So žihľavou nielen k očiste organizmu

Žihľava alebo pŕhľava je skutočne liečivá rastlina. Presvedčiť sa o tom mohli tí, ktorí ju už pre svoje zdravie i krásu využili. Kedysi sa využívala ako prostriedok proti jedom a páleniu, dnes má ďaleko širšie liečivé účinky.

Vitamíny a minerály

Koncom augusta sa dajú využiť semená žihľavy, v októbri je najkvalitnejší jej koreň proti ochoreniam prostaty a pri dráždivom močovom mechúri. Žihľava obsahuje niekoľko výživných látok, ktoré pozitívne ovplyvňujú naše zdravie. Jej blahodarné účinky spočívajú v tom, že obsahuje veľa vitamínov: B, C, K, provitamín A, a tiež minerály ako je železo, horčík a vápnik. Okrem toho obsahuje aj serotonín, a teda hormón zabezpečujúci lepšiu náladu. Aj preto sa ako výživný zdroj využíva už stovky rokov.

Liečivé účinky

Ak vás trápia kožené problémy alebo močové cesty, pomôže práve táto oku možno nelahodiaca rastlina. Pomáha aj pri krvotvorbe, anémii, proti reume a proti zápalom.

Organizmu dodá viac sily, a tak sa ľahšie zbavíte únavy.

K ďalším výhodám patrí aj to, že upravuje metabolizmus, pôsobí na kardiovaskulárny systém, je vhodná aj pre cukrovkárov, keďže znižuje hladinu cukru v krvi. Okrem toho pôsobí detoxikačne na náš organizmus, zlepšuje teda funkciu pečene a žlčníka. Pomáha aj pri problémoch s kašľom a v neposlednom rade jej účinky súvisia aj s krásou našich vlasov, keďže podporuje ich rast a odstraňuje lupiny. Okrem toho pomáha aj pri problémoch s očami.

Účinky tohto prírodného lieku využívame hlavne v podobe čaju, ktorý je výborný pri čistení organizmu. Pomáha aj pri nepekných vyrážkach a podporuje tvorbu červených krviniek. Ak vás trápia napríklad boľavé kríže či zápaly nervov na rukách či nohách, v surovom stave sa prikladá na postihnuté miesta na tele. Pri bolestiach chrbtice či zúžených cievach na nohách sa využívajú najmä kúpele zo žihľavy.

Zaujímavosti

Zväzky žihľavy sa využívali už v Starovekom Ríme, keď si nimi starí Rimania šľahali reumatické kĺby. Kedysi sa žihľavou prikrmoval dobytok z dôvodu, že dokáže odohnať zlých duchov.

Zdroje: http://zdravie.pravda.sk/zdravie-a-prevencia/clanok/326451-zihlava-odstranuje-unavu-a-lieci-kozu/, http://plnielanu.zoznam.sk/c/2277/zihlava-je-prirodny-liek-a-mate-ju-zadarmo-pri-akych-neduhoch-dokaze-pomoct, http://www.biospotrebitel.sk/clanok/1532-zihlava-kralovna-zdravia.htm

Foto: http://www.herbalteasonline.com/wp-content/uploads/2015/02/Nettle-Tea-Images.jpg

So žihľavou nielen k očiste organizmu