Soňa Rebrová

sona_rebrovaSoňa Rebrová sa narodila v Bratislave, vyrastala v B. Bystrici. Desať rokov pracovala ako novinárka. Neskôr sa osamostatnila a vymyslela niekoľko vlastných projektov: vydávala časopis pre rodičov, natočila film pre tehuľky, spustila internetovú stránku pre rodičov s užitočnými radami a aj vymyslela reláciu Lekárske omyly a víťazstvá pre STV.

V rámci charitatívnej činnosti založila neziskovú spoločnosť ŽELAJ SI, ktorá od roku 2006 plní sny ťažko chorých a zomierajúcich detí. V roku 2010 vydala úspešnú knihu Ema o dievčatku chorom na rakovinu.Jej novinkou je kniha o veľkej láske Miluj ma, ak to dokážeš, v ktorej opäť zaujímavo skĺbila napätie a emócie, ktoré vie majstrovsky opísať.

Renáta z KE Pekný deň Soni, ak by bola možnosť začať odznova. Zvolila by ste si tú istú cestu? Detičky, pomoc, všetko čo súvisí s rodinou, to je asi Váš „údel“:) ….a „nainfikovala“ ste aj svoje okolie, dokonca východ Slovenska. Vďačné očká detičiek pri plnení sníčkov hovoria za všetko. Veľká VĎAKA

Soňa Rebrová Treba „infikovať“, kade chodíte, potom sa nájde stále viac ľudí ochotných pomôcť a svet je hneď krajší :-)) Som rada, že tá energia prišla aj na východ 🙂 Neurobila by som to inak, všetko čo sa dialo, malo podľa mňa zmysel..
Jano Čo nam pripravite najblizsie…priznam sa necitam, ale kupujem partnerke 🙂 vela pohody a ostré pero

Soňa Rebrová Knihu o príbehu z vojny – koncentračný tábor, unesená dcérka.. Na tento príbeh sa veľmi teším, ale zároveň je to náročné, keďže pôjde o historický román a musí to trochu aj sedieť s históriou. Ale verím, že bude dobrá. Musí byť 🙂
Maja Pekný deň…. chcela by som sa opýtať čo robíte keď si potrebujete od písania oddýchnuť – stáva sa Vám to ?

Soňa Rebrová Stáva sa mi to, lebo veľa píšem. Píšem príbehy splnených snov na želajsi, píšem knihy, občas zmluvy, články na stránku. Keď zapnem počítač a začne sa mi točiť hlava, pískať v ušiach, okamžite ho vypínam a zapne až o deň dva na pár minút. Vrátim sa k písaniu zase až keď mám chuť. Nedá sa nič robiť nasilu, lebo to potom cítiť. Radšej si oddýchnuť, načerpať energiu, dostať nápady, čo a ako napísať a potom sa k tomu vrátiť.
Jana Máte vy obľúbenú autorku alebo autora…

Soňa Rebrová Ani nie, ja knihy neposudzujem podľa autora, ale podľa toho, či ma kniha: zaujme, rozosmeje, dojme.. Mám jednu poličku, na ktorej mám tie svoje NAJ knihy, ku ktorým sa vraciam a ktoré sa mi stále páčia. Veľa kníh je žiaľ takých, že ich prečítam, odložím, a o týždeň vlastne ani neviem, o čom boli. Je to škoda, ale zase niekedy sa práve takéto „oddychovky“ najviac predávajú. Skúšala som tak písať aj ja, ale nejde mi to. Ja to proste musím stále vopchať aj nejaké emócie :-))
Peter Čo vám vôbec napadlo písať tzv. ženské romány a ako vnímante súčasnú situáciu na Slovensku – trhajú sa čitatelia o knihy? Každý hovorí, že ľudia nečítaju len sedia za počítačmi alebo pozeraju telku

Soňa Rebrová Ľudia čítajú, hlavne ženy, ale pridávajú sa aj muži. Tí obľubujú iný žáner, najmä detektívky. Kníh je dostatok a tak sa o ne nemusia „trhať“ – každý si vyberie, na čo má chuť. Ženské romány od slovenských spisovateliek sa za posledné roky stali trendom, hoci v poslednej dobe už začali čitatelia opäť siahať aj po zahraničných príbehoch. Neviem, či vy pozeráte telku, ale ja veľmi nie – nie je tam čo pozerať, tak radšej robím za počítačom.. alebo čítam. čítam veľa a rada. A hádam mi zrak vydrží dosť dlho na to, aby som mohla čítať do konca života 🙂
Julia Da sa na Slovesnku uživit písanim knih?

