„Som bohatý – mám energiu, zážitky a skvelých ľudí v projekte.“ Hovorí Miroslav Buľovský, šéf občianskeho združenia Parasports24.

Miroslav Buľovský patrí medzi výrazné osobnosti na slovenskej scéne benefičných podujatí. K poslaniu organizátora charitatívnych projektov ho priviedol jeho životný príbeh. Pred rokmi prežil životný pád na dno, a keď mu bolo naozaj najťažšie, tú správnu cestu a prístup k životu mu ukázali hendikepovaní ľudia. Od roku 2006 pomáha prostredníctvom svojho občianskeho združenia Parasport24, ktoré má na konte podujatia Parasport24 Tour, hudobnú benefíciu Hudba bez bariér a aktuálne aj Floriánsky beh bez bariér.

Miroslav Buľovský, šéf občianskeho združenia Parasports24

 

 Bolo ťažké vybudovať a viesť organizáciu na pomoc hendikepovaným,?

„Začiatky boli veľmi ťažké, ľudia sa vyhovárali na ekonomickú krízu v roku 2008-2009. Alebo sa im projekt páčil, ale bol neznámy. Použil som na prvé roky požičané financie lebo som tomu veril. Všetci naokolo sa ma pýtali – prečo to robíš? A dnes sa ma pýtajú – ako si to dokázal? Dnes som bohatý – mám energiu, zážitky a skvelých ľudí v projekte.“

Kde a ako hľadáte finančné prostriedky?

„Na začiatku to bolo v rôznych písomných formách s používaním slovíčok nedalo by sa, nemohli by ste, prosíme vás. Bohužiaľ len dvaja asi zo sto oslovených reagovali pozitívne, alebo aj pár takých „vybavím ti, koľko mi dáš z toho späť“. Dnes je to s veľkou pokorou, ale zo slovami „toto je naša akcia, poďte sa pozrieť na ňu osobne a ak vás našou prácou oslovíme, budem rád, keď sa pridáte“ Ono to funguje. „Dajte mi peniaze ja to urobím“, takých by bolo 🙂 A samozrejme sa vždy snažíme o rôzne granty z rôznych rezortov čo nie je najľahšie, ale už čo to sme dostali.“

Aké najsilnejšie príbehy pomoci má na konte Parasport24?

„Pre mňa je každý jeden príbeh silný. Hlavne, keď vidíte tie nečakané usmiate tváre s obrovským nadšením, keď niekto dostane sto, alebo dve tisíc eurovú poukážku, či priamo hotovosť alebo materiálnu pomoc. Krásne je aj to, keď Lucka Račeková, ktorá sa na invalidný vozík dostala pre chybu lekárov. My sme jej darovali handbike v roku 2009 a v 2016 nám ho vrátila so slovami „posuňte ho niekomu, komu sa zíde, ja idem byť teraz mamou, s Martinkom čakáme.“ Alebo rodina na Orave v Zakamenom s dvomi postihnutými chlapcami v bdelej kóme dostane 800 eur, nejaké spotrebiče do domácnosti a po mesiacoch prídu s  domácimi výrobkami „nech sa páči, toto vyrábame, rozdajte si medzi svojich, veľmi si vážime vašeho daru“. Ľudskosť je skvelá, ľudí si treba vyberať, na ľuďoch záleží…“

Ako sa dá pomáhať v tomto období ľuďom s hendikepom a komu Parasport24 v tomto období pomáha?

„Ľuďom s hendikepom pomáhame z našich rezerv, ktoré momentálne máme. Našťastie máme z čoho, nakoľko sme tesne pred „vypuknutím“ pandémie aj na Slovensku stihli zrealizovať náš projekt „Hudba bez bariér“ a vďaka, ktorému tiež pomáhame. Začali sme nakupovať zdravotnícke a ochranné pomôcky. Taktiež dostávame od rôznych dobrovoľníkov rúška, ktoré pravidelne darujeme do zdravotníckych zariadení, sociálne slabších rodín či jednotlivcom. Na základe aktuálneho diania, sme prirodzene ustúpili od podpory športu hendikepovaných pre tento čas, ale veríme tomu, že sa k tomu čoskoro vrátime. Osobne som nebol zato, aby sme čakali, kým nám niekto dá financie alebo akúkoľvek inú podporu, aby sme mohli pomáhať. Vždy som bol zástancom toho, aby sme si „vyrobili“, resp. získali financie vlastným spôsobom, a to sa nám aj dlhé roky darí. To, že dostávame grant alebo sponzorské financie, za ktoré sme veľmi vďační naším dlhoročným partnerom, je pridaná hodnota k našej pomoci, a tým sa nám lepšie darí plniť si náš cieľ.“

S kým ste najčastejšie v tomto karanténnom období?

„Momentálne sa stretávam hlavne so sociálne slabšími rodinami a ľudmi zo zdravotníckeho sektora, ktorým rozdávame zdravotnícke pomôcky a ochranné prostriedky. Taktiež do značnej miery komunikujeme s ľuďmi cez naše sociálne siete, ktoré máme dosť silné, aby sme mohli prostredníctvom tohto komunikačného kanála propagovať našu činnosť.“

Čoho sa Parasport24 musel teraz zriecť?

„Našťastie sa nemusíme ničoho zrieknuť. Akurát Floriánsky beh bez bariér sme tento  rok prerobili do virtuálnej podoby tak, aby sa do neho mohli zapojiť ľudia kdekoľvek na Slovensku aj kdekoľvek na svete. Bežalo sa v piatich kategóriách – beh, cyklistika, nordic walking, handbike a korčuľovanie. Táto akcia sa ukázala ako skvelá voľba a máme len pozitívne ohlasy. Ľudia posielali fotografie o svojich športových výkonoch a koľko kilometrov zvládli. Zároveň aj ďakujú, že sme otvorili takýmto spôsobom tento projekt a sú vďační, že môžu priamo prispieť zo svojich domov.“

 

A ďalšie plánované podujatia sa budú posúvať?

„Čo sa týka 13. ročníka cyklistky Parasport24 Tour, ktorý bol naplánovaný od 1.6. do 5.6. 2020, tak ho budeme posúvať na prelom mesiacov jún a júl 2020 podľa aktuálnej situácie a pravdepodobne ho budeme aj skracovať. V každom prípade neprerušíme tento dlhodobý projekt, ktorý už pomohol stovkám ľudí po celom Slovensku. Veríme, že aj plánovaný októbrový koncert v Spišskej Novej Vsi pod názvom „Hudba bez bariér“, v tomto prípade jeho 8. pokračovanie, sa 13.10.2020 konať bude.“

 

Autor: Nora Krchňáková