Sme tak blízko a zároveň, tak ďaleko od seba

V roku 1993 bol pätnásty máj označený Organizáciou spojených národov za medzinárodný deň rodiny. Stalo sa tak v čase, kedy ľudia pociťovali narastajúce životné tempo. To je odrazom neustáleho zvyšovania životných nárokov a túžob, dosahovať vyššie ciele. Na jednej strane je dobré, že civilizácia napreduje, na strane druhej však ľudia občas zabúdajú, pre koho to všetko vlastne vytvárajú.

Medzinárodný deň rodiny počas svojej histórie prešiel evolúciou. Bolo by zaujímavé porovnať, ako k nemu pristupovali rodiny v minulosti, a ako v súčasnosti. Akým spôsobom si ho spoločne užívajú.

Rodina nie je len o príbuzenských vzťahoch, je to o mieste, kde ľudia zažívajú neopakovateľné chvíle plné šťastia, radosti a spokojnosti, cítia sa bezpečne a vzájomne zdieľajú svoje zážitky i skúsenosti.

rodina_foto 1

Vzájomné citové vzťahy sú veľmi krehké. Pokiaľ sa neutužujú, strácajú na pevnosti. Základom dobrých rodinných vzťahov je vzájomná komunikácia. Rozhodujúce pre rodinnú súdržnosť je nájsť vhodný spôsob, ako byť s ňou v kontakte čo najčastejšie.

Ešte v nedávnej minulosti bol osobný kontakt samozrejmosťou, v súčasnosti je skôr vzácnosťou. Dnes ľudia komunikujú o čomkoľvek, s kýmkoľvek v reálnom čase, no vytráca sa bezprostrednosť a interakcia, plynúca z osobného stretnutia. Všetko má svoje pre aj proti.

Súčasné informačné technológie sa snažia nedostatok osobnej komunikácie kompenzovať prostredníctvom mobilných telefónov a internetových aplikácií. Tie sa tešia veľkej obľube, spájajú rodiny naprieč krajinami a umožňujú tak zdieľať zážitky.

Každá rodina je jedinečná. Medzinárodný deň rodiny vytvára priestor na to, aby sa ľudia na chvíľu zastavili a zamysleli sa nad tým, prečo je pre nich rodina, tak dôležitá.

14000904671