovať aj diváci RTVS!

Už dnes sa dozvieme, kto z nominovaných hudobných tvorcov získa významné ocenenie! SOZA slávnostne odovzdá ceny domácej hudobnej tvorbe 19. novembra v bratislavskom Divadle Aréna. Medzi nominovanými je množstvo obľúbených hudobníkov a autorov – Jana Kirschner, Richard Müller, skupina Fragile a ich Hlasy, Rytmus, Ivan Tásler, Boris Filan, Celeste Buckingham, Kamil Peteraj, skupiny Hex či Peter Bič Project! Víťazi si odnesú bronzovú plastiku s názvom Eurydika, ktorej autorkou je  sochárka Jana Brisudová.

“Nominácie na Ceny SOZA vychádzajú z objektívnych štatistických ukazovateľov, čím prinášajú reálny obraz o tom, ktorí domáci autori a ktoré diela sú na Slovensku najhranejšie. O Cenách SOZA nerozhodujú ankety, ale objektívne fakty o vysielaní a verejných predvedeniach hudobných diel. Sme veľmi radi, že odovzdávanie Cien SOZA za rok 2013 v Divadle Aréna sa tentoraz deje v spolupráci s verejnoprávnou RTVS, ktorej vysielanie v súčasnosti výrazne posilňuje a obohacuje kultúrno-spoločenskú komunikáciu na Slovensku.“ Uviedol riaditeľ SOZA Anton Popovič.

Aj tento rok pripravila SOZA slávnostné odovzdávanie s exkluzívnym programom, ktorý reflektuje žánrovú pestrosť repertoáru. Jeho súčasťou bude jazz, populárna hudba i vážna hudba historická, či súčasná. Zaznejú diela hudobných skladateľov v podaní špičkových slovenských interpretov. Jazzová hudobníčka Ľudmila Štefániková a Ľuboš Šrámek sa predvedú v unikátnom spojení hudobníkov East European Artsemble. Ľudmila Štefániková hrá na melodické perkusie – akustický vibrafón, xylofón a marimbu, a pôsobí vo  Francúzskej spoločnosti pre práva autorov SACEM, ktorý je obdobou našej SOZA.

„Pre mňa je to veľká česť. Pozval ma Ľuboš Šrámek a ja si to cením, protože to bude jedinečné a neopakovateľné vystúpenie. Pre mňa je to vlastne cena. A ešte väčšia pocta, ako keby som mala cenu dostať. SOZA je totiž objektívnou inštitúciou, ktorá monitoruje, čo sa hrá.“ Teší sa na Ceny SOZA Ľudmila Štefániková.

V galaprograme ďalej vystúpia sopranistka Adriana Kučerová, huslista Milan Paľa, Juraj Burian, Peter Preložník, súbory súčasnej hudby VENI ensemble a VENI ACADEMY. Adriana Kučerová so sprievodom renomovaného súboru Solamente Naturali predvedie slávnu áriu Georga Friedricha Händela z opery Xerxes, ktorá sa 25. decembra 1906 niesla ako prvá rozhlasovým éterom. Súčasťou programu budú aj hviezdy našej populárnej hudby – legenda československej  popscény Pavol Hammel a formácia Peter Bič Project.

Cieľom podujatia Ceny SOZA je verejným uznaním a ocenením podporiť domácich autorov a tvorcov hudobných diel za úspešné uplatnenie sa v hudobnom živote a formovanie profilu domácej hudobnej kultúry. Nominovaní na Ceny SOZA za rok 2013 sú nasledujúci hudobní tvorcovia, autori a interpreti domácej hudobnej tvorby:

CENY SOZA ZA ROK 2013 – nominácie

V každej kategórií uvádzame najhranejších autorov, resp. názvy piesní, nosičov a rádií v roku 2013 v abecednom poradí

Cena SOZA pre skladateľa najhranejších hudobných diel

Peter Bič

Marián Kachút

Václav Patejdl

Ivan Tásler

Miroslav Žbirka

Cena SOZA pre textára najhranejších hudobných diel

Boris Filan

Daniel Hevier

Vladimír Krausz

Kamil Peteraj

Martin Sarvaš

Cena SOZA za najhranejšiu skladbu

HEY NOW – autori hudby aj textu: Peter Bič, Ivan Bič, Dáša Kostovčík, Jozef Zima, Matúš Pavlík, Vladimír Čekan (Peter Bič Project)

I WAS WRONG – autori hudby: Celeste Buckingham, Martin Šrámek, autori textu: Celeste Buckingham, Michal Dušička (Celeste Buckingham & Majk Spirit)

KEĎ SME SAMI – autori hudby: Peter Dudák, Martin Žúži, autor textu: Martin Žúži (HEX)

RUN RUNRUN – autori hudby: Celeste Buckingham, Martin Šrámek, Andrej Hruška, autori textu: Celeste Buckingham (Celeste Buckingham)

THINKING ABOUT YOU – autori hudby aj textu: Peter Bič, Ivan Bič, Dáša Kostovčík, Jozef Zima, Matúš Pavlík, Vladimír Čekan (Peter Bič Project)

Cena SOZA za najpredávanejší nosič zvukového záznamu tvorby slovenských autorov

HLASY; CD Richard Müller & Fragile; (P) Universal Music, s.r.o.

MORUŠA BIELA; CD Jana Kirschner; (P) Slnko records

NÁVŠTEVA PO ROKOCH; CD Peter Lipa & Milan Lasica; (P) East-West promotion

NAVŽDY; CD Kontrafakt; (P) Tvoj Tatko Records

PESNIČKY PRE DETIČKY; CD  (P) Award

Cena SOZA za najpredávanejší nosič zvukovo-obrazového záznamu tvorby slovenských autorov

FÍHA TRALALA Farebný svet; DVD ((P) JELEN DRUMS, s.r.o

SPIEVANKOVO 3; DVD Mária Podhradská a Richard Čanaky;

(P) Tonada, s.r.o.

SPIEVANKOVO 4 – DVD Mária Podhradská a Richard Čanaky;

(P) Tonada, s.r.o.

Cena SOZA za najvyšší podiel domáceho repertoáru vo vysielaní

Rádio Jemné melódie

Rádio Lumen

Rádio Modra

Rádio Rebeca

Rádio SiTy