Soňa Rebrová Nie, je to skôr koníček. Resp. dalo by sa, ak sa stanete veľmi obľúbeným autorom a predáte tisíce kníh, a aspoň jednu dve za rok. Ja neviem písať na zákazku, pre mňa je písanie hobby a musí byť naň správny čas. Čiže je to skôr koníček, než zárobok 🙂
Ivon Ste veľmi zaneprázdnená žena, ako to všetko stíhate? Kto Vám pomáha doma?

Soňa Rebrová Nuž, niekedy u nás nie sú umyté okná a nie je upratané.. Keď mám toho dosť a mám chuť, zapnem sa a začnem upratovať. A niekedy zase donútim deti zdvihnúť sa s gauča, odtrhnúť sa od internetu a aspoň povysávať. S niečím pomáha aj manžel – nedávno napríklad vešal prádlo a nikto z kamarátov mu to neveril. Ale on s tým nemá problém – každý robí to, čo v danej chvíli môže a zastúpi druhého, ak to on urobiť nemôže alebo nestíha.
Slávka Kniha je super. Gratulujem. Teším sa na ďalšie. Kde beriete námety?

Soňa Rebrová Prvá kniha bol skutočný príbeh. A druhá (hlavne jej koniec), tiež. Ale je v nich aj niečo z môjho života.. Vždy sa mi pri písaní pletie do kníh 🙂
Kveta máte naozaj veľmi veľa aktivít. Kedy oddychujete a pri čom?

Soňa Rebrová Pri čítaní dobrých kníh 🙂 Pri wakeboardingu na Zlaťákoch, ktorý som sa tento rok naučila. Urobila som si aj potápačský kurz, bol to zážitok.. To je môj oddych – vyskúšať, naučiť sa niečo, čo neviem, a dobiť si tak baterky.. Neviem ležať na pláži a opaľovať sa, to ma veľmi deprimuje. Oddych je pre mňa skôr poznávanie nepoznaného, výlety na netradičné miesta, zážitky, spoznávanie sa s novými ľuďmi.
Andy Dobrý deň prajem. Dobrých kníh nie je nikdy dosť. Koľko ich ešte máte v myšlienkach a nápadoch. Môžeme sa tešiť ešte na pár?

Soňa Rebrová Dúfam, že áno 🙂 Ako som už písala nižšie, chcela by som napísať knihu s tématikou vojny, koncentračného tábora. A neskôr ešte jednu z lekárskeho prostredia. Dúfam, že sa vydaria, držte palce 🙂
Karol Na Slovensku je veľa charitatívnych organizácií, ako sa presadíte?

Soňa Rebrová Presadiť sa môžete buď masívnou reklamou, alebo prácou. A keďže na masívnu reklamu nemáme peniaze, nemáme kontakty na „správnych miestach“, môžeme sa presadiť len svoju prácou. Pomaly, trpezlivo, krok za krokom, rok za rokom, pracovať a plniť sny detí. Inak to nejde.
Simi Stále ešte vydávate časopis, a máte internetovú stránku? Kde beriete toľko času na prácu

Soňa Rebrová Nuž, ak robíte viac vecí, je samozrejmé, že niektorú nerobíte až tak dôkladne, ako by ste chceli. Chcela by som, aby portál PreRodičov.sk mal stále vyššiu čítanosť, ale žiaľ, viac ako hodinu denne mu venovať neviem. takže sa to posúva dopredu, ale pomaly. Nevadí mi to – je to skôr moje hobby, ako zárobková činnosť. Ale verím tomu, že časom sa čítanosť zvýši a možno z nej bude aj pár eur 🙂 Človek neuverí, keď začne niečo robiť, koľko toho dokáže postíhať, keď vie. Potom sa začnete diviť, ako ste dovtedy mohli robiť len jednu vec a sťažovať sa, že nestíhate.
Simi Pekný deň prajem. Vaša nezisková spoločnosť stále pracuje. Čo je pre Vás najväčším úspechom v tejto práci?

Soňa Rebrová že dokážeme fungovať, aj keď niekedy prežívame len z mesiaca na mesiac. Že sme potešili už takmer 600 detí, a nikdy sme nemali veľa peňazí. že nás už ľudia poznajú a vedia, že svoju činnosť robíme dobre. Keď niekde prídem a povedia mi: jeej, vy robíte v ŽELAJ Si, to poznám! Vtedy sa vždy strašne poteším.
eva vraj vaša organizácia ŽELAJ SI a vy máte narodeniny v rovnaký deň. Je to pravda? Nevnímate to ako znamenie osudu?

Soňa Rebrová Určite to je znamenie osudu :-)) Znamená to, že ŽELAJ Si mi je súdené a musím ho ďalej viesť, aj keď niekedy nevládzem. Nedávno som dala status na FB, že už nevládzem, je mi smutno. A prišlo mi od kamarátov a známych toľko krásnych slov a povzbudení, že únava je už preč! 🙂
Bejka Soni, chcela by som sa Vas opytat, odkial beriete taku silu a energiu na vsetko, co robite? Pre mna ste krasnym zazrakom dnesnej doby… Nadherny anjel. Prajem Vam, aby sa Vam v zivote darilo vo vsetkom, na co si spomeniete… Dakujem, ze ste!

Soňa Rebrová Bejka, ďakujem za milé slová, potešia 🙂 Možno to bude tým, že mi v detstve nikto neveril.. Cítila som sa opustená, sama proti celému svetu, trochu ako hlavná hrdinka mojej najnovšej knihy.. Necítim sa ale inak ako zázrak, stále mám pocit, že by sa dalo urobiť viac, že ešte niečo treba… Mrzí ma, čím si tie choré deti musia prejsť, a že im neviem pomôcť viac. Ale aspoň takto, drobnou radosťou, splnením sna, ich na chvíľu odpútam od myšlienok na chorobu.
Veronika Len s úžasom žasnem koľko toho ste vo svojom živote postíhali. Máte pri týchto všetkých aktivitách čas aj na svoj osobný život, ako najradšej trávite svoj voľný čas? Prajem veľa osobných i profesných úspechov. S pozdravom a prianím pekného dňa Veronika

Soňa Rebrová ďakujem, Veronika 🙂 Mne sa niekedy zdá, že nerobím nič, chcela by som stihnúť viac. Ale keď si to potom spätne zosumarizujem, tak sa mi zase zdá, že uff, toho je toľko, to som všetko stihla??
Miro Nečítam ženské romány, ale zaujala ma informácia o charitatívnej činnosti. Je toho veľa, možno nie dosť, ale vadí mi tá neskutočná publicita v TV, veď to musí zhltnúť všetky príspevky od sponzorov a kto vlastne najviac z toho získa?

Soňa Rebrová My na publicitu v TV nemáme peniaze, takže vám neviem na túto otázku odpovedať. Aj keď máme Deň želaní, musíme doslova prosíkať, aby o nás dali aspoň zmienky. Niekedy to novinári urobia, niekedy nie.. Nemáme toľko sponzorov, aby sme si mohli takúto reklamu dovoliť. A keby sme aj tie peniaze mali, tak ich nedáme na reklamu, ale na sny detí. Pri každej zbierke je totiž napísané, na čo sa peniaze môžu použiť – v našej stojí, že na sny chorých detí. Na nič iné sa vyzbierané peniaze použiť nesmú, kontroluje to každý rok ministerstvo vnútra.
Katka Máte nejaký dovolenkový sen?

Soňa Rebrová Dovolenkový? Nuž, chcela by som ísť niekam, kam ľudská noha málokedy vkročí.. Či už na Aljašku, alebo do džungle pozerať orangutany.. Ale to sú všetko drahé a náročné sny, takže neviem, či sa mi splnia.. Túžila by som aj vyliezť na Kilimadžáro, ale pri mojich kĺboch rozožratých boreliózou, to asi, žiaľ, nebude možné.. Ale tak človek nikdy nevie, možno sa stane zázrak a vytrénujem sa, nazbieram na to peniažky.. netreba sa vzdávať nádeje na svoje sny..
Tanja Robí sa dnes na Slovensku charita ťažko? Kto zo známych osobností vám pomáha? Veľa šťastia.

Soňa Rebrová Uff, no veru ťažko, aspoň podľa mňa. Veľa ľudí nás pozná, vedia o našej činnosti, ale nemôžem povedať, že by sa nám hrnuli sponzori a tisíce eur. Každé jedno euro si musíme pracne získať sami, či už pomocou grantou, alebo rôznymi akciami, ktoré robíme. Žiaľ, aj počas nich si často vypočujeme, že peniaze určite nepôjdu na choré deti, a pôjdu bohviekam… Človeka, ktorý sa snaží, v – 11 stupnovom mraze predáva na Silvestra povedzme lampióny, aby získal peniaze na choré deti, tieto negatívne reči deprimujú a stráca chuť vôbec niečo robiť.. Ale potom príde úsmev dieťaťa, poďakovanie matky, ktorá mu nemohla vysnený darček zabezpečiť, a dvihnete sa a kráčate ďalej :-))
Kočena Čítanie ženských románov milujem! Tak si pri nich oddýchnem! Aké sú vaše obľúbené knihy? A máte čas aj na nejaké koníčky popri toľkej práci?

Soňa Rebrová Moje obľúbená kniha je Ten pravý, prečítajte si, doporučujem 🙂 Milujem knihy, ktoré sršia humorom a trochu sa v nich nájdem. Okrem toho mám strašne rada knihy so zdravotníckou tématikou, keď sa lekári hrajú na bohov. Je to často scifi, ale niekedy fakt nevieme, či sa niečo z toho nemôže stať.. Koníčky sú problém, ale občas si čas nájdem: rada chytám ryby, chodím na huby, tento rok som sa naučila wakeboarding, a na budúci sa chcem doučiť kite surfing. Keď som bola mladá, tieto športy u nás neboli, a tak to musím doháňať na staré kolená :-))
Zdenka Koľko vám trvá, kým napíšete takú knihu? A čo chystáte nové? Ďakujem.

Soňa Rebrová Zdenka, písanie knihy mi trvá približne 4 – 6 mesiacov, v závislosti od toho, či mám čas. Ďalšia kniha bude opäť veľmi emotívna – bude to príbeh ženy, ktorej vo vojne unesú dcérku a dostane sa do koncentračného tábora. Už som sa tam aj bola pozrieť, je to fakt nepredstaviteľné, čo sa tam s ľuďmi dialo. Dúfam, že sa kniha podarí, veľmi mi na tom záleží.
Ľudmila Máte deti? Čítajú vaše knihy? Kedy najradšej píšete? Veľa úspechov.

Soňa Rebrová Mám dve dcérky, majú už 17 a 16 rokov. Staršia číta rada a veľa, mladšia má, žiaľ, po manželovi dyslexiu, takže čítanie a písanie je pre ňu najhorším trestom. Nenútim ju, keď bude chcieť, časom si možno prečíta. A ak nie, tak nie 🙂 Ja som liberál. Najradšej píšem v noci, keď je kľud, všetci spia, alebo potom nad ránom. Skúšala som to aj cez deň, ale keď sa konečne vnoríte do deja, do toho vám stále zvoní telefón alebo riešite rodinu, tak o chvíľu už ani neviete, čo ste vlastne písali 🙂
Beáta Milujem ženské romány. Čítate ich aj vy? Alebo ich len píšete.

Soňa Rebrová Jasné, že čítam 🙂 ja o sebe často hovorím, že som totál „komerčák“. Čítam všetky knihy, ktoré majú príbeh, najmä ženské romány, príbehy, skutočné osudy. A milujem knihy so zdravotníckou tématikou, často scifi, kde sa lekári hrajú na bohov a v rámci možností skúšajú nemožné. Tieto knihy ma fascinujú.
Silvia z BA Ahoj, som Silvia, čítala som knihu Ema. Nesmierne emotívna kniha. Ako ste dokázali napísať o tom, ako zomiera malé dieťa? Ďakujem. Veľa úspechov.

Soňa Rebrová písala som a plakala… manžel sa ma pýtal, čo to robím, prečo pri písaní plačem.. hovorím, inak sa to nedá.. ak chcete napísať dobrú knihu, vyjadriť pocitom, ako to asi bolo, musíte sa do deja vcítiť, prežívať to, čo hlavné postavy. len potom je kniha dobrá.. Bolo to ťažké, ale viete, ja som to len písala.. aké to muselo byť náročné pre jej mamku, ktorá si tým sama prešla?? neviem si to ani predstaviť.
Monika O čom je Vaša nová knižka? Veríte v lásku na celý život? Ďakujem.

Soňa Rebrová Nová kniha je o tom, čo nás najviac fascinuje, čím žijeme, čím sa trápime, a teda o láske 🙂 Verím v lásku na celý život, zároveň ale verím, že o lásku treba bojovať aj keď ju už máme, aby sme o ňu neprišli. Nikdy nesmieme vo vzťahu zlenivieť a povedať si: už toho človeka mám, už je môj, mám to na papieri … a v úvodzovkách kašlať na neho. Niektoré vety, slová, činy, nesprávne vyslovené, môžu veľmi ublížiť. Niekedy by sme boli prekvapení, čo sa druhým uloží v pamäti – často niečo, čo pre nás nemalo vôbec význam, čo sme hneď zabudli a pritom druhému ublížili a pre neho to bol strašný stres a bolesť.
Iva Ako dokážete skĺbiť písanie s toľkými aktivitami? EMU som čítala, super kniha, gratulujem. A ďakujem.

Soňa Rebrová Pekný deň, ďakujem, je to niekedy náročné, niekedy strácam chuť, ale potom sa stane niečo, čo ma nabije energiou a fičím ďalej :-)) človek niekedy ani netuší, čo všetko zvládne, keď musí